Bölümler

Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHİNG)

Dişlerde çay, kahve, sigara ve çeşitli renkli gıdaların tüketimi sonucu meydana gelen renklenmeler diş temizliği işlemiyle giderilir. Bu tarz lekelenmeler haricinde dişin iç yapısından gelen koyuluğun hekim kontrolünde açılma işlemine beyazlatma “Bleaching” denir.  

Beyazlatma, görsel sonuçları son derece tatmin edici olan bir uygulamadır. Diş beyazlatma işleminin diş sağlığı açısından eksileri yoktur. Buna en güzel örnek biz diş hekimlerinin de diş beyazlatmayı kendimiz için uygulamış olmamızdır.

Beyazlatma işlemi iki şekilde yapılabilir:

 1. Ev tipi( Home Bleaching)
  2. Muayenehane tipi (Office Bleaching)

1.Ev tipi (Home Bleaching)

Ağızdan ölçü almasını ardından, dişlerin üzerine takabilecek ince ve elastik kalıpları hazırlanır. İçlerine beyazlatma ajanı sıkılan bu kalıplar dişlerin üstüne günde en az 3-4 saat süreyle takılır. Bu işlemin uyku esnasında yapılması önerilir, kişinin günlük yaşantısını aksatmaz.

 1. Muayenehane tipi (Office Bleaching)

Klinikte ve hekim kontrolünde yapılan beyazlatmadır. Burada kullanılan ilaç ev tipinde kullanılana oranla daha yüksek konsantrasyondadır. Bu sayede tedavi süresi çok daha kısalacakken, hassasiyet riski artabilmektedir. Ortalama bir saat içinde sonuca ulaşılmış olur.

Diş Beyazlatma Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Hastada az ya da çok hassasiyet görülür. Bu hassasiyetler geçicidir,1–3 gün arasında kaybolurlar. İlk gün gerekli olursa ağrı kesici kullanılabilir.
 • İlk birkaç gün aşırı soğuk ya da sıcaktan kaçınılmalıdır.
 • Sigara, çay, kahve, çikolata, kırmızı şarap, vişne, karamel, salça gibi renk verici koyu renk barındıran ürünler işlembitimini takiben en az 3-4 gün süreyle kullanılmamalıdır.
 • Beyazlatıcı diş macunu kullanımı da beyazlatma etkisini uzatacaktır. İçerisinde aşındırıcı bulunan diş macunları veya diş tozlarının kesinlikle kullanılmamalıdır. Aşındırıcılı ürünler belirli bir süre sonra hem renkleşmeye hem de hassasiyete sebep olurlar.
 • Günde en az 2 kere diş fırçalanmalı, 6 aylık düzenli kontrollerini yaptıran, sigara kullanmayan ve aşırı çay kahve tüketmeyen hastalarda yapılan beyazlatmanın etkisi uzun süre korunur.
  Bu kurallara uymayan hastalarda geri dönüş olabilir, geri dönüş sonucunda yeniden beyazlatma işlemi yapılabilir.
ONLINE RANDEVU