×

TOTAL KALÇA PROTEZİ

Ağrılı ve hareket kısıtlılığı olan bir kalça, günlük hareketlerin kolay bir şekilde yapılabilmesini engelleyebilir. Bu durum, yıllar geçtikçe istirahat halinde dahi ağrılara, hatta uyku düzeninizin bozulmasına neden olabilir. Oysa ağrılı olan kalçanıza uygulanalacak olan kalça protezi ameliyatı ile tüm şikayetlerinize son verebilirsiniz. Çünkü kalça protezi ameliyatı ile hareket kapasitesi azalmış olan ekleminizin normale dönmesi mümkündür.

Total kalça protezi, kalça eklemi ileri derecede harap olmuş hastalarda, hasarlı eklemin yapay bir eklemle değiştirilmesi ameliyatıdır. Kalça protezi kobalt krom veya titanyumdan imal edilen ana parçalar ile bunların eklemleştiği yerde polietilen, metal veya seramik ara parçalardan oluşur.

Kalça protezi kemiğe iki şekilde tutturulabilir. Kemik kalitesi çok iyi olmayan ileri yaştaki hastalarda, protez kemik çimentosu adı verilen bir dolgu maddesi ile kemiğe tespit edilir. Bu tip protezlere çimentolu kalça protezi adı verilir. Kemik kalitesi iyi olan hastalarda ise, üzeri gözenekli bir madde ile kaplanmış olan protezler, kemiğin içine çok sıkı bir şekilde yerleştirilir ve sonrasında vücudun kemiği, protezin üzerindeki  gözeneklerin içine ilerleyerek tespiti sağlar. Bu tip protezlere çimentosuz kalça protezi adı verilir.

Total kalça protezi kimler için uygundur?

Kalça eklemi artrit, kalça çıkığı, kırık ya da damarlanma bozukluğuna bağlı olarak ileri derecede hasar görmüş kişilerde uygulanır.

Total kalça protezi için cerrahi olarak belirlenmiş bir yaş ya da kilo sınırlaması bulunmamaktadır. Ancak bu uygulama için önemli iki kriter bulunmaktadır. Bunlar; hastanın çektiği ağrının şiddeti ve kalça hareketleridir. Bunun için başvurulan cerrah öncelikli olarak hastayı bireysel olarak inceler. Ardından gerekli görülürse 50 ile 80 yaş arasında ameliyat olması önerilmektedir. Bunların yanında hastada belli durumlar izlendiğinde ameliyat düşünülmektedir. Bu durumları ise  şöyle sıralayabiliriz:

  • Kalça ağrısı hastanın günlük işlerini kısıtlıyorsa. Örneğin; yürümesinde, oturmasında ve kalkmasında sıkıntı veriyorsa,
  • Hastanın ağrıları gece ve gündüz sürekli devam ediyorsa,
  • Kalça hareketlerinde kısıtlılık meydana geldiyse,
  • Hastaya uygulanan fizik tedavi ve aktivite düzenlemesi gibi uygulamalar sonucunda ağrı geçmiyorsa,

Günlük yaşam aktivitelerini engelleyen şiddetli ağrı, hareket kısıtlılığı ve kısalık durumlarında kalça protezi en iyi tedavi seçeneğidir.

Op. Dr. Serkan HEZAR