Konjonktivit

KAPAT
Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

Op.Dr. Fuat KARAKAYA
Göz Hastalıkları
Birinci Göz Hastanesi

Konjonktivit Nedir?

Göz kapaklarının iç yüzeyinin ve gözün en dış yani beyaz kısmının üstünü örten ince ve şeffaf zarın iltihaplanması  sonucu ortaya çıkan hastalığa verilen isimdir. Konjonktiva tabakasının iltihaplanması sonucu, gözdeki damarlar kalınlaşarak belirgenleştiğinden tüm dünyada  pembe yada kırmızı  göz hastalığı olarakta adlandırılır.

Çeşitli yaş gruplarında ve hatta aynı yaş gruplarında farklı seyreden hastalığın  tedavisinin geciktirilmemesi gerekir.  Bulaşıcı olduğundan bir gözden diğerine çok çabuk geçebilir.

 

Konjonktivit Çeşitleri 

Virüs, bakteri, alerji, göze nüfus eden kimyasallar, göze batan yabancı cisimler, yeni doğanlarda gözyaşı kanallarının tıkanması  sonucu gibi çeşitleri bulunan göz hastalığı, 1 hafta ile 6 ay içerisinde seyreden bir zaman aralığında tedavi edilebiliyor.  Genel olarak 3 farklı şekli var.  Ve her birinin  tedavi  şekli içerikleri birbirinden farklı olmakla birlikte göz damlası  şeklinde uygulanır.

 • Viral Konjonktivit
 • Bakteriyel Konjonktivit
 • Alerjik Konjonktivit

 

Konjonktivit Belirtileri  

Sulanma, batma, göz kapağı şişliği, kızarma, ışığa karşı hassasiyet, çapaklanma olarak kendini gösterebilen hastalık bazı durumlarda  bağışıklık sisteminin  zayıflığı sebebi  ile de ortaya çıkabilmektedir.

 

Konjonktivit Kimlerde Görülür?

Genellikle yaz aylarında sıkça görülen konjenktivitin ortaya çıkmasına sigara dumanı ve hava kirliliği dahi  etken olabilmektedir.   Bebeklerden yetişkinlere herkeste görülebilir.  Ancak bağışıklık sistemi  düşük ve kronik hastalığı bulunan kişilere daha çabuk bulaşarak yerleşebilir.

Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde konjonktivit, korneanın iltihabına neden olabilir ve bu nedenle görme sorunlarına yol açabilir.  Dikkatli tıbbi değerlendirme ve zamanında tedavi komplikasyon riskini azaltacaktır.

Mevsimsel konjonktivit kişilerin yaşam şartlarını oldukça zorluyor. Problem başlar başlamaz bir uzmana başvurmanız sorundan hızlıca kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

 

Konjonktivit Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Özellikle büyük şehirlerde milyonlarca insan bir arada yaşıyoruz. Bu hastalığın bulaşıcı olması özellikle çocuklar ve bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişiler üzerinde tehlike yaratıyor.  Özellikle şeker hastaları, kanser vb. hastalıklarda seyri  çok farklı, sık sık ellerinizi yıkamak önemlidir.  Bu virüs bir kapı kolundan dahi geçebilir bu yüzden gözlerinize ellerinizi çok fazla götürmeyin. Size ait olmayan havlu, giysi  veya kişisel eşyalardan uzak durun,sigara içmeyin ve içilen ortamlardan uzak durun. Bu hastalığa yakalandıysanız yada korunmak istiyorsanız size birkaç öneride bulunalım.

 • Kağıt havlu kullanın
 • Yastık kılıfınızı hergün değiştirin,
 • Makyaj malzemesi paylaşmayın,
 • Alerjik bir bünyeniz varsa, size alerji yapan şeye karşı dikkatli olun,
 • Tv, akıllı telefon, kitap okuma gibi zevklerinizi bir kenara bırakarak gözlerinizi dinlendirin,
 • Havuz, sauna gibi aktiviteleri bir süreliğine erteleyin.
 • Gözünüzdeki problem geçene kadar kontakt lens kullanmayın.

 

Konjonktivit Teşhis 

Genellikle gözlerinizde ki rahatsız edici belirtiler ile doktora gittiğinizde öncelikle cihazlar ile göz muayenenizi  gerçekleştirecektir.  Gözdeki kızarıklık gibi  belirtiler göz tansiyonu gibi hastalıklarda benzer olduğundan çıplak gözle bakarak bir teşhis konulması çok sağlıklı değildir.

 

Konjonktivit Nasıl Tedavi Edilir? 

Birkaç gün içerisinde geçebilen vakalar olduğu gibi tedavi süreci 6 ay süren vakalarda bulunmaktadır.  Uzun süren tedaviler gerektiren vakalarda korneanın saydam kısmına etkisi söz konusu olduğundan  lezyon (doku bozukluğu)  bırakabiliyor.

Genelde antibiyotik, kortizonlu damlalar ile müdahale edilir.  Kişinin bağışıklık sistemine ve konjonktivit çeşidine göre tedavi süreci  değişir.  Eğer hastalığa eşlik eden bir göz kuruluğunuz varsa ekstra göz yaşı damlası  ile takviye edilecektir.

Şüphesiz yaşam kalitesini düşüren rahatsızlıklardan biridir. Ancak soğuk algınlığı eşlik ettiğinde sonuç katlanılmaz olabilmektedir.  Eğer hastalığın belirtilerini fark ederseniz hemen uzmanınıza başvurun.  Bu şekilde erken teşhis avantajı ile birkaç gün içinde problemi çözebilirsiniz.

Bilgi Al
 • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
ONLINE RANDEVU