Bölümler

Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

PROTETİK DİŞ TEDAVİSİ (PROTEZ)

PROTEZ, yapımında son zamanlarda metal desteksiz seramiklerin kullanımı hızla artmaktadır.

Seramiklerin estetik görünüşleri, hijyenik ve dayanıklı oluşları popülaritesinin artmasında en önemli etkendir.

Dişlerde çok fazla madde kaybı olduğunda ve dolgu yapılamadığında, dişler protetik olarak kaplanır.  

Bu kaplamalara kron denir. Günümüzde kronlar seramikler ve metal destekli porselen malzemelerinden yapılmaktadır.

 Diş kaybı olduğunda ise; kayıp dişin önündeki ve arkasındaki dişler uygun şekilde küçültülerek, tek blok bir yapı halinde 3 dişlik sabit kaplamalar yapılır. Bu tip protezlere de köprü denir. Yani 3 dişlik fonksiyonu 2 diş üstlenir. Kron ve Köprüler sabit protez türlerindendir. Yani hasta tarafından çıkarılıp, takılamazlar.

 Diş kaybı daha da fazla olduğunda Hareketli Kısmi Protezler yapılmaktadır. Bu tip protezlerde hem dişlerden, hem de destek dokulardan (dişeti ve kemikten) yararlanılır. Halk arasında kancalı protez diye bilinen protezler bu tip protezlerdir. Günümüzde kanca yerine çıt-çıtlı ve diğer tutucu elemanlı daha estetik, kancadaki metal görüntü olmadan Hareketli Protezler yapılmaktadır.

 Tüm dişler kaybedildiğinde ise total protezler yapılmaktadır. Takım protez veya damak diye de adlandırılan bu protezler tamamen ağızdaki destek dokulara oturmaktadır. Bu tip protezlerde ön dişler porselen yapılabilmekte ve daha estetik görünüm sağlanmaktadır.

Protezler, ağızda çeşitli nedenlerden dolayı kaybedilen dişlerin çiğneme, konuşma gibi fonksiyonların görüntünün yeniden kazandırılması amacıyla hazırlanan tüm yapay materyallerdir. Genel olarak diş eti hastalıklarının tedavi edilmemesi sonucunda diş ve kemik kaybı meydana gelir. Protezde, kaybedilen ağız sağlığı düzeltilir. Bu amaçla yitirilen dudak, yanak desteği, konuşma fonksiyonu, çiğneme fonksiyonu geri kazanılır.

ONLINE RANDEVU