Flexible Nazofarengoskopi İle Çocuklarda Uyku Apnesi Teşhisi

KAPAT
Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

Uyku Apnesi Nedir?

İnsan yaşamının yaklaşık üçte birini oluşturmakta olan uyku, bireylerin sağlıklı bir yaşam sürmesi adına oldukça önemlidir. Uyku sorunları yaşayan bireylerin gerek vücut sağlığı, gerekse psikolojik sorunlar yaşaması kaçınılmaz bir hal almaktadır. Halk arasında horlama ve solunum durması olarak bilenen uyku apnesi de,

 • Bireyin sürekli yorgun ve bitkin olması,
 • Konsantrasyon eksikliği,
 • Yüksek tansiyon,
 • Kalp ritminde bozukluklar
 • Kalitesiz uyku,
 • Felç ve ani gece ölümlerine sebebiyet verebilmektedir.

Uyku apnesi, horlamanın sebep olduğu hastalıklar arasında en önemli olumsuzlukları oluşturan hastalıktır. Tıp dilinde uykuda solunumun durması olarak adlandırılır. Gece boyunca defalarca tekrarlayabilen uyku apnesi,  üst solunum yolunun açık kalmasını sağlayan kaslarda gevşeme oluşmasına sebep olur. Dil kökü veya yumuşak damağın hava yolunu tıkamasıyla birlikte yaklaşık 10 saniye kadar süreyle solunumun durması uyku apnesi olarak adlandırılmaktadır.

Uyku Apnesi Çocuğu Nasıl Etkiler?

Uyku apnesi, her bireyde birçok olumsuzluğun ortaya çıkmasına sebep olduğu gibi, çocuk yaştaki bireylerde de önemli sorunların ortaya çıkmasına sebep teşkil etmektedir. Çocuk Yeteri kadar uyumuş olsa bile sabahları yorgunluk ve uykusuzluk hissi devam eder. Bunun yanı sıra, boğaz kuruluğu baş ağrısı gibi olumsuzluklar çocukta uyku apnesi olduğunu gösteren belirtiler arasındadır.

 • Unutkanlık ve odaklanma sorunu,
 • Sinirli ve kavgacı bir ruh hali
 • İştahsızlık
 • Gerginlik
 • Geceleri idrar kaçırma
 • Sürekli ağızdan nefes alma sonucu ortaya çıkan ağız ve diş sorunları,
 • Boğaz ağrısı ve iltihap oluşumları
 • Yutma sorunları,
 • Büyümenin ve gelişmenin yavaşlaması gibi sorunlar, uyku apnesi yaşayan bir çocuğun etkileneceği olumsuz sonuçlardır.

Uykuda Nefes Durmaları Başka Hastalıklara Neden Olabiliyor Mu?

Düzensiz ve sağlıksız bir şekilde uyku uyunması çocuğun sosyal yaşamını, okul yaşamını ve ev içerisindeki davranışlarını etkilediği gibi, bazı hastalıkların gelişmesine de temel teşkil etmektedir. Uyku sırasında meydana gelen solunum durmaları, kalbin düzensiz bir şekilde çalışmasına zemin hazırlayarak tansiyonda ani yükselmelere sebep olabilmektedir. Bu gibi durumlarda kalbin durması ve ani ölümler de görülmektedir. Gece boyunca defalarca tekrar etmesi muhtemel olan ani solunum kesilmeleri sırasında kandaki oksijen miktarı ihtiyaç duyulan oranın altına düşmekte ve kalbin kan pompalaması zorlaşır. Bu sırada yükselmeye başlayan tansiyon, nefesin yeniden alınmaya başlaması döneminde bile yüksekte kalmaktadır. Bu tür durumlar bireyde ani kalp durmalarına ve ölümlere yol açabilir.

Flexible Nazofarengoskopi İle Çocuklarda Uyku Apnesi Teşhisi

Uyku apnesi ile ilgili tanı konulması için detaylı bir endoskopik KBB muayenesi yeterli olmakla birlikte, bazı durumlarda uyku laboratuvarlarında yapılan uyku testi daha net sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Yapılan tetkiklerde burun pasajı, geniz boşluğunu dolduran geniz etinin dokusu ve bademciklerin incelenerek elde edilen sonuçların değerlendirilmesi gereklidir.

Uyku apnesinin obez çocuklarda da görülmeye başlamasından sonra, çocukların uyku apnesi tanısında ayrı bir değerlendirmeye tabi tutulmaları gerekli olabilmektedir. Özellikle bebek yaştaki çocukların uyku apnesi sorunlarının tanısında kullanılan flexible adı verilen yumuşak endoskoplar veya ince bebek endoskopları ile muayene yapılırken, bebeklerin solunum yolu da tetkik edilmelidir.

Uyku Apnesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uyku apnesi ile ilgili hazırlana tedavi programı öncesinde, uyku apnesinn sebepleri tam olarak ortaya konmalıdır. Burun, geniz, ve boğaz bölgesinde enfeksiyon bulunması durumunda ilk tedavi yöntemi ilaç tedavisi olmalıdır. Çocukta bulunan alerjilerin de burun tıkanıklığı yapma ihtimali göz önünde tutulmalı ve tedavi programında bu ayrıntı göz önünde tutulmalıdır.

Çocuğun kilolu veya obez olması halinde ise, tedavinin ilk aşamaları kilo sorunun çözümüyle başlamalıdır. Fakat bademciklerin normalden daha büyük olması, geniz etinin büyümesi şeklinde sorunların mevcut olması durumunda tedavi şeklinin ameliyat olması daha uygundur. Eğer bademcikler büyük fakat aşırı iltihaplı olmadığı durumlarda ise, lazerle bademcik küçültme operasyonu sorunun çözümünü sağlamaktadır.

Çocuk yaştaki bireylere yapılan bu tür operasyonlar, ağırlıklı olarak genel anestezi altında yapılır. Böylece çocukları korkularından arındırmak, ağrı ve sızı hissinden uzak tutmak mümkün olmaktadır. Çocuk yaştaki hastalarda genellikle geniz eti ve bademciklerle ilgili operasyonlar yapılırken, yetişkinlerde damak, dil kökü, yutak ve damak bölgelerindeki sorunlara yönelik ameliyatlar söz konusu olmaktadır. Yapılan bu tür ameliyatlarda % 100’e yakın başarı sağlanmaktadır.

Bilgi Al
 • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
ONLINE RANDEVU