İlasik Lazer

KAPAT
Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

Doç.Dr. Faik ORUÇOĞLU
Göz Hastalıkları
Birinci Göz Hastanesi

İlasik Lazer Nedir? Ne İşe Yarar?

İlasik lazer tıp sektöründe kullanılan ve çok gelişmiş bir lazer teknolojisidir. Bu teknoloji tamamen bilgisayar kontrolünde olup kişiye özel olarak bıçaksız teknolojisi ile advanced customvue tedavisinin birlikte uygulanması yöntemidir. Bu tedavi yönteminde her türlü detay sizin göz bulgularınıza ve göz yapınıza göre planlanıyor. Yani diğer bir deyiş ile size özel bir göz tedavisi olarak uygulanıyor. İlasik tedavisi FDA onaylı bir tedavi yöntemdir. Buna dayanarak da NASA astronotlarına bu tedavi yöntemi konusunda onay verirken ABD savaş pilotlarının da bu tedaviyi olma izni bulunuyor.

 

İlasik Lazer Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İlasik lazer ameliyatı sırasında kişi herhangi bir ağrı ya da acı hissetmiyor. Fakat uygulama sırasında ve bittikten sonra bir süre gözdeki baskı hissedilir. Ameliyat iki göze de arkası arkasına aynı seans ile gerçekleştiriliyor. İşlemin aşamaları şöyledir;

  • Önce hastanın gözü uyuşturucu damla ile uyuşturuluyor.
  • Göz kapakları ve çevresi temizleniyor.
  • Ameliyat boyunca gözlerin açık kalması için bir alet ile gözlerin açık kalması sağlanıyor.
  • Lazer sonrasında korneadaki ince bir kapakçık kaldırılıyor.
  • Bu kapakçık kısmın altına ikinci bir lazer uygulanıyor ve yeniden şekillendirme yapılıyor.
  • Daha sonra bu kapakçık tekrar kapatılıyor ve ameliyat tamamlanıyor.

En son olarak da göze bir antibiyotikli damla damlatılıyor ve göz kapaklarınızı açık tutan alet kapatılıyor.

 

İ-Lasik Ameliyatı Sonrası

İ-Lasik ameliyatı olan kişilerin 3 ya da 4 saat kadar gözlerinde yanma, batma ve kaşıntı gibi sorunlar olabiliyor. Bu nedenle ameliyat günü mutlaka kişilerin koruyucu gözlük kullanması gerekiyor. Ameliyat sonrasında kullanılan antibiyotik ve kortizon içeren göz damlalarının hekimin önerisi ile kullanılması gerekiyor.

 

Göz Lazer Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu ameliyat sonrasında kişilerin dikkat etmesi gereken bazı önemli detaylar bulunuyor. En çok dikkat edilmesi gereken konu kişilerin ameliyat sonrasında 24 saat boyunca gözlerini ovmaması gerekiyor ve bu süre içerisinde de banyo yapmaları kesinlikle önerilmiyor. 24 saat geçtikten sonra insanlar kendi rutinlerine dönebilirler ve yine ameliyat sonrasında kişilerin doktorlarına belirli periyotlarda kontrollerini yaptırmaları gerekiyor.

 

İlasik Lazer Ameliyatı Kimlere Yapılır?

İlasik lazer tedavisi özel uygulanan bir göz tedavi şeklidir. Yüksek astigmatizma, korneada çeşitli aberasyonların oluşması gibi durumlarda fayda sağlar. Bu uygulama genelde 18 yaşını dolduran ve bir yıl içerisinde göz kusurlarında değişiklik olmayan kişilere uygulanabilir bir tedavidir.

 

İlasik Lazer Ameliyatı Kimlere Yapılmaz?

Bu tedavi yöntemi bazı hastalara uygulanmıyor. Bu kişiler genelde kornea yapısında bozukluk olanlar, kornea kalınlığı yeterli olmayanlar, şiddetli göz kuruluğu bulunan kişiler, göz tansiyonu gibi rahatsızlığı olanlara da uygulanmamaktadır. Fakat bu ameliyatın uygulanıp uygulanmaması tamamen doktorun inisiyatifinde olan bir durumdur. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra doktor bu duruma karar veriyor.

Bilgi Al
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
ONLINE RANDEVU