Göz Yorgunluğu Nedir?

KAPAT
Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

Astenopi olarak da bilinen göz yorgunluğu, sınırlı görme ile ilgili çok geniş ve kötü tanımlanmış bir konsepttir. Göz yorgunluğu, görsel işlevdeki bir düşüşe işaret etmez, bunun yerine nesnelere yakından bakmakla ilgili olarak ortaya çıkan tüm bozuklukları ve sorunları kapsar. Bu durum, bulanık görme, sporadik çift ​​görme, gözlerde erken bir yorgunluk, baştanbaşa ve gözle ilgili diğer ağrılara yol açan, sürekli net bir görüntünün uzak mesafeden korunmamasına sebep olur. Göz yorgunluğu genellikle gözlerin, yoğun kullanımdan dolayı ciddi düzeyde yorulduğu anlamına gelir. Bu bir hastalık belirtisi değildir. Göz yorgunluğunun semptomları, uzun süre kitap okumak, bilgisayar ekranına bakmak veya araba sürerken yola bakmakla bile ortaya çıkarılabilir.

Göz Yorgunluğunun Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

İnce, küçük bir yazı okumak veya karanlıkta herhangi bir şeye bakmak gibi yoğun konsantrasyon gerektiren görsel görevler göz kaslarını büyük oranda sıkar ve aşırı yorar. Bu durum ayrıca göz kapaklarının, yüzün, alnın ve çenenin kaslarına da etki edebilir. Aşırı zorlama, ağrı gelişmesine ve bu kaslardaki rahatsızlıklara sebep olabilir. Astenopi veya göz yorgunluğu ile ilgili sorunlar bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. İş için uzun saatler boyunca göz kullanımı gerekebilir. Işık, loş bir odada çok uzun bir süre bir bilgisayar monitörüne bakma durumunda olduğu gibi göz yorgunluğunun çok yaygın bir çökeltisidir. Birçok insanın bilgisayara bakarken daha az göz kırpma eğiliminde olduğu göz önüne alındığında, göz yorgunluğu sorunu genellikle göz kuruluğu ve bunun belirtileri ile daha da artmaktadır. Gözlerin kendi kusurları, düzeltici lensler gerektiren kırılma hataları veya her iki gözün de binoküler bir şekilde birlikte çalışamaması gibi göz yorgunluğunun başka belirtileri de ortaya çıkabilir.

Göz yorgunluğunun diğer belirtileri ise şunları içerebilir:

 • Aşırı yorgunluk,
 • Gözde ağrısı ve batma,
 • Bulanık görmeye başlama,
 • Çift görme,
 • Ani gelişen baş ağrıları,
 • Gözlerin sulu veya tam tersi kuru olması,
 • Boğaz veya boyunda ağrı,
 • Fotofobi, ışığa duyarlılık.

Göz Yorgunluğunda Risk Faktörleri Nelerdir?

Binoküler görme bozukluğuna sahip olmak kişiyi bu sorun için daha fazla risk altına sokar. Ancak, günün büyük bir bölümünde bilgisayara bakan insanlar da semptom geliştirme riski daha yüksektir. Araştırmalar, bilgisayar kullanıcılarının %70’inin bir noktada göz yorgunluğu yaşadığını göstermiştir. Bilgisayar kullanıcıları risk altında olan tek topluluk değildir. Radyologlar, avukatlar ve günlük yoğun bir şekilde çalışan muhasebeciler gibi bazı profesyoneller de bazı durumlarda bu soruna maruz kalabilirler. İnternette gezinmek için zamanlarını harcayan yaşlılar da, özellikle bu popülasyonun göz kuruluğu görülme sıklığı daha yüksek olduğu için yüksek risk altındadır.

Göz Yorgunluğunun Tedavisi Nasıldır?

Göz yorgunluğunun tedavisi vardır, ancak ilk adım doğru bir tanıdır.  Bilgisayar kullanımı zamanla yaygınlaştıkça, bu sorun ile ilişkili bilgisayar görme sendromu da bu sorunun oldukça yaygın olan bir nedenidir. Bu sendroma sahip kişilerin çoğunda, semptomlar hafiftir ve gözler dinlendirildiği zaman semptomlar geçer. Bilgisayar kullanımının daha sınırlı olduğu günlerde semptomlar genellikle olmaz veya belirgin bir şekilde azalacaktır. Göz yorgunluğunun, gözlerde herhangi bir ters değişikliğe neden olduğuna dair kanıt yoktur. Bununla birlikte göz yorgunluğu, konsantre olma ve çalışma yeteneğinde azalmalara sebep olabilir. Uzun süreli herhangi bir yazı okunduktan sonra göz yorgunluğu yaşanıldığı düşünülüyorsa, parlaklığı en aza indirirken aydınlatmayı en üst düzeye çıkarmak için aydınlatılma doğru bir şekilde ayarlanmalıdır. Sık sık kısa molalar verilmeli ve bilinçli bir şekilde gözler kırpılmalıdır.   Alın bölgesine birkaç dakika boyunca döner bir şekilde masaj yapmak ve gözleri bir süre kapatmak genellikle semptomları hafifletir.

Bilgisayarda çalışırken göz yorgunluğu yaşanırsa, ekranın çözünürlüğünü (CRT) arttırılmalı ve ortam aydınlatması azaltılmalıdır. Gözlerin mesafesi hem bilgisayar ekranına hem de okuma materyaline göre ayarlamak da belirtileri hafifletebilir. Ayrıca, monitördeki parlaklık, kontrast seviyelerini değiştirmek ve metin boyutunu arttırmak da son derece avantajlı olabilir. Gözleri, saatlerce bilgisayar ekranına odaklamak yerine, her 15 dakikada bir gözleri dinlendirmek gerekir. Ara sıra ayağa kalkıp bazı egzersiz hareketler yapmak da boyun, baş ve eklem ağrıları için iyi olacaktır.

Göz Yorgunluğu Nasıl Önlenir?

Aşağıdaki ipuçları göz yorgunluğu belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir:

 • Her 20 dakikada bir, bilgisayar ekranından uzakta bir yere bakılmalı veya 20 saniye ara verilmelidir.
 • Bilgisayarlarda veya akıllı tüm cihazlarda yazı tipi boyutu arttırılmalıdır.
 • Uygun aydınlatma kullanılmalıdır.
 • Gözler daha sık kırpılmalıdır.

Belirtiler devam ederse hastanemize başvurabilir, uzman doktorlarımız tarafından kapsamlı bir göz muayenesi olabilir ve bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Bilgi Al
 • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
ONLINE RANDEVU