Glokom (Göz Tansiyonu)

KAPAT
Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

Prof.Dr. Hakkı Zeki BÜYÜKYILDIZ
Göz Hastalıkları
Birinci Göz Hastanesi

Glokom (Göz Tansiyonu) Nedir?

Glokom göz içi basıncının uzun süre yüksek seyretmesi sebebi ile görme sinirinde zarar görülmesidir. Glokom görme sinirinde tedavi edilmediğinde ilerleyici bir hasara sebep olur ve sonucunda kişi görme yetisini kaybedebilir. Glokom erken tanı ve tedavi ile ilerlemesi durdurulabilen bir göz hastalığıdır. Ancak uygulanan tedavi hastalığı yok etmek amaçlı değil hastalığın ilerlemesini durdurmak amaçlıdır.

 

Göz Tansiyonu Nedenleri

Glokom göz tansiyonu insan hayatını zorlaştıran ve ilerlemesi halinde görme yetisini kaybetmek ile sonuçlanan bir hastalıktır. Göz tansiyonu ileri yaşlarda görülen bir rahatsızlık olsa da kronik hastalıkların komplikasyonu olarak ta çıkabilir. Genetik yatkınlık, ileri yaşlarda olmak, şeker ve tansiyon gibi kronik hastalığa sahip olmak, gözlerde görme bozukluğu olarak anılan yakın ve uzağı görememe sorunu yaşamak, Göz damarlarında tümör bulunması, retinanın ince bir yapıya sahip olması, migren ve guatr hastalığı için kullanılan ilaçlar, anemi hastası olmak, travma ile karşılaşmak, üveit glokomun ana sebepleridir.

 

Göz Tansiyonu Belirtileri

Glokom ilerledikçe belirti vermeye başlayan ve tedavi edilmediğinde körlüğe sebep olan bir göz hastalığıdır. Glokom gözlerde kızarma, ağrı, görme yetisinde azalma, mide bulantısı, şiddetli baş ağrısı, ışığa bakarken halkalar şeklinde keskinliği ayırt edilemeyen şekiller görmek gibi belirtilere sebep olur. Bu belirtiler hastalığın başlangıcında değil de hastalığın ilerleyen evrelerinde görülür. Gözlerde ağrı ve kızarma ile başlayan belirtiler hastalığın ilerlemesi ile görme bozukluğu gibi belirtiler ile devam eder. Göz yapınızı ve görme kapasitenizi bilmeniz hastalığın belirtilerini ilk evrelerde tanımanız için önemli bir detaydır.

 

Riskini Arttıran Faktörler

Glokom hastalığı riskini arttıran temel etkenler sigara kullanımı, hipertansiyon, diyabet, uzun süre kortizon tedavi görmek, Göz problemlerine sahip olmaktır. Bu gibi sorunlara sahip iseniz yıllık göz muayenesi yaptırmalısınız.

 

Göz Tansiyonu Tedavisi

Göz tansiyonu tedavisi kesin olarak keşfedilememiştir. Tedavide amaç hastalığın ilerleyerek görme yetisini kaybetmeyi önlemektir. Muayene sonrası hastaya uygulanacak tedaviye karar verilir. Gözlerde kızarıklık, bulanık görme, gözlerde ışığa bakma esnasında yanma gibi belirtiler ile gelen hastaya öncelikle fiziki muayene yapılır. Daha sonra göz içi basıncı ölçülerek kesin tanı koyulur. Göz içi basıncını ölçmek için iki teknik kullanılır. Bunlardan biri gözün içine hava püskürterek göz içi basıncı ölçülmesidir. Parmak ile gözün üzerine dokunularak çökertme yapılır ve bu şekilde de göz içi basıncı belirlenebilir. Hastalığın ilk evresinde ilaçla tedavi yapılarak göz içi basıncı azaltılıp sabit tutulmaya çalışılır. Kullanılan göz damlaları sıvı yapımını azaltıp kontrol ederek tedavide ki ilk basamağı oluşturur. Lazer tedavisi ve cerrahi tedavi ise ileri evrelerde tercih edilen tedavi yöntemleridir. SLT lazer tedavisi açık açılı glokomda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Cerrahi tedavide ise gözün beyaz kısmına küçük bir delik açılarak göz içinde birikip basıncı arttıran fazla sıvı boşaltılır. Ancak bu tedavi yöntemi herkese uygulanamaz. Cerrahi tedavi sonrası dikkat edilmez ise istenilmeyen enfeksiyonlar görülebilir.

