Gülüş Tasarımı

KAPAT
Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

Dt. Ebru Güner Başcı
Ağız ve Diş Sağlığı
Birinci Diş Hastanesi

Dişlerde meydana gelen farklı sorunların giderilmesi ve yüz estetiğinin görünümünü bozan unsurların ortadan kaldırılması amacını taşıyan estetik diş hekimliği, diş hekimliğinin birkaç branşının bir arada uygulanmasını gerektiren bir daldır. İleri teknoloji cihazlar ve farklı teknikler uygulanarak yapılan tedaviler, diş renklerinden, diş yapılarından ve yüz estetiğini bozan diş sorunlarından mustarip bireylerin beklentilerini en üst düzeyde karşılamak amacıyla yapılmaktadır.

Gülüş Tasarımı Hangi Tedavi Yöntemleri Kullanılır?

Gülüş tasarımı genel olarak travmalar veya dişlerde meydana gelen çürümeler, renk değişimleri, düzensiz ve çarpık görünümdeki dişlerin düzeltilmesi, diş etlerinde oluşan renk ve şekil bozuklukları gibi sorunların giderilmesinde kullanılır.

  • Gülümseme tasarımı,
  • Estetik dolgular,
  • Porselen lamina uygulamaları,
  • Diş beyazlatma,
  • Metalsiz kaplamalar,
  • Diş eti estetiği estetik diş hekimleri tarafından kullanılan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

Zirkonyum

Estetikle ilgili endişe taşıyan bireylerin tercih ettiği bir tedavi yöntemidir. Diş beyazlatma yöntemleriyle sonuç alınamayan dişlerde sıklıkla kullanılan yöntem ayrıca ortodonti tedavisi öngörülmeyen hastalara da uygulanan bir yöntemdir. Yapısal bozukluklar gösteren eski dolgularda ve yıpranmaya yüz tutmuş diş yüzeylerine restorasyon amaçlı olarak uygulanan zirkonyum yöntemi, arka dişlerde kaplama veya köprü şeklinde ve implant üstü protez uygulamalarında sıkça uygulanan bir yöntemdir.

Diş Eti Estetiği

Diş etlerinin çekilmesi sonucunda meydana gelen asimetrik bozuklukların tedavisi amacıyla uygulanan bir yöntemdir. Diş eti ve dişlerde olması gereken standartları sağlamak amacıyla yapılan tedaviler pembe estetik olarak adlandırılmaktadır. Gülerken veya konuşurken ortaya çıkan kötü görünümler kişinin sosyal hayatı ve psikolojik durumunu etkileyecek hale gelebilir. Diş etlerinin renginin koyu kırmızıya yaklaştığı durumlarda, etlerin daha ön plana çıkması durumunda, diş eti seviyelerinin farklı boyutlara gelmesi gibi hallerde uygulanan bir yöntemdir.

Diş Beyazlatma

Kadın veya erkek bireylerin gülüş tasarımında öne çıkan tedavi yöntemlerinden bir olan diş beyazlatma, ofis tipi beyazlatma ve ev tipi beyazlatma olarak iki şekilde uygulanmaktadır. Ofis tipi beyazlatma uygulaması klinik veya hekimin muayenehanesinde sunulan bir hizmet olurken, ev tipi beyazlatma hekimin hasta ile yaptığı karşılıklı değerlendirmeler sonucunda hazırlanan plakların hasta tarafından evlerinde kullanılmasıdır. Genel tanım olarak ele alındığında diş beyazlatma, özel solüsyonlarla ve özel tekniklerle dişlerde oluşan lekelerin giderilmesidir. Tedavi sayesinde uzun yıllarca dişte oluşan lekeler ortadan kaldırıldığı gibi, genetik olarak sarı renge sahip olan dişler de beyazlatılmaktadır.

Lamina (Yaprak Kaplama)

Tırnak inceliğinde ve özel olarak hazırlanarak imal edilen porselen tabakalardır. Hastanın istediği boy, renk ve forma uygun olarak hazırlanan 0,7 mm kalınlığındaki porselen tabakaların dişin ön yüzeyine yapıştırılması işlemdir. Işık geçirgenliğine sahip olan porselen laminelar dişlerin formu, rengi ve dişin konumuyla doğru orantılı olarak belirlenmekte ve klinik ortamda özel bir titizlikle hazırlanmaktadır.

Protez Diş

Total ve sabit protez olarak iki farklı şekilde yapılabilen diş protezleri, dudak ve yanakları desteklemek suretiyle, bireyde kemik kaybından dolayı oluşan görsel bozuklukların düzeltilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Uzman diş hekimleri tarafından bireyin yüzüne uygun olarak seçilen dişlerle oldukça estetik görünüme sahip protezler imal etmek mümkündür. Proteze alışkanlık sağlamak amacıyla küçük ve yumuşak lokmalarla yemek yeme alışkanlığı kazanmak kısa sürede protezlere uyum sağlamak adına önemlidir.

İmplant

Gerek bir tek diş gerekse bütün dişlerin eksik olması durumunda uygulanan tedavi yönteminde, çene kemiğine yerleştirilen diş boşluğu olan bölgelere özel olarak hazırlanmış bulunan titanyum vidaların konulması uygulamasıdır. Yapay diş kökü olarak da adlandırılan implant, hastanın mevcut bulunan ana dişlerine zarar vermeden kullanımı mümkün kılmaktadır.

Ortodonti

Ortodonti tedavisi dişlerde meydana gelen düzensiz görünümlerin ve düzgün şekilde kapanmayan dişlerin tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. 6 yaş sonrasında tüm bireylere uygulanabilen tedaviyle çene eklemlerindeki rahatsızlıklar, konuşma bozukluklarına sebep olan bozuk diş yapıları ortadan kaldırılmaktadır.

Bilgi Al
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
ONLINE RANDEVU