×

CHECK-UP MERKEZİ

Birinci International Hastanesi

Check-up Nedir?

Check-up  dilimizdeki karşılığı  kontrol etmektir.  Yani  herhangi  bir sağlık sorunu yaşamadan sağlık durumunuzu kontrol etmek anlamına geliyor. Özellikle erken teşhis  açısından  oldukça faydalı bir yöntemdir.  Genel sağlık durumunuz hakkında derinlemesine test ve tanıyı içerir.

Check-up  yaptırmak istediğinizde aşağıdaki kriterlere göre size bir dizi  test listesi sunulur.  Bu testlerin ardından doktorunuz sağlık durumunuzu analiz ederek, iyileştirme ya da koruma adına size tavsiyelerini sunar.

  • Yaş grubunuz,
  • Aile geçmişiniz,
  • Sigara-içki kullanıp kullanmadığınız,
  • Spor yapıp yapmadığınız,

Check-up Neden Önemlidir?

Günümüz şartlarında  beslenme, uyku düzeni, çevre kirliliği gibi  bileşenler dikkate alındığında erken teşhis ve tedavinin yanı sıra korumaya yönelik önlemler açısından uzman görüşü almak önemlidir.  Hem kendinizin hem de sevdiklerinizin sağlığını korumak için sağlık kontrolünden düzenli olarak geçilmesi önemlidir.

Kontroller erken teşhiste hayat dahi kurtarabilir.  Çünkü varsa başlangıç seviyesinde bir hastalığı tespit etmek hastalığın ilerlemesini  ve şiddetlenmesini engelleyerek anında müdahale edilmesine olanak sağlar.  Sinsice ilerleyen çok fazla belirti vermeyen hastalıkların tespiti  için Check-up   yaptırmanın faydası yadsınamaz.

Check-up Kimler Yaptırmalıdır?

Dişlerinizden ayaklarınıza, kalbinizden ciğerlerinize tüm organlarınızı yılda bir kez kontrol ettirmeniz hem sağlığınızı  korur  hem de cebinizi, çünkü erken teşhis ile  çok büyük maliyetlere yol açabilecek masraflı tedavilerden korunmuş olursunuz.

Geçmişte  doktorlar riskli bireylerin  sağlık kontrolünden geçmesini  önerse de, günümüzde yaşam koşulları ve hastalık istatistiklerinde görülen değişiklikler göz önüne alınarak her bireyin yılda bir kez sağlık kontrolünden geçmesi  öneriliyor.

Check-up için belli  bir yaş grubu yoktur, her yaş grubunda sağlık taramasından yılda bir kez geçilmesi  önerilir.

Hangi Sıklıkta Check-up  Yapılmalıdır?

Genel sağlık durumunuzu  en iyi şekilde değerlendirerek doktor tavsiyesi  ile yapılan inceleme tanımlama sürecini yılda bir kez yaptırmanız önerilir.  . Özellikle aileler için hazırlanan paketler hem bütçe hem de zaman yönetimi açısından size avantaj sağlıyor.

Aslında ailenizin güvende ve sağlıklı olduklarından emin olmak için yılda bir kez Check-up yaptırarak, çevrenize de bunu tavsiye etmek gerçekten ilerde yaşanabilecek birçok tatsız problemden sizi ve sevdiklerinizi  korur.

Check-up Öncesi Yapılması Gerekenler

Sağlık kontrolünden geçmeye karar verdiyseniz birkaç konuda görevli kişileri  bilgilendirmeniz gerekir. Aksi takdirde verimli bir tarama yaptırmamış olursunuz.  Bu sağlık kontrolünü sağlığınızı korumak, iyileştirmek  için yaptırdığınızı  unutmayın.  Ciddi şekilde zaman ayırın ve özenli olun.

Ailenizin tıbbi geçmişini gözden geçirin. Herhangi  bir genetik hastalık var mı?  Örneğin, kanser, Alzheimer, Parkinson gibi  günümüzde yoğun olarak görülen hastalıklardan herhangi birini  geçiren yakınlarınız var mı?  Varsa bu bilgileri  yapılacak testleri etkileyeceğinden uzmanınız ile paylaşın.

Herhangi bir şeye alerjiniz var mı? Buda çok önemli bir konudur.  Yapılacak testleri aklınıza takılan her soruyu bir yere yazın ve uzmanınıza mutlaka taramaya girmeden önce sorun. Bu soruları testler çıktıktan sonra doktorunuz ile konuşarak aklınızı meşgul eden düşüncelerden kurtulabilirsiniz.


Sorularınız için Sizi Arayalım!

Adınız
Soyadınız
Email Adresiniz
Telefon Numaranız
Mesajınız

Check-up Merkezi Doktorları