Akıllı Lens (Göz İçi Akıllı Lens)

KAPAT
Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

Akıllı Göz İçi  Lens Nedir, Ne işe yarar?

Son zamanlarda adı sıkça telaffuz edilen akıllı lensler görme problemi yaşayan hastalara büyük bir konfor sağlamaktadır. Akıllı göz içi lens, yakını mesafe (35-40 cm) orta mesafe (Bilgisayara bakma mesafesi 55-60 cm) uzak mesafe (sonsuz)  görmeyi sağlayan, çok odaklı göz içi lenslerdir. Katarakt ameliyatlarında kullanılan merceğin türüne göre adlandırılmış bir tedavi olan akıllı göz içi lensler vasıtasıyla hastalar gözlük kullanmadan  yakın, orta ve uzak mesafeyi görmede yüksek kaliteye ulaşma olanağı sağlar. Hemen hemen 10 yıldır katarakt ameliyatlarında tercih edilen lensler hastaların ömür boyu görme problemlerini ortadan kaldırır.

Neden tercih edilmektedir?

Akıllı lensler, kataraktı nedeniyle görme sorunu yaşayan hastaların bu problemlerine çözüm olacak kadar etkili bir tedavidir. Bu tedavi, gözünde katarakt hastalığı olan ve bu nedenle ameliyat olması gereken hastalara uygulanmaktır. Akıllı lens ameliyatı basit bir işlem olarak düşünülmemelidir. Akıllı lens tedavisinde amaç, gözde doğuştan var olan ve artık işlevini yitirmiş lens yerine yapay bir lens uygulayarak hastanın görme kalitesini olabildiğince yukarıya taşımaktır. Akıllı lens takılan hastalar ameliyattan sonra gözlüksüz kitap okuyabilir, bilgisayar kullanabilir ve televizyon izleyebilir. Böylelikle hastanın yaşam kalitesi artmış olur.

Akıllı lens kimlere takılabilir?

Akıllı lensler katarakt nedeniyle görme sorunu yaşayan hastaların büyük bir çoğunluğuna uygulanabilir. Bunun yanında yaşı genç olduğu için kataraktı olmayan fakat  ileri derecede hipermetrop olan ya da yüksek miyopi nedeniyle lazer olamayan, yakın gözlüklerinden erken yaşta kurtulmak isteyen kişilere de akıllı lens tedavisi uygulanabilir. Bunun yanında daha önce lazer operasyonu geçirmiş kişiler de eğer göz içi lenslerindeki deformasyon nedeniyle görme kalitesinde bozulma, uzağı veya yakını görememe sorunu yaşıyorsa akıllı lens  tedavisini tercih edebilir.

Akıllı lens Operasyonu Nasıl Olur?

Tamamen bir katarakt cerrahisi olan akıllı lens tekniğinde, standart katarakt ameliyatında ne yapılıyorsa aynı işlemler uygulanır. Gelişen teknoloji  Femtosaniye  lazerle Katarakt cerrahisinde hastanın göz içinde bulunan doğal lens çıkartılarak yerine gözün iç yapısına uygun ve hastanın görmesini iyileştirecek bir lens konur. Akıllı lens cerrahisinde ise bundan farklı olarak göz içine standart bir lens yerine akıllı göz içi lensler (yakını ,orta ve uzağı gösteren) yerleştirilir.

Yakın ve uzak görme problemi olan bütün hastalara bu lensler mi uygulanmalıdır?

Akıllı lens tedavisi, katarakt nedeniyle görme bozukluğu yaşayan, bu hastalık nedeniyle çok yüksek hipermetrop numaraları olan ve daha önce lazer operasyonu olduğu için göz içi lenslerindeki deformasyon nedeniyle uzağı veya yakını görememe sorununa sahip hastalar için uygun bir tedavidir. Fakat yalnızca yakın görme problemi olan hastalara tercih edilmesi uygun değildir. Bunun yanında sarı nokta, retina, şaşılık, kerotokonüs, ileri astigmat, diyabet (şeker), ileri miyop ve korneal problemleri olan hastalar için de akıllı lens uygulamaları tercih edilmez. Göz içine yerleştirilen akıllı lenslerin monofokal (tek odaklı), bifokal (iki odaklı) ve trifokal (üç odaklı) olmak üzere hastanın beklentileri yaşı ve göz yapısı göz önünde bulundurarak hem iki odaklı hem üç odaklı göz içi lensler günümüzde  tercih edilmektedir.

Bilgi Al
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
ONLINE RANDEVU