Bölümler

Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

İMPLANTOLOJİ

Diş hekimliğinin temel amacı, kaybedilen dişleri fonksiyon ve estetik olarak doğala en yakın şekilde yerine koyabilmektir.

Hastaların çiğneme, konuşma, gülme gibi fonksiyonları yapabilmesi ve estetik görünümleri önemlidir. Diş kayıpları sonucunda bozulan çiğneme fonksiyonu yapay herhangi bir şeyle tam olarak geri kazanılamaz. Diş implantları insan yapısı bir diş kökü olarak tanımlanabilir. Çene kemiğine yerleştirilmeleri doğala en yakın tedavi şeklidir. İmplant, bu işi bilen uzman diş hekimleri tarafından klinikte lokal anestezi altında uygulanabilecek basit bir işlemdir.

İmplantlar, genellikle vücut dokularıyla en uyumlu en az alerjik olan ve en az reaksiyon oluşturan madde olan titanyum dan yapılırlar. Yaklaşık olarak 30-60 dk. süren ve lokal anestezi altında yapılan bir işlem ile çeneye implant ( vida ) yerleştirilme operasyonudur.

İmplantın uygulanmasının yapıldığı durumlar hangileridir?

  • Hiç diş olmayan alt ve üst çenelerde, aşırı kemik erimesi sonucunda hastanın tam protezini kullanamadığı durumlarda ve çenedeki boşluğun yanındaki dişlerin köprü yapmak için kesilmesinin istenmediği, çenenin en arkasındaki dişin olmadığı ve dolayısıyla köprü yapılamayan durumlar. Bu durumdaki hastaların çoğunun hareketli (takıp – çıkarılan / kancalı ) protez kullanmak istememesi nedeniyle implant yapılarak daha kullanışlı olan implant destekli porselen köprü kullanılabilir.
  • Büyük azı dişlerin kaybında arka bölge dişsiz sonlanıyorsa, hastalara takılıp çıkarılabilen bir bölümlü protez yerine birkaç implant üzerine sabit bir köprü yapılabilir.
  • Tek bir dişin kaybı durumunda, kaybolan dişin her iki yanındaki dişleri küçültmeye gerek kalmadan eksik diş yerine tek bir implant yerleştirilerek üzerine tek bir kaplama yapılabilir.Tamamen dişsiz çenelerde, total protez (damak) kullanılmasının mümkün olamadığı veya hasta tarafından istenmediği durumlar. Bu durumda her çeneye implant yerleştirilerek bu implantların üzerine çeşitli tarzlarda protezler yapılır.

İmplantların yerleştirilmesi için uygulanan tedavi aşamaları nelerdir?

İmplant tedavileri iki aşamadan oluşur:

  1. Cerrahi aşaması; İmplantlar cerrahi yöntemiyle yerleştirildikten sonra ortalama 2 ila 4 ay beklenir. Bu bekleme süresi “osteointegrasyon” denilen implantın çene kemiğiyle biyolojik olarak kaynaşması için gerekli olan süredir.
  2. İkinci aşama olan üst yapım (protez) aşaması ise ortalama bir haftada tamamlanır.

İmplantların avantajları nelerdir?

Her türlü total ve kısmi dişsizliğin giderilmesi,
Takıp çıkarılan protezler yerine sabit protez şansı,
Tek diş eksikliğinin komşu sağlam dişlere zarar verilmeden giderilmesi,
Başarılı uygulanmış ve hijyen kriterlerine uygun kullanılmış bir implantın uzun ömürlü olması,

Kimlere implant yapılması uygundur? Kısıtlamalar nelerdir?

Puberte (buluğ çağı) dönemini bitirmiş erişkinlere,
Genel sağlık durumu uygun olanlara,
Diyabet hastalığı olsa bile kontrol altında olanlara,
Çene kemiği yapısı uygun kalite ve miktarda olanlara ya da yeterli miktara ulaştırılabilecek potansiyelde sağlıklı kemik yapısına sahip hastalara üst yaş sınırlaması olmadan uygulanabilir.

ONLINE RANDEVU