Anestezi ve Reanimasyon

KAPAT
Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

Aneztezi ameliyat esnasında hastanın acı duymasını engellemek için geliştirilmiş bir uygulamadır. Müdahalenin türüne göre çeşitli aneztezi tipleri bulunur. Bazı durumlarda aneztezi çeşitleri hastanın tercihine bağlı olarak da değişiklik gösterebilir. Örneğin bilinç kaybı bazı aneztezi türlerinde gerçekleşmez. Komplike ameliyatlarda hastanın bilinç kaybının gerçekleştiği aneztezi türleri uygulanırken, bölgesel bazı uygulamalarda lokalaneztezi uygulanmaktadır.

Aneztezi türleri nelerdir ?

Genel aneztezi

Genel aneztezi açık kalp ameliyatı, çeşitli kanser ameliyatları diz protezi gibi ağır cerrahi müdahalelerde kullanılır. Bu tür ağır ameliyatlar çoğunlukla hastanın hayati tehlikesinin bulunduğu ya da yaşam standardını güçlü bir biçimde değiştirecek olan türdedir. Bu yüzden genel aneztezi haricinde herhangi bir uygulama kullanmak mümkün olmaz.

Genel anestezi nasıl uygulanır?

Önemli ameliyatlarda ameliyatı yapan doktor kadar aneztezi uzmanının bilgi birikimi de önemlidir. Aneztezi uzmanı damar içine zerk ettiği ilaç vasıtasıyla hastanın bilincini belirlediği süre boyunca kaybetmesini ve vücut fonksiyonlarının yavaşlamasını sağlar. Solunumu rahatlatmak için de hastanın boğazına tüp takılabilir. Çoğu kişinin korktuğu aneztezi sırasında ayılma riskini önlemek için tansiyon, kalp atış hızı ve solunum gibi çeşitli veriler takip edilir ve aneztezinin doğru şekilde çalışması sağlanır.

Ameliyat bittiğinde aneztezi uzmanı gerekli işlemleri yapar ve hastanın hayati tüm verilerinin olağan seyrine dönmesini sağlar. Bu uygulama ise reanimasyondur. Genel aneztezinin yan etkileri olabilir. Hastada titreme ve kusma gibi çeşitli yan etkiler görülebilir. Ayrıca eğer solunum tüpü kullanılmışsa hafif bir ağrı oluşabilir.

Hasta aynı gün içinde çıkış yapacaksa motor becerilerinde aksama görülebilir. Bu yüzden hasta aynı gün araba sürmemeli ve herhangi bir alet kullanmamalıdır.

Sedasyon

Bazı teşhis yöntemleri ağrılı ve acı verici olabilir. Teşhis sırasında hastanın mümkün olduğu kadar rahat etmesi hem hastanın psikolojisi açısından hem de teşhisin sağlıklı olabilmesi açısından önemlidir. Sedasyon hastayı hem rahatlatır hem de bazen uyumasını sağlar. Lokal aneztezinin rahatlatmadığı ancak genel aneztezinin de gereksiz olduğu durumlarda sedasyon uygulanır. Uzun sürmeyen ama yine de karmaşık olan teşhis ve tedavi yöntemlerinde sedasyon tercih edilir. Bazen de lokalaneztezinin uygulandığı kadar geniş olmayacak alanlarda çalışılabilmesi için minimal bölgelere sedasyon uygulanabilmektedir.

Sedasyon nasıl uygulanır?

Sedasyon damar içi enjeksiyon yoluyla uygulanır. Sedasyonun yoğunluğuna göre bazı durumlarda hasta konuşabilirken bazen de hasta hiçbir şeyi hatırlamayacak kadar uykulu hissedebilir. İleri yaştaki hastalarda solunum yavaşlayabileceğinden hastalara oksijen verilebilir. Genel anezteziden farkı hasta hiçbir zaman bilincini kaybetmez. Uykulu hissetse de çoğunlukla bilinç yerindedir.

Minimal sedasyonda hasta uyanık kalır ve doktoruyla konuşabilir. Orta sedasyonda hasta kendini uykulu hisseder. Bazen hastalar orta sedasyon seviyesinde uyuyakalabilir. Derin sedasyondaysabilincinizi kaybetmeseniz bile ayıldığınızda bir şey hatırlamazsınız. Büyük ihtimalle müdahale sırasında uyursunuz.

Sedasyon bittiğinde hasta hemen uyanır. Uykulu hissetme, reflekslerde yavaşlama ve bulantı; sedasyonun yan etkilerinden birkaçıdır.

Bölgesel Aneztezi

Genel aneztezi kadar büyük olmayan ama vücudun büyük bir bölümünün uyuşturulması gerektiği operasyonlarda bölgesel aneztezi uygulanır. Epiduralaneztezi, bir çeşit bölgesel aneztezidir ve günümüzde en çok doğum için kullanılmaktadır. Böylece anne uyanıktır ve doktora geri bildirimde bulunabilir. Ayrıca doğum için gerekli kasılmaları da sağlayabilir.

Sedasyon ve genel aneztezide bazı istenmeyen yan etkiler oluşabilir ancak bölgesel aneztezide böyle bir sıkıntı yaşanmaz. Bu yüzden son derece güvenilirdir. Yine de tüm aneztezi türlerinde olduğu gibi bazı riskleri taşır ve aneztezi uzmanı tarafından uygulanması gerekir.

Lokal aneztezi

Lokal aneztezi vücudun belirli bir bölgesinin uyuşmasını sağlar. Genellikle biyopsi uygulamalarında kullanılır. Bazen de derin dikişler atılması gerektiğinde lokalanezteziye ihtiyaç duyulur.

Hasta basınç hissedebilir ancak ağrı hissetmez. Lokal aneztezi enjektör yardımıyla uygulanır. Diğer aneztezi türlerinde uyuşukluk ve titreme gibi yan etkiler görülürken lokalaneztezide bu tür yan etkilere rastlanmaz.

Lokal aneztezi hastalar tarafından tercih edilen bir tür değildir. Hasta bilinci açık olacağından ağrı duymaktan endişe eder fakat lokalaneztezi en az riski olan türlerden biridir.

Sonuç

Hastaya uygulanacak aneztezi türü hastanın geçireceği operasyona, psikolojisine, sağlık durumuna göre değişiklik göstermektedir. Hasta tüm bunları doktoruyla ayrıntılı görüşerek kendisi için en uygun olan tercihi yapabilir. Aneztezi uzmanının deneyimi önemli olduğundan, uzman ile görüşerek de doğru kararı aldığından emin olabilir.

Bilgi Al
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
ONLINE RANDEVU