İmplant Tedavisi

KAPAT
Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

Dr.Dt. Reyhan Ülgen
Ağız ve Diş Sağlığı
Birinci Diş Hastanesi

İmplant, kaybedilen dişlerin tekrar yerine yerleştirilmesi için uygulanan ve genelde vida tipi bağlantı ile birleştirilen yapay diş köküne denir. Genel olarak titanyumdan üretilen implantlar, çene kemiğinin titanyumu vücudun bir parçası olarak görmesi nedeniyle bu bileşenden üretilir. Çene kemiğine uygulanan implantlar, önemli oranda doku uyumu sağlama özelliklerinin yanı sıra diş tedavisinde başarılı sonuçların ortaya çıkmasını sağlar. Ayrıca implantlar ile yapılan diş tedavisinde başarı oranı oldukça yüksektir. İmplantlar, ağızda hiç diş olmadığı durumlardan tek diş eksikliklerine kadar geniş çaplı kullanım alanına sahiptir. Uygulama sırasında çevre ya da komşu dişlere hiçbir şekilde müdahale edilmez ve çiğneme hissinin en yakın derecede olduğu diş tedavisi yöntemlerinden biri olma özelliği taşır.

İmplant Fiyatları

İmplant fiyatları genel olarak tedavi sürecine ve yapılan yöntemine göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca fiyatların belirlenmesinde temel etken çene kemiğine takılacak olan vidalardır.

İmplant Nasıl Yapılır?

İmplant uygulaması genel olarak 2 aşama şeklinde gerçekleşir. Bunlar genellikle ileri cerrahi uygulamaları gerektirmeyen ve ilk aşamada implant yerleştirilecek bölgeye lokal anestezi uygulanarak yapılan işlemlerdir. Öncelikle implantın yerleştirileceği bölgeye lokal anestezi uygulanır ve diş eti dikkatli bir şekilde kaldırılır. Daha sonra belirlenen kemik kalınlığı ve yüksekliğine göre implant kemik üzerinde hazırlanan bölge yerleştirilir. İkinci aşamada ise kemiğin implant ile bütünleşmesi için bir süre kadar beklenir. Bu bekleme süresi kemiğin durumuna göre değişebilir. Yeteri kadar bekledikten sonra kapalı olan implantın üzeri açılır ve dişi taklit eden kısım buraya yerleştirilir ve bunun ardından protez işlemlerine başlanır.

İmplant Zararları

İmplant tedavisi yapılmasında hastada birtakım yan etkiler yerine getirebilir. Genelde başarı oranı yüksek olabilir tedavisi, doğru bir şekilde uygulandığı çoğu zaman için herhangi bir problem ve karşılaşılmaz. Ancak bazı durumlarda zararlı etkilerinin olduğunu söylemek mümkündür. İmplant zararları aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Ağız içindeki yer alan bakterilerin meydana getirdiği zararlar
 • Enfeksiyon ya da iltihap kaynaklı yan etkiler
 • İmplantın vücut tarafından edilmemesi
 • İmplant tedavisinde ağız içindeki sinirlerde kayıp meydana gelmesi
 • Hastanın titanyuma karşı alerjisi olması
 • Sarı tırnak sendromu oluşumları

İmplant Çeşitleri

Günümüzde yaygın olarak kullanılan ve tüm dünyada geçerli devam ettiren bazı implant çeşitleri vardır. Genellikle doğal diş kökü formunda olan implantlar, yapay dişlerin formlarını benzer şekilde olsalarda her firmanın implant üretimi farklı yüzeyi ve şekillere sahiptir. Genel olarak bakıldığında implantlar 5 çeşittir.

 • Dizayn öbürü implantlar
 • Bağlantı mekanizmasına göre implantlar
 • Makroskopik yapılarına göre implantlar
 • Yüzey yapılarına göre implantlar
 • Kullanılan materyal cinsine göre implantlar

Kimlere İmplant Uygulanabilir?

İmplant, gen olarak sağlık durumunda herhangi bir sorun bulunmayan herkese uygulanabilir. Bunun yanında sağlıklı diş etlerine sahip ve çene kemiği üzerinde implantları destekleyecek ölçüde kemik bulunan herkes implant tedavisi görebilir. Ancak çene kemiğinin yetersiz olması implantın kemiğe tam olarak yerleşmesinde sorunlar yaşanmasına neden olabilir. İmplant tedavisinde vida şeklindeki yapay titanyum diş kökleri çene kemiği üzerine oturtulur. Çene kemiğinin vida yerleşimi için yeterli olmadığı durumlarda implant yapılması olanaksızdır. Çene kemiğinde kayıp fazla olduğu durumlarda ileri teknikler yardımıyla gerekli alt yapı sağlandığı taktirde implant uygulaması yapılabilir.

İmplant Operasyonu Sırasında Ağrı Duyar Mıyım?

İmplant uygulamasında genellikle lokal anestezi yapılası nedeniyle ağrı hissedilmez. Ayrıca bazen gerekli olduğu için bazen de hasta kendisi istediği için genel anestezi uygulanır ve genel anestezi, sırasında da doğal olarak ağrı hissetmek mümkün değildir. İmplant uygulaması sonrası ağrı kesiciler ile geçiştirilebilir. Genelde hastalardan alınan bilgilere göre diş çekimi sırasında hissedilen ağrıdan daha düşük bir oranda ağrı hissedildiği belirtilmektedir. Tedavi sonrasında ağız içerisinde implantlar neredeyse hissedilmeyecek derecededir.

