×

KULAK BURUN BOĞAZ HASTALIKLARI

Anasayfa Birimler Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Birinci International Hastanesi

Birinci International Hastanemizin KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Bölümü'ne başvuran hastaların; acil, poliklinik ve yatarak tedavileri gerçekleştirilmektedir.

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Hastaların burun şekli ve yapısı hakkındaki memnuniyetsizliğini gidermek ve nefes problemlerini çözmek gibi birçok farklı nedenle yapılan rinoplasti yani burun estetiği ameliyatı günümüzde çok sık yapılmakta olup hastanemizin deneyimli kadrosu sayesinde güvenle ve rahatça olabileceğiniz bir ameliyattır. Ameliyat öncesi bilgilendirme ve ameliyat sonrası hasta takibimizle kolayca atlatabileceğiniz bu süreçte, arzu ettiğiniz buruna Birinci Sağlık Grubu güvencesiyle kavuşabilirsiniz.

Burun Kemiği Eğriliği (Septoplasti)

Burun kemiğindeki eğrilik ya da burun kemiğinin güçlendirilmesi için yapılan bu ameliyat özellikle ameliyat sonrası önemli takip gerektiren bir süreçtir. Hastanemdeki uzman doktorlarımız sayesinde bu ameliyatı kolayca ve minimum ağrı ile gerçekleştirebiliriz.

Kepçe Kulak ve Kulak Eğriliği

Toplumumuzda 20 kişiden birinde kepçe kulak ve kulak eğriliği görülür. Maalesef bu durum birçok hastada psikolojik travma yaratabilir. 12 yaşından itibaren gerçekleştirilebilen kepçe kulak ve kulak eğriliği ameliyatlarında probleminizden hastanemizde kalıcı olarak kurtulabilir ve kısa süre içerisinde hiçbir problem olmadan günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz.

Vertigo

Baş dönmesi olarak tarif edilen Vertigo, santral ve periferik olmak üzere ikiye ayrılır. Genellikle iç kulak ile alakalı olan bu rahatsızlığın tedavisi hastanemizde başarılı şekilde gerçekleştirilmektedir. Böylelikle günlük yaşantınızı zorlaştıran bu rahatsızlığınızdan kolayca kurtulabilirsiniz.

Sinüzit Cerrahisi

Sinüsler burun etrafında bulunan hava boşluklarıdır. Özel kanallar aracılığı ile burun boşluklarına açılırlar. İçleri hava ile doludur. Burun boşlukları ve sinüsler aynı özellikteki örtücü tabaka (mukoza) ile bir bütün olarak kaplanmışlardır. Bu tabaka sürekli olarak temizleyici bir salgı yapar ve bu salgı tabakanın üzerindeki titrek tüyler aracılığı ile sinüslerin kendilerine ait kanallarından burun boşluğuna boşaltılır.

Hastanemizde aşağıdaki durumlarda sinüzit cerrahisi uygulanabilir:

 • Kronik Sinüzit (İlaç tedavisine cevap vermeyen)
 • Rekürren (Tekrarlayıcı) Sinüzit
 • Nazal Polip
 • Antrokoanal Polip
 • Konka Redüksiyonu (Burun etlerinin küçültülmesi)
 • Sinüs Mukoseli
 • Burun ve Sinüs Tümörleri
 • Orbital Dekompresyon (Tiroid oftalmopatisinde gözü baskıdan kurtarma)
 • Optik Sinir Dekompresyonu (Göz sinirini baskıdan kurtarma)
 • Dakriyosistorinostomi (Tıkalı gözyaşı kanalının açılması)

Rinoloji (Burun ve sinüs hastalıkları)

 • Burun ve paranazal sinüslerin her türlü doğumsal, infeksiyöz, gelişimsel ve tümöral hastalıklarını kapsar.
 • Septum deviasyonu (burun eğriliği)
 • Konka (burun eti) büyümesi
 • Burun alerjisi
 • Sinüzitler

Burun ve sinüslerden kaynaklanan tümörler

Burun eğriliği ve burun eti büyümesi son teknikler ve radyofrekans gibi son teknolojiler kullanılarak tedavi edilmektedir. Sinüzitlerin tedavisinde endoskopik sinus cerrahisi tekniği uygulanmaktadır.

Çocukluk çağı kulak burun boğaz hastalıklarının tedavisi

Çocukluk çağında görülen nefes almada güçlük, horlama, sık tekrarlayan enfeksiyonlar, işitme bozuklukları, alerjilerin tedavileri, hastanemizdeki çocuk hastalıkları bölümü ile koordinasyon içerisinde yürütülmektedir. Ameliyat endikasyonu konulan hastalarımızın (geniz eti, bademcik, kulak nezlesi) ameliyatları gerçekleştirilmektedir.

Çocuk ve erişkinlerde işitme bozuklukları ve kulak hastalıklarının tanı ve tedavisi

Hastanemizdeki modern odyoloji departmanının desteği ile, tanısı konan, işitme bozukluğu olan hastaların tedavisi ve rehabilitasyonu planlanmaktadır.

