Ağız ve Çene Cerrahisi

KAPAT
Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

Dt. Ebru Güner Başcı
Ağız ve Diş Sağlığı
Birinci Diş Hastanesi

Ağız ve çene cerrahisi, diş hekimleri tarafında ağız ve dişler yanında çeneler ile ilgili olarak hastalıkların ve meydana gelen yaralanmaların tedavisinin yapıldığı bir cerrahi uygulama alanıdır. Bu alanda birçok farklı işlem yapılabiliyor. Dişlerin cerrahi tedavileri arasında kök uçlarında bulunan iltihapların temizlenmesi, gömük dişlerin çıkarılması, gömük köpek dişlerinin cerrahi olarak tedavi edilmesi, kök uçlarında meydana gelen kistlerin yine cerrahi olarak temizlenmesinin yapılması gibi uygulamalar bulunuyor. Bunların yanında çene kemiğine de birtakım tıbbi uygulamalar yapılıyor. Bunlar çene kemiklerinde meydana gelen kistlerin alınması, eksik dişlerin implant uygulaması ile tamamlanması, anormal olan kemik yapılarının düzeltilmesi gibi birçok uygulama gerçekleştiriliyor.

Yapılan operasyonlar şunlardır;

  1. Apse Ve Kist Operasyonları
  2. Yirmilik Yaş (Akıl) Dişinin Çekilmesi
  3. İmplant Tedavisi
  4. Diş Çekimi

Yirmi Yaş Dişleri Ve Çekilmesi

Çene yapısının en son tarafında bulunan üçüncü sıradaki azı dişleri yirmi yaş dişleri olarak isimlendiriliyor. Bunlara yirmilik dişler de denilebiliyor. Ağızda çıkan en son diş olması ve genelde insanların 16- 20 yaş arasında çıkardığı dişler olması akıl dişleri olarak da tanımlanmasına neden oluyor. Yirmi yaş dişleri her zaman son çıktığından bu dişlerin çıkışı esnasında ağızda yeteri kadar diş bulunmayabiliyor. Bu da dişlerin çıkma esnasında bazı sorunlar oluşmasına neden oluyor. Dişler bazen gömülü kalabiliyor ya da çarpık bir şekilde çıkabiliyor. Genelde çıkarken insana rahatsızlık veren dişler olduğu da söylenebilir. Yirmi yaş dişlerinin çekimi de diğer dişler gibi rutin bir şekilde çekilebilen dişlerdir. Öncesinde lokal anestezi uygulanır ve çekim işlemi gerçekleştirilir. Daha sonradan kanamasını azaltmak için çekimden sonra gazlı bez verilebilir.

 

Apse Ve Kist Operasyonları

Çene kısmında daha çok kaynağını dişten alan birtakım kistler meydana gelebiliyor. Bu çene kistleri ve apseler hasta tarafından hemen fark edilmediği için bir zaman sonra önemli bir sorun yaratabiliyor. Çene bölümünde bulunan kistler genel anlamda dişlerden kaynaklanıyor. Dişlerin kökü etrafında oluşabilen kistlerde dişlerin çekilmesi yeterli olan bir durum değildir. Çekimden sonra durum fark edildiği anda mutlaka bu kistlerin cerrahi uygulamalar ile alınması gerekiyor. Diş köklerinde bir apse meydana gelmiş ve kanal tedavisi de yetersiz kalmışsa diş köklerinin açılarak tedavi edilmesi gereklidir.

 

İmplant Tedavisi

Doğal diş görünümü veren ve oldukça etkili bir diş tedavisi olan implant yapay diş kökü uygulaması olarak tanımlanabilir. Bu işlem için uygun malzemeler bir araya getirilerek yapay diş kökü yapılır ve bu kök insanların sorunlu olan çene kemiğine yerleştirilir. İmplant ile diş eski işlevlerini yeniden yerine getirmeye başlar. Uzun ömürlü olan ve eksik dişlerin yerine uygulaması yapılan implant tedavisinde titanyumdan yapılan vidalar kullanılıyor. Bu nedenle de bu uygulamalar ömürlük olarak değerlendiriliyor ve insanlar bu tedaviden yararlandıklarında aynı sorunları tekrar tekrar yaşamıyorlar.

 

Diş Çekimi

Dişlerin çekilmesi işlemi sorun olan dişlerin kemik yapısı üzerindeki yerinden çıkarılması ve alınması işlemidir. Diş çekiminin yapılabilmesi için bazı durumların oluşması gerekiyor. Örneğin dişlerde çürük veya kırık nedeni ile zarar görmüş olan dişler varsa bunların herhangi bir şekilde tedavi edilme durumu yoksa çekilmesi gerekiyor. Aynı zamanda dişetlerinde meydana gelen hastalıklar kemik dokusunda bir kayıp meydana getirmiş ise ve diş sallanmaya başlamış ise yine dişlerin çekilmesi gerekiyor. Bunların yanında zamanı gelen ve düşmeyen dişler de yine çekilmeye maruz kalan dişler arasındadır. Gömük dişler de ağrıya neden oluyorsa bu dişlerin de çekilmesine önem verilen durumlardandır. Diş çekimi doktorların çok onayladığı bir durum olmasa da mecbur kalındığında mecburen yapılan bir tıbbi uygulamadır.

Bilgi Al
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
ONLINE RANDEVU