Genel Göz Muayenesi

KAPAT
Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

Op.Dr. Fuat KARAKAYA
Göz Hastalıkları
Birinci Göz Hastanesi

İnsanlar göz muayenesi yaptırmak için ciddi bir göz rahatsızlığı yaşamaları gerekmiyor. Göz muayenesini belirli periyotlarda kontrol amaçlı olarak da yaptırabilirsiniz. Bazı göz hastalıkları kendini belli etmediğinden bu tarz kontroller son derece faydalı olup kişilerin önceden tedbir alması açısından oldukça önemlidir. Bu kontroller aslında yalnızca göz rahatsızlıkları açısından değil, vücudun diğer yerlerinde olan hastalıkların teşhis edilebilmesi için de önemlidir. Çünkü birçok hastalık belirtisini göz üzerinden de ortaya çıkarabiliyor. Genel göz muayenesi herkese önerilen bir durumdur ve belirli periyotlarda mutlaka yaptırılması gerekiyor. Özellikle de okul çağındaki çocuklara ve ergenlik dönemindeki gençlere sıklıkla yapılması gereken kontroller arasında yer alıyor.

 

Göz Muayenesi Süreci

Göz muayenesi kapsamlı şekilde yapıldığında yaklaşık 30 dakika kadar sürüyor. Bu süreçte ön muayeneden sonra göze damla damlatılıyor ve mutlaka göz diplerine kadar bakılıyor. Göz muayenesi sırasında yapılan işlemler;

  • Görme keskinliği testi
  • Gözlük muayenesi
  • Göz kapaklarının muayenesi
  • Göz kaslarının muayenesi
  • Göz tansiyonu ölçümü
  • Biomikroskobik muayene
  • Göz dibi muayene

Şeklinde birçok farklı işlem yapılıyor ve bu işlemlerin sonuçlarına göre insanların rahatsızlığı varsa erken bir şekilde teşhis edilebiliyor.

 

Bilgisayarlı Göz Muayenesi

İnsanların gözlerinde rahatsızlık olsa da olmasa da mutlaka yılda bir defa göz muayenesi yapılması gerekiyor. Çocuklarda bu süre 6 ay olarak belirleniyor ve özel durumu olan çocuklar için biraz daha sık aralıklarla yapılması gerekiyor. Gözlerde bir bozukluk varsa otorefraktometre adı verilen bir cihaz ile tespit edilebiliyor. Bu aletler miyop, hipermetrop, astigmatın var olup olmadığını kısa sürede tespit ediyor ve ortaya çıkan sonuçlara göre en uygun gözlük numarasını da belirliyor. Bazı durumlarda gözlere damla damlatılarak da bu cihaz yardımı ile uygulama gerçekleştirilebiliyor.

 

Görme Keskinliği Testi

Normal bir göz muayenesi sırasında doktor gözlerinizdeki görme keskinliğini ufak birkaç test ile ölçme gereği duyacaktır. Refraksiyon testinin amacı ışığın kırılarak göz retinasına nasıl düştüğünün saptanmasıdır. Sağlıklı bir göz görüşünün olması için mutlaka yılda bir göz muayenesinin yapılması gerekiyor. Rutin muayene hem acısızdır hem de basit bir işlemdir. Bu aşamada görme keskinliğinizin ölçülmesi ve renk körlüğü olup olmadığına bakılıyor.

 

Göz Numarasının Belirlenmesi

Gözlerde meydana gelen hipermetrop, miyop ya da astigmatizma gibi rahatsızlıklar nedeni ile ortaya çıkan görememe durumlarında gözlük kullanımı öneriliyor. Yapılan muayeneler sonunda gözlerdeki bozukluğun ölçüsünü tespit ediliyor ve bu duruma en uygun olan gözlük, kontakt lens ya da farklı bir tedavi şekli belirleniyor.

