×

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

Anasayfa Birimler Ağız ve Diş Sağlığı

Birinci International Hastanesi

Sağlıklı yaşamın en önemli unsurlarından biri de ağız ve diş sağlığıdır. Birçok hastalığa temel teşkil eden dişlerin sağlıklı ve estetik görünmesi, bireyin yaşam kalitesini de önemli derecede etkileyen bir faktördür. Diş etlerinin orantısız duruşu, dişlerin aşınma dolayısıyla farklı ebatlarda olması bireydeki estetik gülüşü olumsuz etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır. Tüketilen yiyecekler, içki veya sigara kullanımı, bakım eksikliği gibi faktörler dişlerle ilgili sorunların oluşmasına zemin hazırlayarak diş ve ağız sağlığının bozulmasına temel teşkil eder.

Bölüm Hakkında

Çocukluk döneminden itibaren başlatılması gereken ağız ve diş sağlığı uygulamaları, hastaneler veya sağlık kuruluşlarının diş polikliniklerinde özenle yerine getirilmektedir. Farklı birçok tedavi yöntemiyle hasta taleplerini karşılayan uzman diş tabipleri,

  • Estetik diş hekimliği,
  • Protetik diş tedavisi,
  • Diş protezleri,
  • Ortodonti uygulamaları,
  • Diş eti hastalıkları tedavisi,
  • İmplant uygulamaları,
  • Dolgu ve kanal tedavisi,
  • Ağız ve diş cerrahi uygulamaları gibi birçok teşhis ve tedavi yöntemi uygulamaktadır.

Uygulamalar

Ağız ve diş sağlığı küçük yaşlarda başlayarak, koruyucu hekimlik desteğiyle düzenli bir şekilde sürdürülen tedavilerle bireyin sağlıklı ağız ve diş yapısına sahip olmasının sağlanmasıdır. Yaşam boyunca meydana gelmesi muhtemel ağız ve diş hastalıklarının tedavi edilmesine olanak sağlayan uygulamalar, uzman diş hekimleri tarafından büyük bir özenle yapılmaktadır.

Estetik Diş Hekimliği

Estetik diş ile ilgili olarak birçok farklı uygulamayı barındıran estetik diş hekimliği ağız diş sağlığı problemlerinin yanı sıra diş ve ağız ile ilgili estetik beklentilerini de en üst düzeyde karşılayan uygulamaları kapsamaktadır. Gülüş tasarımı, lamine porselen diş yapımı, beyazlatma, diş eti düzenleme ve tedavileri estetik diş hekimliğinin ilgi alanları arasındadır.

Protetik Diş Tedavisi

Metal desteksiz kuronların ışığı geçirme özelliklerinden yararlanılarak doğal diş görünümüne en yakın dişlerin hastaya tatbik edilmesi uygulamasıdır. Metal desteksiz ful porselen kuronlar, metal desteksiz köprüler, metal desteksiz zirkonyum esaslı köprüler hastanın taleplerine uygun bir şekilde uygulanmaktadır.

Diş Protezleri

Total protez bireylerin ağızlarında hiç diş kalmaması durumunda uygulanan bir yöntemdir. Alt ve üst çenede yer alan kemik dokusundan yararlanmak suretiyle hastanın ağzına yerleştirilen protezler vakum kuvvetiyle ağızda kalarak kullanılabilmektedir. Parsiyel protezler ise, eksilen dişlerin boşluğunun doldurulmasıyla estetik duruşun sağlanmasına olanak verir. Hem estetik ihtiyacı karşılamak hem de çiğneme fonksiyonunun yerine getirilmesine olanak sağlayan uygulama, diş eksikliği sebebiyle oluşan konuşma sorunlarının da ortadan kalmasına olanak sağlar.

Ortodonti Uygulamaları

Hastanın deforme olarak çarpıklaşan dişlerinin düzeltilmesi ve diş, çene ve yüzde oluşan uyumsuzlukların giderilmesini sağlayan uygulamaları içerir. Yüzde estetiğin sağlanmasının yanı sıra, ağız ve diş sağlığına önemli katkılar sağlayan tedavi yöntemi sayesinde dişlerdeki çapraşık durum düzeltilerek bölgenin daha etkili bir şekilde temizlenebilmesi sağlanır. Ayrıca çene kapanması daha düzgün hale gelerek, çiğneme fonksiyonlarının doğal haline gelmesi mümkün olur.

Diş eti Hastalıklarının Tedavisi

Ağız ve diş sağlığı bölümünde yürütülen tedaviler arasında bulunan diş eti hastalıkları, yetişkin bireylerdeki diş kayıplarının %70 oranında sebebi olarak görülmektedir. Erken dönemde tedavi edilmeleri olası diş kayıplarını önleyerek başarılı bir tedavi sürecinin oluşturulmasına olanak sağlar. Erken dönem tedaviye başlanması halinde diş taşlarının temizlenmesi, oluşan plakların yok edilmesi, düzgün kök yüzeyinin sağlanması mümkün olmaktadır. Tedavi sonrasında günlük ve düzenli temizlik başarılı bir tedavi için yeterlidir.

İmplant Uygulamaları

Bireylerde oluşan diş eksilmelerini tamamlamak adına çene kemiğine küçük titanyum parçaları yerleştirme uygulamasıdır. Yerleştirilen bu parçalar doğal diş kökü ihtiyacını karşılar. Ölçü ve provalar sonucunda ağıza yerleştirilen implantlar, doğal dişlere en küçük bir zarar vermeden gerçek dokularla en kısa sürede kaynar.

Dolgu ve Kanal Tedavisi

Çürük veya kırık dişlerin eksikliklerinin giderilmesi amacıyla yapılan dolgular, hastanın orijinal diş rengine uygun olarak yapılır. Estetik ve oldukça ekonomik olan diş dolguları, özel bir yapıştırıcı ile dişe tutunduğundan dişte gereksiz madde kaybına sebep olmazlar. Kanal tedavisi ise dişin pulpasının temizlenmesi ve ağrıya sebep olan sinirlerin ortadan kaldırılarak hastanın aralıksız bir şekilde devam eden ağrılarının dindirilmesini amaçlar.

Ağız ve Diş Cerrahisi

Diş, çene ve ağızda ihtiyaç duyulan ameliyatlardır. Yapılan uygulamalarla dişlerin pozisyonları, çene bozuklukları giderilerek bireyin estetik bir yüz yapısına kavuşması sağlanır.