×

DİŞ TAŞI NEDİR VE NASIL ÖNLENİR?

Diş yüzeyinde oluşan bakteriler gün içerisinde plak adı verilen bir tabaka oluştururlar. Eğer diş plağı temizlenmezse bir kaç günlük süre içerisinde sertleşmeye başlar. Sertleşen tabaka zamanla diş taşını oluşturur. Diş taşı, dişin yüzeyine ya da diş etine yerleşir.  Eğer diş taşı temizlenmezse diş eti çekilmesi ve diş eti iltihabı gibi bazı ciddi sorunlara sebebiyet verebilir. Diş taşını kendi kendinize ortadan kaldırmanız mümkün değildir çünkü çok serttir ve dişe yapışmış vaziyettedir. Dolayısıyla diş taşınızı temizletmeniz için diş hekiminizden yardım almanız gerekir. Her 10 kişiden 6 ya da 7'sinde diş taşı bulunur. Diş taşı hem kötü bir görünüme sahiptir hem de diş sağlığınızı gerçekten çok olumsuz etkiler. Diş taşlarının düzenli olarak diş Hekimi tarafından temizlenmesi gerekir. Diş taşı temizliği 6 ayda ya da yılda bir kez yapılmalıdır. Bu süre kişiden kişiye değiştiği için diş hekiminiz size daha net bilgiler verebilir. 

Diş taşı nedenleri nelerdir? 

Diş taşının oluşmasının en büyük nedeni diş yeteri kadar sağlanmasıdır. Diş hijyeni sağlayabilmek için günde en az 2 kez sabah ve akşam olmak üzere birkaç dakika boyunca dişlerin fırçalanması gerekir. Ayrıca yanlış seçilen diş fırçası ve diş macunu da zamanla diş taşı oluşumuna neden olabilmektedir.

Diş taşına neden olan bazı etmenler ise;

  • Sigara kullanımı
  • Alkollü içeceklerin tüketilmesi
  • Dengesiz beslenme düzeni
  • Antibiyotik kullanımı
  • Yan etkileri arasında diş taşı oluşumu bulunan ilaçlar
  • Tükürük yapısı ve kalitesi
  • Gıda boyası ve tatlandırıcı içeren besinleri tüketmek
  • Normalden fazla karbonhidrat ve şeker tüketmek
  • Bazı iç hastalıklar
  • Yeteri kadar katı besin tüketmemek

Diş taşı oluşumu nasıl önlenir? 

Diş taşının oluşmasını önlemek için diş hijyeninin sağlanması gerekir. Günde en az 2 kez dişlerini fırçalamalısınız ve diş fırçalama süreniz 2 dakikayı aşmamalı. Eğer dişlerinizi çok fazla fırçalıyorsanız bu da sağlığınız için iyi değildir. Günde 5 kereden fazla dişlerinizi fırçalamayın. Diş fırçası doğru seçmelisiniz. Çoğu kişi büyük bir diş fırçasının dişleri temizlemek için iyi olduğunu düşünür ancak bu sadece bir aldatmacadır. Büyük diş fırçaları dişin tüm yüzeyine ulaşmaz. Orta yumuşaklıkta ve orta boy bir diş fırçası kullanmalısınız. Diş yapınıza uygun bir diş macunu seçin. Örneğin diş hassasiyetiniz varsa hassas dişlere uygun olan bir diş macunu kullanabilirsiniz. Diş beyazlatıcı diş macunları diş hassasiyetini artırırlar. Ayrıca diş minesine zarar verme olasılıkları bulunur. Diş macunu seçiminizi doğru yapabilmeniz için diş hekiminize danışmanızda fayda olacaktır. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağız bakım suyu kullanın. Kullandığınız ağız bakım suyunun diş taşı oluşumunu önleyen özelliğe sahip olmasına dikkat edin. Diş taşına yoğun tükürük de neden olabilmektedir. Sakız çiğnemek hem tükürüğünüzün yoğunluğunu azaltır hem de dişlerdeki kalıntıları ortadan kaldırır. 10 15 dakikadan fazla sakız çiğnememeye dikkat edin. 

Diş taşı temizliği nasıl yapılır? 

Diş taşı temizliğini evde kendi kendinize yapmanız mümkün değildir. Diş taşlarını kişi kendisi temizleyemez. Bunu sadece diş hekimi yapabilir. Diş taşının yoğunluğuna göre diş hekiminiz uygun temizleme yöntemini uygulayacaktır. Bazen basit bir şekilde diş taşları kaldırılabilir ancak uzun süre temizlenmemiş ve yerleşmiş bazı diş taşlarının temizlenebilmesi için diş hassasiyetinize bağlı olarak anestetik uygulamalar da yapılabilmektedir. Sizin için uygun olan yöntemi öğrenmek ve diş taşlarınızı temizletmek için dilediğiniz zaman randevu alabilirsiniz. Arzu ederseniz ücretsiz olarak 0850 711 11 00 numaralı hattımızı arayabilir ve ya internet sitemiz üzerinden online randevu alabilirsiniz.