Epidural Doğum (Ağrısız Doğum) Nedir ?

KAPAT
Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

Doğum ağrısı annenin gereksiz yere acı çekmesine ve fizyolojik stres oluşturmasının yanında annenin yorgun düşmesine de neden olur. O yüzden son yıllarda doğum  için belden uyuşturmalı ağrı kesici tekniklerinin yani epidural anestezi ile ağrısız doğumun uygulanması yaygınlaşmıştır.

AĞRISIZ DOĞUM NE ZAMAN UYGULANIR?

Rahim kasılmaları düzenli hale geldikten sonra rahim ağzı yaklaşık % 60–70 incelip, açıklığı 4cm’e ulaşınca yani sancılar anneyi ciddi olarak rahatsız etmeğe başlayınca uygulanır. Daha önce uygulanması, kasılmaları etkileyip doğumu geciktirir. Geç kalındığında ise hem anne gereksiz ağrı çekmiş olur hem de ağrılar daha sık geleceğinden anne adayı işlem süresince hareketsiz kalamaz ve epidural uygulanması zorlaşabilir.

AĞRISIZ DOĞUM NASIL YAPILIR

İlk aşamada annenin sırtında uygulama yapılacak bölge, antiseptik bir sıvı ile silinir ve steril örtüyle örtülür. Bu enfeksiyonu önlemek içindir. Daha sonra cilt ve cilt altı çok ince bir iğne ile uyuşturulur.  Epidural sahaya ucu künt bir iğne  yardımıyla kateter yerleştirilir ve ilaç verilir. Özellikle bu aşamada annenin birkaç dakika kıpırdamadan durması çok önemlidir. Kateter yumuşak bir maddeden yapılmış, incecik bir sondacıktır. İlk yapılan ilacın etkisi geçince ilave ilaç yapılabilmesi için yerleştirilir. Kateterin dışarıda kalan kısmı alerji yapmayan özel flasterle omuza kadar yapıştırılır. Bu kateter, doğumdan sonra annenin ağrısı Kalmayınca hiç can yanmadan kolayca çıkarılır.

Epidural anestezinin normal doğumda uygulanmasındaki amaç sadece ağrıyı gidermek olduğundan, epidural aralığa sezaryen ameliyatlarına göre daha az dozlarda yerel anestezikle birlikte güçlü ağrı kesiciler de verilir. Bu sayede motor kayıp olmayacağından anne adayı ağrı duymadığı halde dokunmaları hissedebilir ve bacaklarını oynatabilir. Lokal anesteziğin miktarı çok düşük tutularak anne adayının normal doğum eylemi sırasında yürüyebilmesi dahi sağlanabilir.

 AĞRISIZ DOĞUMUN AVANTAJLARI NELERDİR?

Uygulamadan sonra yürüyebilirsiniz.

Epidural analjezi sizi sersemletmez, hasta hissettirmez.

Bağırsak hareketlerini durdurmaz, gaz çıkarımını engellemez.

Hem psikolojik rahatlama, hem de kas spazmının çözülmesiyle normal doğum şansınızı artırır.

Doğum stresinizin çoğunu giderir, kaslarda gevşeme ve rahatlama sağlar. Sancıları ağrı olarak değil, basınç ve kasılma olarak hissedersiniz.

Çıkım esnasında kasılmalara eşzamanlı ıkınarak doğuma katılabilir, doğumunuzu çabuklaştırabilirsiniz.

Doğum sonrası yorgun, bitkin olmadığınız için bebeğinizi çok daha çabuk kucağınıza alır, hemen besleyebilirsiniz.

Doğum sırasında forseps uygulanması veya dikiş atılması gerektiğinde bunların ağrısını duymazsınız.

Bölgesel anestezi için kullanılan ilacın kan ile direkt ilişkisi olmadığı için bebeğe olan etkileri de minimaldir. Bu uygulama bebeği etkilemeksizin annede mükemmel ağrı kontrolü sağlar.

UYGULAMAYA BAĞLI NE GİBİ SORUNLAR OLUŞABİLİR?

Epidural uygulandıktan sonra en sık karşılaşılan iki sorun tansiyon düşebilir ve bulantı hissi ortaya çıkabilir fakat kolayca tedavi edilir.

Bölgesel, geçici kaşıntı kendiliğinden veya bir ilaç yardımıyla dakikalar içinde geçer.

Baş ağrısı genellikle işlem sırasında hareket edildiğinde veya çok deneyimli olmayan ellerde uygulandığında daha sık görülebilir. 100-500 hasta da bir rastlanılabilir, işlem sonrası 3-5 gün içinde meydana gelebilir, 1-5 gün içinde geçer.

Epidural kelimesini duyan her anne adayının korktuğu “sakat kalma” yani felç olma durumu ise tecrübeli anestezi doktorları tarafından uygulandığında son derece ender görülen bir durumdur.

Nörolojik komplikasyonlar (bacaklarda güçsüzlük veya idrar tutamama) çok çok nadirdir.

Çoğunlukla bel bölgesinde bir problem yoksa epidural anestezi bel ağrısı yapmaz (bel fıtığı yaptığı  endişeleri tamamen yersizdir). Bel fıtığı olanlara ve bel ağrısı çekenlere de uygulanabilir, sakıncası yoktur.

EPİDURAL ANESTEZİ KİMLERE UYGULANMAZ?

Bu anestezi şekli aktif kanaması olan, aşırı kanama ya da diğer nedenlere bağlı tansiyonu düşük olan, kullanılacak anestezik maddelere allerjisi olan, iğnenin batırılacağı bölgede enfeksiyonu olan, nörolojik hastalık şüphesi olan hastalarda uygulanmaz. Epidural anestezi ile ağrısız doğum anneler için rahatlık ve konfor sağlarken, bu durum bebek içinde olumlu bir ortam oluşturur.

Beylikdüzü Birinci İnternational Hastanemizde tecrübeli ve deneyimli anestezi uzmanları olarak  her zaman her türlü tıbbi desteği güler yüzle vermekteyiz; rahatlıkla ve güvenle hasta yakınlarımız hastalarını bizlere ameliyathanelerimizde teslim edebilirler. Sağlıklı günler dileklerimizle.

Op. Dr. Mehmet ÖZEL

 

Bilgi İçin Sizi Arayalım
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
Bilgi Al
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
ONLINE RANDEVU