Kanal Tedavisi (Endodonti)

KAPAT
Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

Dt. Mehmet Sadık Altınayar
Ağız ve Diş Sağlığı
Birinci Diş Hastanesi

Diş hekimliği ve hekimlerinin temel amacı öncelikle dişlerin ağızda tutulmasını sağlamak ve bu şekilde çiğneme fonksiyonunun devamlılığına yardımcı olmaktır. Ağız içindeki dişlerin görünen alanları kuron olarak adlandırılırken çene kemiği içinde kalan kısımlar ise kök adını alır. Kuronların çevresi diş eti ile çevrelenmiştir. Genel olarak bakıldığında dişler sert ve yumuşak dokuların bir araya geldiği yapılardan oluşur. Dişin kuron adı verilen kısmında sert dokular bulunur ve dış yüzeyinde mine ve hemen altında dentin dokusu yer alır. Kök kısmına baktığımızda ise dış kısmında sement ve bunun hemen altında aynı şekilde sement bulunur. Sement, mine ve dentin dokularının bir araya gelerek oluşturduğu set doku, içerisinde damarların ve sinirlerin bulunduğu bağ dokusunun oluşturduğu boşluğu çevreler. Söz konusu bu boşluk pulpa boşluğu olarak tanımlanır. Pulpa, dişlerin beslenmesinden gelişimine kadar pek çok farklı aktiviteden sorumludur. Aynı zamanda dişe canlılık verme özelliğine sahiptir.

Kanal tedavisi, pulpanın birtakım nedenlerden kaynaklı olarak iltihaplanması ya da bölgeye mikroorganizmaların yerleşerek enfekte olması ile ortaya çıkar. Tedavi aşamasında pulpa dokusu çıkarılır ve ardından kanal boşluğu temizlenir. Bunun yanına şekil verilir ve aynı zamanda kanal boşluğu doku dostu olan dolgu malzemeleri doldurulur. Yapılan işlemlerin tümü ise kanal tedavisi olarak adlandırılır.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi genel olarak bir saat kadar sürer ve bu tedavi sürecinde gerçekleşen işlemler sırasıyla şu şekildedir;

 • Öncelikle diş ve çevre dokular lokal anestezi ile uyuşturulur.
 • Ayrıca diş, çevre dokulardan tamamen izole edilir.
 • Daha sonra kök kanallarını giriş yapmak için endodontik kavite hazırlanır.
 • Bunun ardından kök kanalı içerisinde çalışma uzunluğu saptanır.
 • Diğer yandan kök kanalı boşluğu yeniden şekillendirilir.
 • Aynı zamanda kök kanalı boşluğu temizlenir ve dezenfekte edilir.
 • Bu işlemlerin ardından kök kanalları sızdırmayacak bir şekilde doldurulur.
 • İşlemler sırasında dişten en az 2 adet radyografi alınır. Hastaya ya da tedavinin durumuna bağlı olarak radyografi sayısı artabilir. Ayrıca diş canlılığını kaybetmiş ise kanal tedavisi yapıldığı sırada dişin şekillendirilip temizlenmesinin ardından kök kanallarına antiseptik adı verilen bir madde uygulanması gerekebilir.

Bir Dişe Kanal Tedavi Gerektiğini Nasıl Anlarsınız?

Bir dişe kanal tedavisi yapılması gerektiğini anlamak için çeşitli şikayetlerin ön plana çıkması yeterlidir. Bu şikayetler aşağıdaki gibi gösterilebilir;

 • Dişlerde kendiliğinden ortaya çıkan ağrı
 • Özellikle geceleri artış gösteren ve ağrı kesicilerle geçmeyen ağrı durumları
 • Sıcak, soğuk ya da dişe temas edilmesi gibi herhangi bir dış etkenle ortaya çıkan ağrının uzun süre devam etmesi
 • Dişlerin etrafında, diş etlerinde ya da işlere bağlı lenf bezlerinde şişkinlik oluşumu
 • Dişlerin enfekte olması durumunda ortaya çıkan fistül ya da dişte renkleşme
 • Dişlerin canlılığını kaybetmesi 

Kanal Tedavisi Boyunca Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kanal tedavileri genel olarak işin durumuna ya da ortaya çıkan problemlere göre 1 – 2 seans içerisinde tamamlanır. Hasta, kanal tedavisi sonrasında ilk iki veya üç gün dişinde rahatsızlık hissedebilir. Bu tür durumlarda diş hekimi tavsiyesi doğrultusunda ağrı kesici kullanmak mümkündür. Ayrıca bazı tedavilerinin ardından antibiyotiklerin de kullanıldığını söylemek doğru olur.

Kanal tedavisi sonrasında hasta normal hayatına ve günlük yaşantısına geri dönebilir. Ancak hem dişi hem de ilgili bölgede uyuşukluk geçmeden herhangi bir şekilde yiyecek yememesi tavsiye edilir. Bunun yanında tedavi yapılan dişin üst restorasyonu tamamlanmadan sert yiyecekler tüketmekten kaçınmak doğru olacaktır.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Olur Mu?

Kanal tedavisi uygulanan bir dişin pulpası çıkartılmış olur. Genel olarak soğuk ya da sıcak gibi dış etkenlere karşı dişte ağrı oluşumu gibi durumlar mümkün değildir. Ancak kanal tedavisi öncesinde mevcut dişte ağrı ya da iltihap bulunuyorsa tedavinin ardından özellikle ilk birkaç gün içerisinde çiğneme başta olmak üzere diş üzerine yapılan baskılarda hafif derecede ağrı hissedilmesi mümkündür.

Kanal Tedavisi Sonrasında İltihap Tekrarlar Mı?

Doğru bir şekilde yapılan kanal tedavisinde başarı oranı ortalama %90 seviyelerine kadar çıkmaktadır. Fakat hastanın ağız hijyeni tekrar iltihabın meydana gelmemesi açısından önemlidir. Dişte yeni bir sorun meydana gelmesi ya da diş dolgusunda kırık gibi durumların oluşması kök kanallarına doğru bakteri sızıntısına neden olabilir. Bu durum kök kanallarının tekrar enfekte olması anlamına gelir ve doğal olarak iltihaplanma ortaya çıkar.

Bilgi Al
 • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
ONLINE RANDEVU