 

Biomikroskobik Muayene

Göz muayenesinin yapılabilmesi için biyomikroskop muayenesinin de yapılması gerekiyor.  Göz dokularının özel yöntemler uygulanarak büyütülmesi gerekir. Bu sayede inceleme daha iyi olacaktır. Bu muayene yönteminde özel cihazlar ile gözün ön kısmında bulunan kapaklar, kirpikler, konea, iris, göz bebekleri, lens gibi yapılar detaylı bir şekilde incelemeye alınır.

 

Göz İçi Basınç (Göz Tansiyonu) Ölçümü

Göz tansiyonu yüksekliği glokomda en önemli risk faktörlerinden biridir. Bu ölçüme göre hastalığın sınıflandırılması ya da tedavisi belirlenir. Önemli bir yol gösterici olduğu da söylenebilir. Göz tansiyonu, karasu hastalığı olarak da bilinmektedir. Bu rahatsızlığa göre kişinin görme durumu gittikçe daralmaya başlar ve kendini hastalığın son aşamasında hissettirir. Eğer glokom bir an önce teşhis edilmez ise görme sinirlerinde kalıcı hasarlar bırakabilir. Glokom riski genelde 40 yaş üzerinde olan insanlarda görülen bir durumdur. Genetik durumlardan kaynaklanabilir ya da şeker hastalığı ya da guatr gibi rahatsızlıklar sonucunda da gelişme gösterebilir. Bu açıdan bakıldığında son derece ciddi olan bir rahatsızlıktır ve bu rahatsızlığın önüne geçilebilmesi için mutlaka kişinin belirli sıklıkta göz içi basınç ölçümü yaptırması gerekir. Glokomun belirtileri arasında sabahları baş ağrılarının belirgin olması, zaman zaman bulanık görüş açısı, geceleri ışıklı halkalar görülmesi, televizyon izlerken gözlerde ağrıların oluşması en önemlileridir. Bununla birlikte Glokom çoğu zaman hiçbir belirti vermeden gittikçe kör eden sinsi bir hastalıktır.

 

Göz Kapaklarının Muayenesi

Göz kapaklarının muayenesi yapılırken doktor bazı uygulamalar gerçekleştiriyor. Muayene sırasında elinde tuttuğu bir obje ile hastanın yalnızca gözlerini kullanarak belli tetkikler yapar. Bu tetkikler sırasında göz kapaklarının biçimini, rengini, alt ve üst göz kapakları arasında bulunan aralığı, şişlik ya da üzerinde kitle olup olmadığı, hareket durumunu detaylı bir şekilde inceler. Bunun yanında gözleri sağa, sola, aşağı ve yukarı doğru hareket ettirerek bunlardan sorumlu olan kaslarında ölçümlerini yapar. Ve herhangi bir görme sorununun olup olmadığı test edilir.

 

Göz Kaslarının Muayenesi

Gözlerin iç kaslarının da muayenesinin yapılması oldukça önemlidir. Gözün içinde bulunan kaslar gözbebeklerinin hareketlerinin kontrol edilmesini sağlar. Gözün dışında bulunan kaslar ise gözlerin paralel bir duruş sergilemesine olanak tanır. Şaşılık veya çift görme gibi görme bozukluğu durumları bu kasların zedelenmesinden kaynaklanır. Göz kaslarının muayenesi sırasında doktor bu rahatsızlıkların teşhisini koyar ve erken tedavi ile düzeltilebilecek olan sorunları düzeltir.

 

Göz Dibi Muayenesi

Gözlerin arka tarafında bulunan vitre jeli, optik sinir ya da retina göz dibi muayenesi ile incelemeye alınır.  Göz dibi muayenesinde özel mercekler kullanılır. Farklı tekniklerin kullanıldığı bu yöntemde gözün arka kısımlarının da daha iyi görülebilmesi için gözbebeklerinin göz damlası ile büyütülmesi sağlanır ve bir rahatsızlık varsa doktor tarafından gerekli tedavi uygulanır.

Bilgi Al
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
ONLINE RANDEVU