Diş Tedavi Yöntemleri

KAPAT
Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

Dt. Ebru Güner Başcı
Ağız ve Diş Sağlığı
Birinci Diş Hastanesi

Ağız ve diş sağlığı sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak için çok önemlidir. Yetişkin bir insan 32 adet dişe sahiptir. Bu dişler ağza alınan yiyeceklerin tükürük salgısı ile öğütülmesini sağlayarak sindirime yardımcı olur. Dişlerin düzenli olarak fırçalanmaması ve ağız bakımına önem verilmemesi sonucu ağıza alınan yiyecek diş arasında sıkışır ve bu sıkışan yiyecek parçaları bakteriler tarafından parçalanarak diş plağı adı verilen görüntüye sebep olur. Bakteriler atık yiyecekleri parçalamak için asit üretir ve bu üretilen asit diş minesine zarar verir, dişlerde oyulmaya sebep olur. Dişlerde oluşan bu oyuk zaman içinde derinleşir ve diş minesinin alt tabakasında ki yumuşak dokuya kadar ilerler. İlerleyen dişteki oyuk ağrıya sebep olur ve kişiye rahatsızlık verir. Diş özüne kadar inen bakterinin varlığı asit üretimine devam ederek dişte apse denilen iltihaplanmalara sebep olur. Tedavi edilmeyen çürük sonrası diş kaybı yaşanır. Günümüzde ağız sağlığını korumak amacı ile birçok diş tedavi yöntemi geliştirilmiştir.

 

Diş Eti Hastalıkları

Diş eti hastalıkları dişi saran eti etkileyen enfeksiyon kaynaklı hastalıklardır. Diş eti, diş kökü, çene kemiği ve çene kemiğini destekleyen bağları etkileyen bu enfeksiyon hastalıkları kişide ağrı gibi rahatsızlığa sebep olmadığı için uzun bir süre fark edilemeyebilir. Diş eti hastalıkları yaşayan kişide diş kaybına sebep olabilir. Diş eti hastalıklarında diş etinde şişme, kanama, diş etlerinde çekilme, diş etinde renk değişikliği, şişlik görülmektedir. Hastalığın ilerlemesi ise dişlerde sallanma, yer değiştirme, dişler arasında boşluk oluşumu, kötü bir ağız kokusu ve ileri derece bir apse görülür. Tedavi neden yöneliktir. Enfeksiyonun giderilmesi amacı ile antibiyotik tedavisi verilir.

Diş Çekimi

İlerleyen diş çürüğü, diş eti hastalıkları gibi durumda diş kurtarılamaz. Kurtarılamayan dişin ağız ve diş sağlığını bozmaması için çekilerek ağızdan uzaklaştırılır. Dişin diş yuvasından lokal anestezi yapılarak çekilme işlemidir. Yirmilik diş çekimi, diş yapısında tümör ya da kist olduğu durumlar, Kırık diş köklerinin çekilmesi işlemi lokal anestezi ile yapılamadığı için cerrahi çekim yapılır. Cerrahi işlem sonrası dikiş atılır ve ağız bakımına dikkat edilmesi gerekir. Doktorunuzun önerilerine uymanız ağız sağlığınıza kavuşmanız için çok önemlidir.

Kanal Tedavisi

İleri derece apse ve hasar görmüş dişlerde şiddetli ağrı görülür. Dişi çekmek son çare olduğu için hasar görmüş dişi onarmak ve kurtarmak için yapılan bir tedavi yöntemidir. Hasar gören dişe röntgen çekilerek kanal tedavisine karar verilir. Lokal anestezi yapılarak dişin hasar gören bölümü steril araçlar malzemeler aracılığı ile çıkarılır, diş temizlenir, yeni apse oluşumuna imkan vermemek için temizlenen alan dezenfekte edilir, özel üretim malzeme ile tekrar doldurularak kapatılır. Kanal tedavisi yapılan diş sağlıklı bir diş olarak uzun süre kullanılabilir.

İmplant

Titanyumdan yapılmış vida şeklinde tasarlanmış yapay diş köklerine implant denir. İmplant eksik dişlerin yerine konulmaktadır. İmplant dişler çiğneme gibi birçok eylemi sağlıklı bir diş gibi gerçekleştirmektedir. Kemik gelişimi tamamlanmamış bireyler implant hizmetinden faydalanamaz. Kanser teşhisi konularak baş ve boyun bölgesinde radyoterapi tedavisi alan kişilere implant uygulanamaz.

Porselen Diş

Porselen diş estetik bir görünüme kavuşmak isteyen bireylerin gülüşünü güzelleştiren ve kişiye özgüven veren bir tür diş kaplama tedavisidir. Porselen malzemeden üretilmiş yaprak şeklinde ki kaplamalar diş üzerine yerleştirilmekte ve daha güzel gülüşlere sahip olunmasına yardımcı olunmaktadır.

Lamine diş

Daha az diş dokusu kaybı ile dişlerde ki kötü görünüm ve sorunlara gidermeye yardımcı olan yaprak şeklinde ki oluşumların diş üzerine yerleştirilmesi eylemidir. Ağız içinde kötü bir görünüme sebep olan diş dizimi, kırık ya da aşınmış olan dişlerin daha düzgün ve pürüzsüz görünümüne yardımcı olmak amacı ile uygulanır.

Ortodonti

Ağız içinde yanlış bir şekilde büyüyerek dişlerde çapraz ve kötü bir görünüme sebep olan durumlarda dişlerin görünüşünü inceleyen, ağız sağlığını bozan bu durumu teşhis eden ve tedavisini sağlayan diş hekimliği branşının uzman dalıdır.

Diş Beyazlatma

Dişlerinizin rengi sizi rahatsız ediyorsa diş doktorunuz ile iletişim kurarak diş beyazlatma işlemi talep edebilirsiniz. Öncelikle dişlerinizin renk tonu tespit edilir. Daha sonra sizin talep ettiğiniz beyazlık için beyazlatıcı ilaç doktorunuz tarafından dişlerinizin üzerine diş sınırlarına koruyarak sürülür. Diş hekimlerinin kullandığı özel tasarım alet sayesinde sürülen ilaç dişlerinizde sertleşmesi için 15 dakika ışın işlemi yapılır. İstenilen sonuca varmak için işleme üç kez devam edilir. Beyazlatma işlemi için kullanılan ilaç etkili olup dişlerde uzun süre beyaz ve parlak bir görünüme sahip olmasına yardımcı olur.

Dolgu

Dolgu çürümüş bir dişi tedavi etmek ve daha uzun süre kullanmak amacı ile yapılan bir doldurma işlemidir. Özel araçlar kullanılarak çürük oyulur ve dişten uzaklaştırılır. Oyulmuş diş dolgu malzemesi ile doldurulur ve bir cihaz aracılığı ile dolgu soğutulur. Dolgu yapılan diş sağlığına kavuşur ve uzun süre kullanılır.

Yirmilik Diş

Yirmilik dişler ağız içinde çıkan ve alt çenenin her iki tarafında en son dişin yanında çıkan azı dişleridir. 20’ li yaşlara yakın dönemde çıktığı için bu ismi almıştır. Yirmilik dişlerin çıkması için ağız içinde yeterli boşluk olamayabilir. Bu durumda dişler hep gömülü kalabilir ve şiddetli ağrıya sebep olabilir. Diş yapısını korumak amacı ile yirmilik dişlerin çekilmesi gerekir. Yirmilik diş küçük bir cerrahi girişim ile çekilir. Ağız bakımına dikkat edildikten sonra kısa sürede iyileşme gerçekleştirilir.

Bilgi Al
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
ONLINE RANDEVU