×

BUZ LAZER EPİLASYON

Özellikle kadınların özel bakımlarını en üst düzeyde gerçekleştirmek adına yaptıkları epilasyon uygulamaları arasında yer alan buz lazer uygulaması, en ileri teknolojiye sahip epilasyon yöntemlerinden biri olarak gösterilmektedir. En önemli özelliği her bir atışta çok daha fazla kıl köküne ulaşmayı mümkün kılmasıdır. Kıl kökündeki farklı yapıları hedef alan ve farklı dalga boylarına sahip olan buz lazer, vücutta bulunan ve istenmeyen kıllar açısından en kesin çözüm olarak bilinmektedir. Daha az atışla daha fazla kıl köküne ulaşabilmesi, epilasyon seanslarının daha kısa sürelerde sonlandırılmasını sağlamaktadır.

Hangi Bölgelere Uygulanır?

Yaklaşık 4 ile 6 seans arasında istenmeyen tüylerden tamamen kurtulmayı sağlayan buz lazer epilasyon, vücudun birçok bölgesinde uygulanmakta ve % 100 olumlu sonuçlar elde edilmektedir.

  • Bikini bölgesi,
  • Yüz,
  • Ense,
  • Sırt,
  • Kaş arası,
  • Göbek
  • Gögüs
  • Kol
  • Bacak
  • Bıyık

Kulak bölgesi ve içi buz lazer operasyonlarının yapılabildiği bölgelerdir.

Buz Epilasyon Kalıcı mı?

Daha önceki dönemlerde açık renklere sahip olan ve tüyleri güçsüz olan bireylere epilasyon uygulaması yapılamıyor, epilasyona başlamadan haftalar öncesinde kıllar jiletle alınarak kılların güçlenmesi sağlanıyordur. Bu yöntemle güçlendirilen kılların cihazlar tarafından algılanır hale gelmesiyle epilasyon seansları başlıyordur. Buz epilasyon yönteminde tüm bu işlemlerin yapılmasın gerek kalmadığı gibi, hem ince hem de kalın tüylerde kalıcı etkinin sağlanması mümkün hale geldi. Sahip olduğu ileri teknoloji sebebiyle vücudun her bölgesindeki istenmeyen tüyleri yok eden buz lazer uygulaması, etkisini tüm vücutta aynı oranda gösterebiliyor.

Hamilelikte Buz Epilasyon Yaptırılabilir Mi?

Hamilelik dönemleri kadınların en hassas dönemleri olup, hangi tür ışıkla yapılıyor olursa olsun epilasyon yapılması uygun değildir. Bu sebeple hamilelik öncesinde başlamış veya planlanmış epilasyon seansları ertelenmeli ve doğum sonrasında yapılmalıdır. Buz epilasyon hamilelik öncesi ve sonrası % 100 etkiye sahip olmasına rağmen hamilelik döneminde kesinlikle uygulanmamalıdır. Uzman doktorlar hamilelik döneminde hiçbir ışık uygulamasının yapılmaması konusunda kesin kanaat bildirmektedir.

Buz Epilasyon Erkekler İçin Uygun Mudur?

Kıl yoğunluğu veya ten rengi fark etmeksizin istenmeyen tüylerin kesin çözüm yolu olan buz epilasyon, erkekler için de en uygun çözümdür. Acı hassasiyetini en minimum seviyelerde hissetmek isteyen erkeklerin sıklıkla tercih ettiği buz epilasyon, kıl dönmesi veya estetik sebeplerle tüm istenmeyen tüylerden kurtulmak isteyen erkeklerin başvurabileceği en güvenilir yöntem olarak öne çıkmaktadır.

Buz Epilasyon Sağlığa Zararlı Mı?

Buz epilasyon, hamilelik döneminde uygulanmadığı takdirde bir sağlık sorununa yol açması ihtimal dâhilinde değildir. Diğer epilasyon yöntemlerinde görülen ve ciltte tahriş ve kızarıklığa sebep olan unsurlar, buz epilasyonun soğutucu etkisi sebebiyle ortadan kalkmaktadır. Düşük seviyelerde ve sık tekrarlar şeklinde yapılan uygulamalar, cildi en düşük seviyede rahatsız ederken cilt altında yer alan iç organlara herhangi bir zarar verebilmesi söz konusu bile değildir.

Buz lazer seanslarına giren ve hassas bir cilt yapısına sahip olan bireylerde hafif bir tahriş oluşsa bile, birkaç gün içerisinde tüm belirtiler ortadan kaybolmaktadır. Ancak epilasyon öncesinde seans yapılacak bölgede bir yara oluşması halinde seansın ertelenmesi çok daha uygun olacaktır. Ayrıca seanslardan sonra en az 5-6 saat duş alınmamalı ve cilt direk güneşe maruz kalmamalıdır. Bunun dışında buz lazer yöntemi ile ilgili kayda değer bir rahatsızlık vakası kayıt edilmemiştir.

Buz Lazer Epilasyon Avantajları

Buz lazer uygulamalarının en önemli avantajı, istenmeyen tüm kıl ve tüylerden kesin olarak kurtulabilmektir. Bunun dışında kıl ve tüy bulunan tüm bölgelerde uygulanabilir olması önemli bir avantajdır. Tek bir atışla daha fazla kıl kökünü etkilemesi sayesinde daha kısa sürede sonlandırılan buz lazer epilasyonları, bireylerin hem zaman hem de maddi açıdan avantajlı olmalarını sağlamaktadır. En önemli avantajlardan biri de sağlık açısından en küçük bir olumsuzluğun yaşanmaması ve beklentilerin en üst düzeyde karşılanıyor olmasıdır.

Buz Lazer Epilasyon Kaç Seans Yapılmalı

Buz lazer yöntemiyle yapılan epilasyon seanslarında, tüm vücudun taranması yaklaşık olarak 40-50 dakika gibi kısa sürelerde yapılabilmektedir. Epilasyonun yapılacağı bölgeye bağlı olarak değişiklik gösteren seans süreçleri vücutta bulunan kıl yoğunluğuna bağlı olmak kaydıyla 4-6 hafta kadar sürebilmektedir. İki seans aralığı ise, epilasyonu yapacak uzman tarafından yapılan kontroller sonrasında belirlenerek, epilasyona dair seansların programı oluşturulmaktadır.