İmplant Cerrahisi Tehlikeli Midir? Korkulacak Veya Sakıncalı Yönleri Var Mıdır?

Her cerrahi yönteminde olduğu gibi implant cerrahisinde birtakım ufak boyutlu risklere bulunabilir. O konuda implant tedavisini yapacak uzman ayrıntılı şekilde hastaya bilgi verir ve genel olarak her şey tam olarak doğru yapıldığı sürece güvenli bir diş tedavisidir. Yani implant tedavilerinde çoğunlukla korkulacak bir durum olmadığını söylemek mümkündür.

İmplant Hangi Maddeden Yapılır?

Titanyum ya da alaşımlardan üretilen implantlar, ağzı içerisinde yer alan sıvılardan hiçbir şekilde etkilenmez ve aynı zamanda yine ağız içerisinde oluşabilecek sert kuvvetler karşısında dayanıklı bir duruş sergiler. Ayrıca birtakım özel maddeler ile desteklenen titanyumların dokulara karşı daha hassas olmaları ve iyileşme sürelerini kısaltmaları sağlanır.

İmplantların Uzun Ömürlü Olabilmesi Nelere Bağlıdır?

İmplantların en uzun ömürlü olabilmeleri için çeşitli hususlar ön plana çıkar. Çünkü diğer dişlerde olduğu gibi implantlarda da kemik ve diş eti ilişkisi önemlidir. Kemiklerde ya da diş etlerinde oluşacak herhangi bir rahatsızlık implantları etkileyebilir. Eğer ağız bakımı yeterli derecede yapılmazsa implant çevresinde bulunan diş eti iltihaplanır ve doğal dişlerde ortaya çıkan diş eti hastalıklarının oluşması muhtemeldir. Bunun sonucunda implantların kaybedilmesi mümkün olabilir. Doğal dişler için nasıl bir bakım yapılıyorsa implantlar için de aynı şekilde gerekli bir ağız bakımı yapılması gerekir. Ayrıca belirli periyotlarda kontrollere  gidilmesi implantların uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanılmasına yardımcı olur.

Diş İmplantlarının Avantajları Nedir?

 • İmplantlar, diğer altyapılı protezler ya da benzerlerine göre çok daha etkili bir çiğneme fonksiyonu ortaya koyar.
 • Ayrıca oldukça dayanıklı olmalarının yanı sıra estetik açıdan diğer partilere göre öne çıkar.
 • Hareketli protez kullanmak istemeyenler için bu zorunluluğu ortadan kaldırır ve bunun yanında hareketli protez kullanan kişilerde özgüvenin tekrar geri kazanılmasında etkilidir.
 • Çene kemiğinde meydana gelen erimeleri implantlar sayesinde azaltmak mümkündür.
 • İmplantlar ile doğal dişlerin arındırılarak yapıldığı köprü tedavileri tamamen ortadan kalkar.
 • Diğer yönden implantlar, diş eti ve kemiğini destekler. Bu sayede köprü protezlere göre daha doğal bir görünüm sağlar ve estetik sonuçlar ortaya çıkarır.
 • Bunların yanı sıra implantlar sayesinde sağlıklı ve dengeli beslenmek mümkündür.

Diş İmplantı Yaptırmak Pahalı Mı?

Diş hekimlerinin en çok karşılaştığı sorulardan biri implant pahalı mıdır? Sorusudur. İmplant ilk olarak bakıldığında pahalı bir tedavi yöntemi olarak gözükse de ilerleyen zamanlarda göstereceği faydalar dolayısıyla tedavi için ödenecek ücretin çok büyük bir bedel olmadığını söylemek yanlış olmaz. Bu nedenle uzun dönem olarak bakıldığında sağladığı rahatlık ve fayda ile implant tedavisinin çok pahalı olmadığını söylemek mümkündür.

İmplant Dişlerin Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Titanyumdan üretilen maddenin çene kemiğine yerleştirmesi ile gerçekleştirilen implant tedavisine öncelikle anestezi işlemi ile başlanır. Hastaya ilk olarak anestezi yapılır ve onun ardından diğer işlemlere geçilir. İmplant tedavisini ne kadar süreceği hastanın çene kemiği başta olmak üzere titanyumun ilgili bölgeye uyum sağlamasına bağlıdır. Çene kemiği ve titanyum uyumunda herhangi bir sorun yaşanmazsa implant uygulamasını kısa süre içerisinde başlanır. Ayrıca uyumun tam olarak belirlenmesi için geçmesi gereken süre ortalama 3 aydır. Bu süre sonrasında uyumlulukta herhangi bir sorun yaşanmadığı takdirde direkt olarak protez işlemlerine başlanması mümkündür.

İmplant Hangi Durumlarda Uygulanamaz?

Bunların yanı sıra aşağıdaki durumlar içinde bulunan kişilere implant uygulaması yapılmaz;

 • Baş ve boyun bölgesinden radyoterapi alanlara
 • Kemik büyümesi veya gelişimi tamamlanmamış genç yaştaki bireylere
 • Sigara kullanan kişilere (sigara yara iyileşmesini yavaşlatmakta ve bunun yanında implantın başarılı olma yüzdesini aşağı çekmektedir)
 • Diyabet, yüksek tansiyon, hemofili ve otoimmun gibi rahatsızlıkları bulunan kişilere
 • Bifosfonat, kortikosteroid veya immun sistemi baskılayan ilaçlar kullananlar ise doktor kontrolünde gerekli şartları sağladığı taktirde implant uygulanması mümkündür.

 

Bilgi Al
 • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
ONLINE RANDEVU