×

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ

Anasayfa Birimler Ortopedi ve Travmatoloji

Birinci International Hastanesi

Latince ‘’düzgün’’ ve çocuk anlamına gelen ‘’pedios’’ kelimelerinin birleşmesiyle meydana gelen ortopedi, gerek yaralanma gerekse farklı sebeplerle vücutta meydana gelen ve vücudu hasarlı hale getiren etkenleri ortadan kaldırarak hareket sistemlerini doğal işleyişine kavuşturmayı amaçlar. Teknolojinin sağladığı imkanlar ışığında en hızlı şekilde gelişme gösteren bölüm her geçen gün daha da genişleyen ve kapsamı artan bir dal haline gelmektedir.

Boy Uzatma Ameliyatı

Boy uzatma ameliyatı günümüzde oldukça popüler olan ve 15cm’ye kadar sonuçlar verebilen başarılı bir yöntemdir. Sadece bacaklara özgü değil kollara da uygulanabilen bu ameliyat başarı oranı çok yüksektir ve uzman kadromuz tarafından gerçekleştirilmektedir.

Mikrocerrahi ile El Cerrahisi

İnsan vücudunda çıplak gözle müdahale edilemeyecek kadar küçük yapılara yönelik cerrahi girişimlerin yapıldığı mikrocerrahi tekniğinde, özel ameliyat mikroskopları ve büyütücü optik gözlükler kullanılır. Mikro yapılar üzerinde oluşan problemlerin giderilmesi için özel olarak üretilen cerrahi aletler sayesinde cerrah, 1 mm'den daha küçük damar ve sinir gibi yapılarda oluşan hasarlanmaları onarır.

El ve el bileğine dair tüm ağrılar ve yaralanmalar konusunun uzman hekimleri tarafından mikrocerrahi yöntemi ile tedavi edilmektedir. Karpal tünel sendromu ve diğer sinir sıkışma problemleri ve tetik parmak hastalığı da hastanemizde başarıyla yapılmaktadır.

Ortopedi ve travmatoloji bölümleri insan vücudunun hemen tüm bölgelerinde meydana gelebilecek yaralanma, burkulma, ezilme, şekil değişiklikleri, yaralanmalar, iskelet sistemlerinde meydana gelebilecek deformasyonlar, kireçlenmeler, eklem bozuklukları, sinir sıkışmaları, kırık, çıkık, spor yaralanmaları gibi oldukça geniş bir alanı kapsamakta ve farklı teşhis ve tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Ortopedi ve travmatolojinin alt dallarında yer alan tüm teşhis ve tedaviler son derece ileri teknolojiye sahip cihazlar ve konusunda uzman hekimler tarafından yapılmaktadır.

Protez

Protez, eksik veya hasarlı olan beden uzuvlarımızı kopyalayarak benzeri yapılmış aygıtlara verilen isimdir. Kazalar, tümör operasyonları, kangren ve buna benzer organ hasarları nedeniyle bedenin geriye kalan kısmını korumak amaçlı bu organlar çıkarılır ve yerine yine bu organın işlevini ve şeklini kopyalayan protezler bu organdan geriye kalan vücut boşluğuna tıbbi materyaller kullanılarak yerleştirilir. Hastanemizde uzman kadromuz ile kısa sürede özellikle diz ve kalça protez işlemlerinizi en iyi şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Kök hücre ve PRP (Platelet Rich Plazma) tedavileri

Günümüzde kök hücre ve PRP gibi biyolojik tedaviler, ortopedik hastalıkların tedavisinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle kıkırdak sorunları, tendon ve bağ yaralanmaları ve spor yaralanmalarında başarılı sonuçlar elde edilmiştir. 
Bu tedaviler doğru yöntemle doğru hastaya uygulandığı zaman başarı şansı yüksektir.

Spor ve Artroskopik Cerrahiler

Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği’nde, profesyonel sporculardan ev hanımlarına kadar geniş bir yelpazede diz, omuz, ayak bileği ve kalça artroskopileri uygulanmaktadır. Kıkırdak nakli, kök hücre uygulamaları, ön çapraz bağ operasyonları, tekrarlayan omuz çıkıkları, kalça eklemi sıkışma hastalığı gibi artroskopik cerrahileri de yapılmaktadır. Ayrıca sporcularda sık rastlanan bağ ve eklem rahatsızlıkları, tenisçi dirseği ve aşil tendinit gibi hastalıklar modern yöntemlerle tedavi edilmektedir.

Pediatrik Ortopedi

Yeni doğan ve çocukluk çağı ortopedi problemleri hastanemizde tedavi edilmektedir. Yeni doğan döneminde sıklıkla karşılaşılan kalça çıkığı, tortikoliz (eğik boyun) ve Pes ekinovarus (çarpık ayak) gibi hastalıklar, çocuklarda travmalar, spor yaralanmaları ve kırıklar, pediatrik ortopedinin tedavi alanlarıdır.

Hastanemizde çocukluk çağındaki deformiteler, yanlış kaynamalar ve kas hastalıkları gibi problemlerin tedavisi son teknoloji kullanarak yapılabilmektedir. 

Ortopedi ve Travmatoloji Doktorları