Katarakt

KAPAT
Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

Op.Dr. Ali AHMETOĞLU
Göz Hastalıkları
Birinci Göz Hastanesi

Katarakt Nedir?

Katarakt göz merceğinin saydamlığını yitirmesi sonucu ortaya çıkan göz kusurudur. Göz merceği cisimlerden yansıyarak gelen ışığı kırarak göz içerisinde bulunan reseptör hücreleri üzerine düşmesini sağlar. Mercek içi sıvı dolu elastik bir yapıdadır. Bu özelliği sayesinde farklı mesafelerden gelen ışığın uygun şekilde kırılmasını sağlayarak akomodasyonu (göz uyumu) sağlar. Göz merceğini bu elastik ve saydam yapısının bozulması oluşan görüntünün netliğini birinci dereceden etkileyerek göz kusurlarına sebep olur. Katarakt başlıca göz kusurlarından biridir.

Katarakt Belirtileri Nelerdir?

Bulanık görme katarakt belirtileri arasında ilk sırada yer almaktadır. Birçok farklı sebep bulanık görmeye sebep olabileceği gibi katarakt hastalığında sürekli ve ilerleyen tarzda bulanık görme oluşur. Bulanıklık görüntünün uzaklığına göre oluşup kaybolan nitelikte değildir. Başlarda dalgalı ışık çizgileri ile kendini gösteren hastalıkta oluşan görüntü genellikle sarımtıraktır. Az ışıkta görme azalır ve fazla ışığa karşı hassasiyet gelişir.

Katarakt Nedenleri Nelerdir?

Katarakt nedenleri arasında ilk sırada yaşlanma yer alır. İlerleyen yaşla birlikte hücrelerin kendini yenileme, esneklik ve canlılık özellikleri azalır. Göz merceğinin yaşlanması katarakt hastalığına zemin hazırlar. Diğer önemli sebep ise çevresel faktörlerdir. Göze zarar veren kimyasallar, hava kirliliği, sigara dumanı ve fiziksel travmalar başta katarakt olmak üzere birçok hastalığa sebep olur. Hastalığın diğer sebepleri arasında kalıtsal özellikler, diyabet ve benzeri hastalıklar ve kullanılan ilaçlar yer almaktadır. Bu sebeplerin bir veya birkaçı bir araya katarakt hastalığına yol açabileceği gibi konjenital yani doğumsal katarakt hastaları da mevcuttur. Gebelik sırasında annenin geçirdiği hastalıklar, kullandığı ilaçlar bebekte katarakt gelişimine sebep olabilir.

Katarakt Nasıl Oluşur?

Birçok farklı etkenin bir araya gelmesi katarakt oluşumu için zemin hazırlar. Hastalığın asıl sebebi ise yaşlanma, hava kirliliği, sigara kullanımı, mesleki sebepler gibi etkenlerin gözde bulunan merceğe zarar vermesidir. Merceğin saydamlığını ve esnekliğini kaybetmesi göze gelen ışığın düzgün yansımasını engelleyecek ve görüntü bulanıklaşacaktır.

Katarakt Risk Faktörleri Nelerdir?

Hastalığa sebep olacak etkenlere maruz kalan kişiler risk altındadır. Katarakt risk faktörleri arasında yaşlılar ve sigara kullananlar yer alır. Bu kişilerde vücudun kendini yenileme özelliği azalmıştır. Bunun dışında diyabet hastaları, kortizonlu ilaç kullananlar, mesleki sebeplerden dolayı kimyasallar ve radyoaktif maddeler ile ilişkili olanlar ve ailesinde katarakt hastası bulunanlar risk hastalık açısından risk altındadır.

Katarakt Tanısı Nasıl Konulur?

Başta bulanık görme olmak üzere daha önce bahsedilen şikayetler görüldüğünde vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Katarakt tanısı uzman göz hekimi tarafından yapılacak tetkikler sonrasında konulur. Biyomikroskopik muayene, otorefraktometre ile refraksiyon muayenesi, göz dibi muayenesi ve topografi görüntüleme yöntemleri kullanılarak katarakt tanısı kısa süre içerisinde konur.

Katarakt Tedavisi Nasıldır?

Görme kusurları gündelik hayatı birinci dereceden etkileyeceğinden tedavi edilmesi son derece önemlidir. Katarakt tedavi edilebilen göz kusurları arasında yer alır. Tek ve kesin katarakt tedavisi ameliyattır. Merceğin yapısı bozulduğundan ilaçla veya gözlükle tedavi söz konusu değildir. Katarakt ameliyatı ile saydamlığı bozulmuş göz merceği yenisi ile değiştirilir.

Katarakt ameliyatı uzun yıllardır kullanılan bir tedavi yöntemi olmakla birlikte son yıllarda geliştirilen özel yöntemlerle son derece kolay ve başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Önceleri mikro dikişler kullanılarak gerçekleştirilen işlem günümüzde Fako tekniği ile 2.2 mm’lik kesik açılması yeterli olmakta ve dikişe gerek kalmamaktadır. Ameliyatın risk oranı düşük ve başarı yüzdesi yüksektir.

Bilgi Al
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
ONLINE RANDEVU