Excimer Lazer Teknolojisi

KAPAT
Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

Gözde meydana gelen görme kusurlarının giderilmesi için kornea tabakası üzerine uygulanan bir tedavi yöntemidir. Excimer lazer tedavi yöntemi dünya üzerinde yaklaşık olarak 25 yıldır kullanılan bir yöntemdir, Görme kusurları miyop (uzağı görememek), astigmat (görme dağınıklığı) ve hipermetrop olarak çeşitlenmektedir. Bu rahatsızlığı taşıyan insanlarda Excimer lazer tedavisi rahatlıkla uygulanabilmekte ve bu sorunlar giderilebilmektedir.

Kimler Lazer Olabilir?

Excimer lazer tedavisinden birçok insan faydalanabiliyor. Bu tedavi yönteminin uygulandığı kişiler 18 yaşını doldurmuş olan ve son bir yıl içerisinde gözlük derecesi değerlerinde bir değişme olmayan hastalardır. Bu tedavi yönteminin uygulanabilmesi için kornea yapısının uygun olması gerekiyor. Lazer tedavisine başvurmak isteyen hastalara öncelikle göz dibi muayeneleri yapılıyor ve daha sonra kornea tabakalarını incelendiği bir tektik yapılıyor. Bu tetkiklere göre kişilerin bu lazer tedavisinden yararlanıp yararlanmayacağına karar veriliyor. Bu uygulamadan yararlanacak olan kişilerin kornea kalınlıklarının yeterli olması, şeker ve romatizma gibi rahatsızların bulunmaması ve göz yapısında başka herhangi bir rahatsızlığın bulunmaması gerekiyor.

 

Excimer Lazer Nasıl Uygulanıyor?

Gözde meydana gelen görme kusurlarının belli standartlar ölçüsünde düzeltildiği Excimer lazer uygulamasında gözlüklerinizden kurtulmanız mümkün. Bu uygulama sırasında lazer UV ışığı ortaya çıkarıyor. Ortaya çıkan UV ışığı kornea dokusunu belli oranda düzenleme ve yeniden şekillenmesini sağlıyor. Bu yöntem ile de gözdeki kırma kusurları düzeltiliyor.

Excimer Lazer Tedavi Sonuçları Nedir?

Excimer tedavi sonrasında hastalar genellikle ertesi gün iyileşme göstererek günlük hayatlarına dönebiliyorlar. Bu süre zarfında hastaların doktor direktiflerine tam olarak uyması son derece önemlidir. Cerrahi işlem uygulandıktan sonra hasta gerekli kontrolleri yapıldıktan sonra evine refakatçi eşliğinde gönderiliyor. Operasyondan sonra hastaların kullanacağı birkaç çeşit damla mevcut. Doktorun tüm yönlendirmelerine uyduğunuz takdirde bir sorun yaşamadan iyileşme sürecini tamamlayabilirsiniz.

Excimer Lazer Uygulama Yöntemleri

Göz kusurlarının tedavisinde kullanılan Excimer lazer tedavisi farklı yöntemler ile uygulanıyor. Bu yöntemler;

  • Yüzey ablasyonu (PRK, Lasek, Epilasik, Transepitelyal PRK ( No touch) Yöntemler)
  • Lasik Yöntem
  • Femto Lasik Yöntem
  • Lasik Xtra Yöntemi

 

Uygulamalar arasında PRK yöntemi ilk olarak uygulanan yöntemdir. Bu uygulama sırasında görmenin netleşmesi yaklaşık olarak 3 ve 6 hafta arasında değişme gösteriyor. Lasik yöntem iki aşamadan meydana geliyor. Birincisi korneal flep mikrokeratom ismi verilen bıçak ile dairesel felp oluşturulma işlemidir. İkincisi ise oluşturulan kornea flebinin alt kısmına lazer uygulaması yapılır. Femto Lasik yöntemde iyileşme hızlıdır ve son derece gelişmiş olan bir yöntemdir. Lasik Xtra yöntemi ise lazer ve crosslinkingin birlikte kullanıldığı yöntemdir.

Bilgi Al
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
ONLINE RANDEVU