Florür Yararlı Mı? Zararlı Mı?

KAPAT
Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

Florür diş ve kemik oluşumunda gerekli olan bir iyondur. Ortalama olarak yetişkin bir kişinin günlük 2 veya 3 miligram flor ihtiyacı bulunur. İnsanlar flor ihtiyaçlarını bazı bitkilerden ve balıklardan karşılar. Peki florür yararlı mı zararlı mı? Bu soru son yıllarda sıkça sorulmaya başlandı. Özellikle çocukların kullandığı diş macunlarında yer alan florürün çocukların sağlığını olumsuz etkilediği ile ilgili bazı söylentiler var.

Florürün yararları

Çoğumuz florürün diş çürümesine engellediğini biliriz. Peki nasıl? Yemek sonrası diş üzerinde yemek parçaları birikir ve bu parçalar diş plaklarını oluşturur. Diş plaklarının temizlenmemesi durumunda diş çürükleri meydana gelir. Florür tükürük ile karışarak diş yüzeyine yerleşir ve dişin korunmasını sağlar. Böylece çürük oluşumunu da engeller.

Ağızda bulunan bakterilerin yok olması için az miktarda diş macunu yeterlidir. Diş fırçanıza bezelye büyüklüğünde diş macunu sürüp dişlerinizi bu şekilde fırçalayabilirsiniz.

Florürün zararları

Florür, vücuda yüksek miktarda alındığında zararlıdır. 5 gram sodyum florür ölümcül etkiye sahiptir. Bu yüzden diş macunu dikkatli kullanılmalıdır. Özellikle çocukların diş macunu yutmamasına dikkat edilmelidir. Yine de florürün neden olduğu ölümler yok denecek kadar azdır.

Florürün yüksek miktarda alınması beyni olumsuz yönde etkiler. Ezber, hafıza, düşünme gibi becerileri azaltır.

Florürün bir diğer zararı ise hormonal dengeyi bozmasıdır. Örneğin Testosteron seviyesinin azaltıcı etkisi olabilir.

Florür kolayca vücuttan atılamaz. Tiroid bezlerinde depolanır. Tiroit bezleri tiroid hormonu üretirler. Bu da tiroid hormonunun olumsuz yönde etkileneceği anlamına gelir.

Ağız ve diş sağlığı ilk muayene sırasında hekiminizden size uygun bir diş macunu tavsiyesi alabilirsiniz. Aşırı miktarda florür içeren bir diş macunu sizin için gerekli olmayabilir. Diş macununuzun doğru seçimi için yaşınız, diş minenizin durumu, tükürüğünüzün kalitesi ve genel diş sağlığınız değerlendirilmelidir.

Bilgi Al
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
ONLINE RANDEVU