Diş Hekimliğinde Lazer Kullanımı

KAPAT
Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

Dt. Mehmet Sadık Altınayar
Ağız ve Diş Sağlığı
Birinci Diş Hastanesi

Lazer sözlük anlamı olarak tek bir renge sahip olan, düz ve belli miktarda enerji taşıyan ışık demeti olarak tanımlanıyor. Lazer kullanımı hemen her sektörde karşılaşılan bir durumdur. Bu uygulamalar artık kendini sıkça diş sektöründe de göstermeye başlamıştır. Birçok diş ve çene rahatsızlığının giderilmesinde lazer uygulamalarına başvurulabilmektedir. Diş hekimliği sektöründe hem iğnesiz hem de ağrısız olarak çürük dokuları temizlenebiliyor ve diş eti ameliyatı gidi durumlarda bu lazerlerden en iyi şekilde faydalanılabiliyor.

 

Lazerle Tedavi Nasıl Ağrısız, İğnesiz ve Anestezisiz Yapılabilmektedir?

Ağrısız, iğnesiz ve anestezi kullanılmadan tedavilerin yapılabilmesi lazerin en büyük avantajlarından biri olarak biliniyor. Delight er yani yağ lazer sistemi su molekülleri ile çalışır. Üzerinde işlem yapılan dokudaki sular lazer enerjisini emer ve hedef dokuda küçük patlamalar meydana gelir. Bu patlamalar dokular arasındaki bağları çözer ve çalışılan yerdeki dokuları birbirinden ayırmaya başlar. Herhangi bir termal mekanik etki veya termal etkiler olmadığından hasta hem ağrı hem de hassasiyet durumu hissetmez. Bu uygulama sırasında tüm işlem dokudan 1 mm uzaktan yapılıyor ve kesim sırasında anestezi gerekmiyor ve ağrı da meydana gelmiyor.

 

Hassas Dişlerde Lazer İşe Yarar Mı?

Lazer uygulamaları hassas dişlerde de kullanılabilen bir yöntemdir. Diş eti çekilmeleri sırasında meydana gelen hassasiyetler fluor tatbiki ve dişlere özel macunlar yanında lazer tedavisi de uygulanabiliyor. Bu tarz rahatsızlık durumlarında dentin kanallarının kapatılması lazer ışınları ile gerçekleştiriliyor. Lazer sistemi diş hassasiyeti durumlarında periyodik olarak kullanılabilir. Eğer dişlerde beklenilen etkiler meydana gelmiyorsa birkaç gün sonra tekrar aynı uygulamalar tekrarlanabilir. Bu tarz uygulamalarda lazerin yan etkileri bulunmuyor.

 

Diş Etlerinde Ki Pigmentasyonlar (Mor Lekeler) Lazer İle Giderilebilir Mi?

Diş etlerinde birden fazla sorun meydana gelebiliyor. Bu sorunlardan biri de diş etlerinde meydana gelen mor leke sorunlardır. Pigmentasyon olarak da bilinen bu mor lekelerin lazer ile tedavi edilebilmesi sağlanıyor. Diş etlerinde pigment artışı ile ortaya çıkan hiperpigmentasyonlar klasik yöntemler kullanılarak tedavi edilebilir. Bu yöntemde diş etlerine anestezi uygulanarak peeling yöntemi ile 3 ya da 4 seansta bu lekelerin giderilmesi sağlanabilir. Ancak lazer tedavisi uygulanacak ise anestezi yapılmasına gerek duyulmaz ve işlem tamamlanır. Anestezi lazer sırasında hastanın durumuna göre çok az olarak da tercih edilebilir. Ancak uygulama sonrasında hiçbir şekilde ağrı ya da acı hissi oluşmaz.

 

Gülüş Tasarımında (Pembe Estetik) Lazerden Nasıl Faydalanılır?

İnsanlar için gülüş şekli çok önemlidir. Gülümsemeyi diş ve diş etleri büyük ölçüde etkilediğinden insanlar farklı diş ve diş eti yapısına sahip olduklarında pembe estetik olarak da adlandırılan gülüş tasarımı uygulamalarından yararlanabiliyor. Gülüş estetiği genelde diş etlerinin çok aşağıda olması ya da şekillendirilmesi durumunda yapılan işlemlerdir. Diş etinin kesilmesi işlemi anestezi kullanılarak yapılan cerrahi bir uygulamadır. Bu uygulamalarda klasik yöntemlere göre lazer uygulaması daha etkili sonuçlar doğurmaktadır. Her şeyden önemlisi lazer uygulamaları sırasında kanama meydana gelmez ve dokuların daha hızlı şekilde iyileşmesi sağlanır. Klasik lazer uygulaması yaptırmak yerine insanlar günümüzde lazer ile gülüş estetiği hizmeti almayı daha fazla tercih ediyor.

 

Çocuklarda Lazer Kullanımının Zararı Var Mı?

Lazer tedavisi çocuklar için sakıncalı olan uygulamalar değildir. Bu uygulamalar sayesinde özellikle ilk defa diş doktoruna giden çocuklarda bir ön yargı oluşmayacak ve korkmadan gerekli işlemlerin yapılması sağlanacaktır. Anestezi verilmemesi ve ağrı hissi oluşmaması çocuklar için son derece avantajlı olmakta ve dişçi korkusu meydana getirmemektedir. Bu nedenle çocuklarda lazer kullanımı özellikle tavsiye edilen uygulamalar arasında yer alıyor.