Son yıllarda alanımızdaki önemli bir gelişme olan 'Koklear İmplant' (Biyonik Kulak) uygulaması yanında, kulak zarı deliklerinin tamiri (timpanoplasti), kronik orta kulak iltihaplarının temizlenmesi ( mastoidektomi) kulak kemikçiklerinin yerine protez uygulamaları (stapez cerrahisi, ossiküloplasti) ve diğer tüm kulak cerrahileri uygulanmaktadır.

Yüz kırıkları

Travma sonrası gelişen burun, çene, elmacık kemiği gibi yüz kemiklerinin kırıkları ve hava yolu zedelenmeleri önemli KBB acillerindendir. Bu kırıklar açık ya da kapalı teknik kullanılarak ve gerektiğinde mikroplak-vidalar kullanılarak tedavi edilmektedir.

Ses hastalıkları

Ses tellerinden kaynaklanan veya onların hareketini kısıtlayan hastalıklar ses kısıklığına yol açar. Ses telleri ve fonksiyonları endoskopik muayeneler ile değerlendirmekte ve cerrahi ihtiyacı olan vakalar mikroskop altında ve gerekli durumlarda lazer kullanılarak tedavi edilmektedir.

Baş boyun tümörleri

Baş ve boyun bölgesinden kaynaklanan her türlü iyi ve kötü huylu tümörleri kapsamaktadır.

 • Dudak
 • Dil
 • Bademcik
 • Gırtlak
 • Yemek borusu
 • Tiroit
 • Boyun
 • Tükürük bezleri

Baş boyun tümörlerine de diğer tüm tümörler gibi multidisipliner yaklaşmak gereklidir. Hastalar medikal onkolog, radyasyon onkoloğu ve radyoloji uzmanları ile birlikte değerlendirildikten sonra tedavileri planlanmaktadır. Cerrahi tedavide, ilgili bölgenin tedavisiyle birlikte boyun metastazı olan veya olma ihtimali olan durumlarda Boyun Diseksiyonları da etkili bir şekilde yapılmalıdır. Hastanemizde bu konuda deneyimli bir ekip görev yapmaktadır.

Horlama

Horlama ve uyku apnesi (uykuda nefesin durması) insanların yaşam kalitesini ve sağlığını ciddi olarak bozan hastalıklardır. Pek çok faktörün tetiklediği bu durumları bir bütün olarak ele almak önemlidir. Hastalar polisomnografi (uyku testi) ile değerlendirilmekte, uygun vakalarda hava yolu darlığını düzeltmek amacı ile burun, damak veya çeneye cerrahi müdahaleler uygulanabilmektedir.

Alerjik rinit

Bağışıklık sistemini uyaran ve alerjiye neden olan maddelere alerjen denilir. Bağışıklık sistemi, vücuda giren alerjen ilk karşılaştığında hiçbir klinik bulgu ortaya çıkmaz, çünkü henüz bu maddeye karşı özel antikorlar (IgE) üretilmemiştir. İlk temasta bu özel antikorlar üretilir, ancak ikinci temasta bağışıklık sistemi tepki verir ve böylece alerji belirtileri ortaya çıkar.

Dış kulak yolunda sık görülen sorunlar

Dış kulak yolu (DKY) erişkinlerde yaklaşık 2,5 cm uzunluğundadır. Dış 1/3 bölümü kıkırdak,  iç 2/3 bölümü kemik yapıdadır. Kıkırdak bölümün cildi kıllar ve kıl keseleri, yağ ve salgı bezleri içerir.

Bezlerin salgısı ve dökülen epitel hücreleri birleşerek serümen denilen koruyucu salgıyı oluşturur. Serümenin dış kulak yolunda (dky) koruyucu bir görevi vardır, içinde bulundurduğu maddelerle enfeksiyona karşı koruyucu bir bariyer oluşturur.

Kulak çınlaması (Tinnitus)

Tinnitus dış akustik uyaran olmaksızın kulaklarda ya da kafada sesin algılanması şeklinde tanımlanmaktadır. “zil çalması ” anlamına gelen Latince “tinnire” kelimesinden köken almaktadır. Bu ses hasta tarafından çok farklı karakterlerde tarif edilebilir ancak sesin karakteri ne olursa olsun çınlama olarak adlandırılmaktadır. Bir hastalık olmaktan öte bir semptom olarak değerlendirilen tinnitusun bireylerin yaşam kalitesinin düşmesine neden olmasının yanında birçok ruhsal soruna zemin hazırladığı düşünülmektedir.

Baş dönmesi

Denge; gözlerden, iç kulaktaki denge organlarından, kas ve iskelet sisteminden gelen bilgilerin beyin tarafından değerlendirilmesi sonucu sağlanır. Bu sistemlerden birinde ortaya çıkacak bir bozukluk bu sistemler arasındaki uyumu bozar ve dengesizlik veya baş dönmesi yakınmalarına neden olabilir. 

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Doktorları