×

TRİFOKAL GÖZ İÇİ MERCEK

Trifokal göz içi lens, gözün içerisine yerleştirilen yapay bir mercektir. Bu mercek bir ömür boyunca kullanılabilir materyalden yapılmıştır. Kalınlıkları farklılık gösterebilen lens görme kabiliyetinizi iyileştirir.

Üç Odaklı (Trifokal) Nedir?  Ne İşe Yarar?

Özellikle yaş ilerledikçe görme uzvumuz bozulur ve katarakt oluşur.  40’lı yaşlarda başlayan sorun ilerleyen yaşlarda artarak görme duyunuzu etkiler.  Ve sizi bu sorundan trifokal yapay göz içi lens kurtarabilir.

Günümüzde göz ameliyatları çok kolay yapılabiliyor. Özellikle lazer ile yapılan ameliyatlar inanılmaz derece kolay gerçekleştirilebiliyor.   Bu ameliyatlar o kadar kolay ki aynı gün evinize geçebiliyorsunuz.  Ve faydası görme kabiliyetinizdeki iyileşmedir.

Trifokal Göz İçi Mercek Nasıl Yapılır?

Tedavi katarakt hastaları için uygulanır. Katarakt olan gözdeki mercek çıkarılarak yeni lens trifokal dediğimiz akıllı mercek yerleştirilir ve aynı gün hasta taburcu edilir.  Sonrasında ağır aktiviteler hariç rutin hayatına geri dönebilir.

Trifokal Göz İçi Mercek Kimlere Uygulanabilir?

Sarı nokta hastalığı ve diyabete bağlı göz kanaması olmayan kişilere trifokal göz içi mercek uygulanabilir.  Özellikle katarakt hastaları için kurtarıcı niteliğindedir. Lazer tedavisine uygun olmayan hastalarda bu yöntem ile tedavi edilir.

Trifokal Göz İçi Mercek Ameliyat Süresi Ne Kadar?

Ameliyat çok kısa sürede sonuçlanır. Lazer ameliyatları 15-20 saniye sürerken, bu ameliyat 5-10 dakikadan fazla sürmeyecektir.

Göz İçi Mercek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz içi mercek tedavisi ameliyat ile yapılır. Gözdeki sorunlu mercek çıkarılarak yerine yapay bir lens takılır.  Bu mercek ile rahatlıkla sağlığına kavuşan hasta görme kapasitesini yükseltmiş olur.  Ve üstelik kalıcı olarak…

Diğer Yakın Görme Lazer Yöntemlerine Göre Neden Tercih Edilebilir?

Aslında en sağlıklı olan lazer ile tedavidir.  Ancak bazı vakalarda göz lazer ameliyatına izin vermez.  Bazı rahatsızlıklar ve sağlıkla ile ilgili uygunluk sağlanamıyorsa gözdeki doğal mercek yapay bir tane ile değiştirilmelidir.

Trifokal göz içi lens ameliyatı sırasında görülebilen sorunlar

Elbette tüm ameliyatlarda komplikasyonlar oluşabilir.  Özellikle doğal lensin delinmesi durumunda, trifokal göz içi merceğin merkezde durmasından kaynaklı problem yaşanabilir.  Ve göz içi lens yerleştirilemeyebilir.

Lensin tamamı ya da parçalar gözün içine düşebilir. Özellikle katarakt ameliyatlarında görülebilen bir komplikasyondur. Retina uzmanı bu konularda deneyimli olduğundan, düşen lens veya parçaları çıkarır. Ve maalesef bu tarz durumlarda trifokal göz içi lensi yerleştirilemeyebilir.

Uzaktan yapılan lazer ameliyatları dışında her göz ameliyatında aşağıda sıralayacağımız problemler yaşanabilir.

  • Kanamalar söz konusu olabilir,
  • Gözde numara kalabilir ki bu lazer ile düzeltilebilir,
  • Kornea da ödem oluşabilir.
  • Gözün şeffaf tabakasında ödem oluşabilir.
  • Gözün içine konulan lensin yerinden kayması problemi yaşanabilir.
  • Yüksek göz içi basıncı (glokom) , göz ağrısına sebep olabilir.
  • Göz enfeksiyonu oluşabilir. Özellikle göz içi ameliyatlarından gözü çok iyi korumak gerekir.  Ancak nadirde olsa göz içi enfeksiyonlar söz konusu olabilir.  Ve her durumda erken müdahale mutlaka gerekir.
  • İris’in dokusundaki damarlarda kanama olabilir.  Genellikle kolay bir şekilde kontrol altına alınabilir.
  • Retinada yırtık oluşabilir.
  • Maküla ödemi denen sarı nokta hastalığında görülen bir durum söz konusu olabilir.