Glokom Hakkında Sık Sorulanlar

Glokom Olma Olasılığı Yüksek Olan Kişiler Kimlerdir?

Bazı kişilerde glokom görülme olasılığı daha yüksektir. Uzun süre kortizon ilacı kullananlar, Migren ve troid ilacı kullananlar, 4o yaşlarında olan kişiler, Göz içi basıncı yüksek olan kişiler, şeker hastası olanlar, hipotansiyon ve hipertansiyon hastaları, göz operasyonu geçirenler risk altında olan kişilerdir. Ailesinde bir kişide glokom olan kişiler daha dikkatli olmalıdır. Çünkü yüksek risk grubunda yer almanıza sebep olur. Eğer ailenizde glokom varsa her yıl göz içi basıncınızı ölçtürmelisiniz.

Glokomlu Olup Olmadığımı Kendim Anlayabilir miyim?

Glokom sinsice ilerleyen ve gözlerde görme kaybına sebep olan bir hastalıktır. Hastalık ilerlemedikçe belirti vermez. 10 yılı aşkın dönemde yavaşça ilerleyen ve belirti vermeyen bu hastalık yaş ilerledikçe görme yetisinde azalma, bulanık görme, baş ağrısı, mide bulantısı, gözlerde kızarma gibi belirtiler görülür. Kişiler genel olarak gözde yaşarma ve kızarma gibi alerjik belirtiler ile hastaneye başvurur. Muayene ve göz içi basıncının ölçülmesi sonrası glokom tanısı konulabilir. Ancak kişiler kendileri glokom olduklarını anlayamazlar. Glokom her zaman görme kaybına sebep olmaz. Bu sebeple görme kaybı yaşamıyor iseniz de iki yılda bir göz muayenesi olmalısınız.

Glokom Görmeyi Bozar mı?

Gözün içinde göz boşluğunu dolduran bir sıvı vardır. Bu sıvı artışı göz içi basıncının artmasına sebep olur. Glokom denilen rahatsızlık ilk yıllarda belirti vermez. Ancak hastalık ilerledikçe belirti vermeye ve istenmeyen sorunlar yaşanmasına sebep olur. Tedavi edilmediğinde ise körlüğe sebep olur. Glokom başlangıçta görme bozukluğuna sebep olmaz ancak ilerleyen evrede olur. Bu sebeple her zaman görme bozukluğu yaşanır denilemez.

Yemekler, Aşırı egzersiz Ve Sigara Glokomu Etkiler mi?

Glokomu etkileyen birçok faktör vardır. Glokom hastalığı insanı olumsuz etkileyen bir hastalık olduğu için iki yılda bir muayene olunması gerekir. Kişinin kendisi glokom olduğunu anlayamayacağı için muayene çok önemli bir detaydır. Şekerli besinlerin yüksek oranda tüketilmesi, sigara kullanımı, aşırı egzersiz glokomu etkiler. Bu sebeple sigara tüketen bir kişi iseniz sigarayı bırakmalısınız. Sigarayı bırakamayacağınızı düşünüyor iseniz azaltmanızda fayda vardır.  Beslenme alışkanlığınızı değiştirmeli ve A vitamini kaynaklı besinler tüketmeye özen göstermelisiniz. Aşırı egzersiz göz içi basıncını arttırabilir. Bu sebeple ileri yaşta biri iseniz aşırı egzersizden kaçınmalısınız. Özellikle dalma ve yoga sporundan kaçınmalısınız.

Bilgi Al
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
ONLINE RANDEVU