 

Aft Ve Uçuklar Lazer İle Tedavi Edilebilir Mi?

İnsanların en büyük problemlerinden biri haline gelen aft ve uçuklar ağız içerisinde sürekli olarak kendini tekrar eden rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıklarda lazer uygulaması yapılabiliyor. Hem aftların hem de uçukların üzerine uygulanan lazer ile verilen ışınlar sayesinde kolayca iyileşme sürecine girer ve bir daha aynı bölgede çıkması engellenir. Aft ve uçuk tedavisinde artık sürekli olarak lazer tedavileri uygulanmaya başlanmıştır.

 

Lazerin Cerrahideki Kullanım Amacı Nedir?

Cerrahi alanlarda artık lazerin kullanımı gün geçtikçe artmaya başladı. Lazer ışınlarının kanamayı minimum seviyeye indirmesi ve dokuya kesinlikle zarar vermemesi cerrahi operasyonlarda bu uygulamanın vazgeçilmezler arasına girmesini sağlamıştır. Aynı zamanda lazerden yararlanılan cerrahi uygulamalar sonucunda hastada şişlik ya da morarma gibi durumlar da meydana gelmez. Bu nedenle birçok cerrahi uygulamada lazerin kullanımına önem veriliyor.

 

Her Cerrahi İşlemde Lazer Kullanılır Mı?

Lazer uygulamaların farklılığına göre kullanımı da değişen bir yöntemdir. Örneğin kemik gibi çok sert olan dokularda lazer uygulaması yanında farklı yöntemlerinde kullanılması gerekiyor. Fakat yumuşak dokulu olan kısımlarda lazer tek başına da kullanılabiliyor.

 

Lazerin Avantajı Nelerdir?

Lazer uygulamasının birden fazla avantajı olduğu söylenebilir. Birden fazla rahatsızlığın lazer ile giderilebilmesi en büyük avantajları arasında yer alıyor. Lazerin diğer avantajları ise;

  • Çalışırken rahatsız edici şekilde ses çıkarmıyor olması
  • Titreşim meydana getirmemesi
  • Dişeti operasyonu sırasında kanama meydana gelmemesi
  • Tedavi sonrasında ağrı oluşturmaması
  • Anesteziye gerek duyulmadan işlem yapılabilmesi
  • Işınları sebebiyle steril bir bölge meydana getirmesi

Özellikle diş çekimi ya da farklı bir uygulama sırasında iğne yaptırmaktan korkan hastalar lazer ile çok rahat bir şekilde tedavi olma imkanı bulabilirler.

 

Lazer İle Diş Hekimliğinde Ne Gibi Tedaviler Yapılabilir?

Lazer ile diş üzerinde birden fazla uygulama gerçekleştirilebilir. Bunlar arasında Delight lazer ile ağız içerisinde her türlü uygulama yapılabilir. Aynı zamanda dişlerde meydana gelen çürükler temizlenebilir. Gömülü olan dişlerin çekilebilmesi için özel yöntem uygulanır. Bunun için kemikten uzaklaştırılma işlemi uygulanır. Estetik amaçlı olarak dişetlerinin kesilerek diş boyları daha uzun hale getirilebilir. Diş etlerindeki morarmaların giderilmesi sağlanabilir. Kök ucunda yer alan kistlerin temizlenmesi de ağzınızda rahatlığa yol açar. Bunlar ve daha çok daha fazlası lazer uygulamaları ile yapılabilen işlemlerdir.

 

Cerrahi Ve Ortodontide Lazer Kullanımı

Birçok cerrahi uygulama sırasında lazer kullanımına başvuruluyor. Ancak halk arasında henüz yeterli bilgi sahibi olunmadığından lazerin faydaları pek bilinmemektedir. Diş etlerinde ve diş tedavisinin diğer aşamalarında lazerin kullanımı gittikçe yaygınlaşmaya başlamıştır.

 

Lazer Destekli İmplant Tedavisi

İmplant diş rahatsızlıklarında sıkça duyulan bir terimdir. Bu uygulamanın çeşitli aşamalarında lazerden de faydalanılmaktadır. Diş etini açmak için lazer uygulamasından geniş ölçüde yararlanılabilir. Lazer ile açılan kısımda kesi işlemi yapılmasına gerek kalmaz ve dikiş atılmadan kanamasız şekilde müdahale yapılabilir.

 

Lazer Destekli Periodontal Tedavi

Lazer uygulaması periodontal ceplerde bulunan yumuşak doku duvarının epital kısmının uzaklaştırılmasını sağlar. Uygulanan tedavi sırasında geleneksel aletler ile ulaşılması güç olan yerlere lazer ile ulaşmak daha mümkün olabiliyor. Lazer ile ulaşıldığında ise derin ve son derece etkili bir dezenfeksiyon sağlanabiliyor. Lazer ile yapılan tedaviler geleneksel tedavi yöntemlerine göre daha hızlı şekilde bir iyileşme gösteriyor. Bu uygulamalar sırasında kanama meydana gelmemesi ve kişilerin ağrı hissetmemesi de yavaş yavaş geleneksel yöntemlerin terk edilerek lazerli tedavi yöntemlerine geçilmesine ortam hazırlamıştır.

Bilgi Al
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
ONLINE RANDEVU