Doğumsal Katarakt (Konjenital Katarakt)

KAPAT
Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

Op.Dr. M.Necdet CİNHÜSEYİNOĞLU
Göz Hastalıkları
Birinci Göz Hastanesi

Doğumsal Katarakt Nedir?

Doğumsal katarakt (konjenital katarakt)  bebekte göz merceğinin saydamlığını yitirmesi sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Genellikle ilerlemiş yaşla özleştirilmiş olan katarakt hastalığı hayatın erken dönemlerinde ortaya çıkabilmektedir. Dünya genelinde bebek göz hastalıklarının en yaygın sebeplerinden biridir.

 

Göz merceğindeki bozukluklar tek veya çift taraflı görülebilmektedir. Bu durumun hastalığın hangi sebeplerden kaynaklandığı ile yakından ilgilidir. Doğumsal kataraktın sebepleri arasında ilk sırada hamilelik döneminde geçirilen kızamıkcık  gibi enfeksiyon hastalıkları yer alır. Bununla birlikte kalıtsal özellikler, kullanılan ilaçlar ve kimyasal maddeler, erken doğum, kalp ve akciğer hastalıkları gibi birçok sebep doğumsal  katarakt gelişmesine neden olur.

 

Doğumsal Katarakt Tedavisi Nasıldır?

Doğumsal katarakta erken teşhis ve vakit kaybetmeden tedaviye başlanması geriye dönüşü olmayan kusurların gelişmesini önlemek açısından son derece önemlidir. Bebeklik çağında kontrol altına alınıp tedavi edilmeyen katarakt ambliyopiye (göz tembelliği) yol açabilir. Küçük yaşta kendi şikayetlerini dile getiremeyen çocuklarda katarakt tanısı son derece zordur. Bu noktada ebeveynlere büyük sorumluluk düşmektedir. Bebeklerde ve küçük yaş çocuklarda hareketler, ışığa tepki, gözle takip gibi davranışlar dikkatle incelenmeli ve düzenli göz muayenesi yapılmaktadır.

 

Doğumsal katarakt tedavisi ameliyattır.Doğumsal kataraktlarda  ameliyat  8-10 haftalıkken yapılmalıdır. Bu zaman aralığında ameliyat yapılmaz ise gözlerde titreme (nistagmus)oluşabilir ve görme hissi ileri derecede düşer. Saydamlığını kaybetmiş göz merceğinin ön yüzünden bir yuvarlak pencere şeklinde merceğin zarı açılır,kataraktlı mercek materyali gözden dışarı alınır.Merceğin arka taraftaki zarından da bir pencere açılır, daha sonra gözün ortasında bulunan vitreus özel kesicilerle gözden uzaklaştırılır(ön vitrektomi) . Yeni doğanlara Göz İçi Merceği(GİM) yerleştirilmez. Kontaktlens veya gözlük verilir.Gözlerin tembel olmasını önleyen tedaviler yapılır. 4-5 Yaşlarında tekrar ameliyat ile ikincil olarak ameliyat ile GİM yerleştirilir.   Ameliyatın başarısı tecrübeli ekip çalışmasına ve ailenin çocukla ilgilenmesine bağlıdır.

 

Yaşamın erken dönemlerinde ameliyat geçirmiş çocuklarda ileri dönemlerde oluşabilecek göz kusurlarına karşı dikkatli olunmalıdır. Ameliyat sonrasında doktor kontrolleri ve göz muayeneleri aksatılmamalıdır. Ebeveynler göz sağlığı ve bakımı konusunda gerekli özeni göstermelidir.

Bilgi Al
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
ONLINE RANDEVU