Kornea Nedir?

KAPAT
Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

Doç.Dr. Faik ORUÇOĞLU
Göz Hastalıkları
Birinci Göz Hastanesi

Kornea Nedir?

Kornea gözü çevreleyen sklera tabakasının önde ileri doğru kubbeleşmiş saydam kısmına verilen isimdir. Göze dışarıdan bakıldığında görülen ilk tabaka olan kornea aynı zamanda ışığın ilk karşılaştığı ve kırıldığı katmandır. Kornea rahatsızlıkları doğrudan göz sağlığını ve görüntü kalitesini olumsuz etkiler.

 

Korneanın Görevleri Nelerdir?

Kornea kan damarı içermeyen, saydam bir tabakadır ve optik kırıcılığı son derece yüksektir. Korneanın görevleri gözü dış etkilere karşı korumak ve ışığın kırılmasını sağlamaktır. Gözün en dışını oluşturan bu sert tabaka dış dünya ile doğrudan temas halindedir. Dışarıdan gelebilecek mikroorganizmalara, kimyasal maddelere ve darbelere karşı bir bariyer görevi görerek iç yapıları korur. Aynı zamanda cisimlerden yansıyan ışığın göz içinde bulunan reseptörlere ulaşabilmesi için kırılmasını sağlayan yapılardan biridir. Bu görevlerini anatomik özellikleri sayesinde yerine getirir.

 

Kornea Neden Bozulur?

Kornea dış etkenler ile doğrudan karşı karşıya kaldığından dolayı fiziksel ve kimyasal yaralanmalara açıktır. Travmalar, asit benzeri kimyasallar, duman gibi birçok etken kornea bozukluklarına sebep olabilir. Bunun dışında bir diğer önemli etken ise göz kuruluğu veya yetersiz gözyaşı üretimidir. Kornea tabakası gözyaşı salgısından beslenir. Aynı zamanda bu salgı korneanın nemli kalmasını sağlarken mikroorganizmalara karşı korur ve dokunun büyümesi ve yenilenmesi için gerekli maddeleri içerir. Gözyaşı salgısı eksikliğinde kornea beslenemez, kendini yenileyemez ve enfeksiyonlara karşı korumasız kalır. Bütün bu sebepler korneanın yapısının bozulmasına sebep olur. Bunun dışında çeşitli kalıtsal hastalıklar ve doğumsal anormallikler kornea bozukluklarına yol açar.

 

Kornea Nakli Nedir?

Korneanın çeşitli sebeplerden dolayı hasarlanması ve yapısının bozulması görme keskinliğini birinci dereceden etkiler. Bundan dolayı hastanın yaşam kalitesinin artırılması ve kalıcı görme kayıplarının önlenebilmesi için gerekli tedavilerin vakit kaybedilmeden uygulanmaya başlanması gerekir. Korneada doku hasarı arttıkça kendini yenileme özelliği azalacağından kornea nakli uygulanması gerekebilir.

 

Kornea nakli ameliyatı (keratoplasti) uygulama kararı uzman bir göz doktoru tarafından verilir. Uzman ellerde uygulanması durumunda ameliyatın başarı oranı oldukça yüksektir. Teknolojinin gelişmesiyle tüm dünyada yaygınlaşan İntralase lazer uygulaması ile sorunlu kornea lazerle kesilerek çıkarılır. Bu sayede gözde sağlam dokulara zarar verilmeden lokal anestezi altında işlem gerçekleşir. Lazer uygulaması ile açılan kesiye yerleştirilen yeni kornea kısa süre bütünleşir. İyileşme süresi kısadır ve hasta konforu ön plandadır.

Kornea nakli sonrası doku reddinin engellenmesi amacıyla bir süre ilaç tedavisi uygulanır. Kişi mümkün olduğunca gözünü dış etkilerden korumalıdır. Genellikle 1. haftanın sonunda kişi normal hayatına döner. Ameliyattan sonra belli aralıklarla gerçekleştirilen doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.

Bilgi Al
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
ONLINE RANDEVU