Makula Dejeresansı (Sarı Nokta) Hastalığı

KAPAT
Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

Prof.Dr. Hakkı Zeki BÜYÜKYILDIZ
Göz Hastalıkları
Birinci Göz Hastanesi

Makula Dejeneresansı (Sarı Nokta Hastalığı) Nedir?

Makula dejeneresansı gözde bulunan ve keskin görmeyi sağlayan bölgenin tahrip olması sonucu ortaya çıkan görme kusurudur. Sarı nokta olarak da bilinen makula gözde görme hücrelerinin en yoğun bulunduğu bölgedir. Farklı sebeplerden dolayı bu bölgenin hasarlanması görmeyi doğrudan etkiler. Özellikle ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıkan makula dejeneresansı görme kaybına sebep olan hastalıkların %8.7’sini oluşturur. 30 milyondan fazla kişide görülen bu hastalık 70 yaşın üstü her 3 kişiden 2’sini etkilemektedir. Kronik ve ilerleyici bir hastalıktır.

 

Makula Dejeneresansı Tipleri Nelerdir?

Makula dejeneresansı tipleri yaş ve kuru olmak üzere iki çeşittir. Bu çeşitlilik hastalığın meydana geliş ve ilerleyiş farklılıklarından dolayı oluşur. Kuru tip makula dejeneresansı hastalığın en sık karşılaşılan türüdür. Makulada çeşitli sebeplerden dolayı incelme ve hücre kaybı vardır. Tahribat arttıkça ilerleyen görme kaybı oluşur. Yavaş ve sinsi bir şekilde, belirti vermeden ilerleyebilir Kuru tip makula dejeneresansı zamanla yaş tipe dönüşebilir.

.

 

Yaş tip makula dejeneresansı daha az görülen çeşittir. Hastalığın bu çeşidinden makula altında bulunan kan damarları sorumludur. Damarlardan sızan sıvı bölgede ödem oluşmasına sebep olur. Bu durumda ani başlayan bir görme kaybı oluşur. Görüntünün ortasında oluşan siyah lekeler ve kırık görme  ile kendini gösterebilir.

 

Makula Dejeneresansı Sebepleri Nelerdir?

Görme merkezini oluşturan makulanın farklı sebeplerden dolayı hasarlanması görme bozukluklarına yol açar. Makula dejeneresansı sebepleri arasında ilk sırada genetik faktörler yer almaktadır. Genetik etki birçok hastalığın oluşmasında söz konusu olduğu gibi bazı kişilerde makula dejeneresansı oluşumunun da en önemli sebebidir. Bunu yanında hastalığın bir diğer önemli sebebi fizyolojik değişimler ve bu değişimlerin vücutta oluşturduğu etkilerdir. Metabolik faaliyetler sonucu açığa çıkan serbest radikaller hastalığın oluşmasında etkilidir.

 

Makula Dejeneresansı Belirtileri Nelerdir?

Makula dejeneresansı belirtileri hastalığın ilerleyişine göre farklılık gösterebilir. En sık karşılaşılan belirti görüntünün bulanıklaşmasıdır. Düz çizgilerde eğrilik varmış gibi görünür. Görüntüde kırıklar vardır ve donuktur. Bazı hastalarda görme alanının ortasında siyah bir nokta oluşur. Yazılar okunmaz hale gelir. Kişilerin yüzleri seçilemez. Loş ışıkta görme azalır ve yüksek ışığa karşı hassasiyet gelişir. Genellikle tek gözde başlayan şikayetler zamanla diğer gözde de kendini gösterir. Bu belirtiler aniden ortaya çıkabileceği gibi uzun yıllar boyunca ilerleyerek de kendini gösterebilir.

 

Makula Dejeneresansı Risk Faktörleri Nelerdir?

Hastalığın görülme oranı bazı kişilerde daha fazladır. Makula dejeneresansı risk faktörleri arasında ilk sırada ilerleyen yaş yer almaktadır. İlerleyen yaşla birlikte hücrelerin kendini yenileme özelliği de azalmakta ve dejeneratif hastalıkların görülme sıklığı artmaktadır. 70 yaşın üstünde her 3 kişiden birinde görülen hastalık 80 yaş üzeri hastalarda görme kayıplarının sebeplerinin arasında birinci sırada yer almaktadır. Bununla birlikte beyaz ırkta, kadınlarda, yüksek tansiyon hastalarında, ailede hastalık görülenlerde, sigara kullananlarda, obezlerde ve güneş ışığına uzun süre maruz kalanlarda hastalık görülme riski artmaktadır.

 

Makula Dejeneresansı Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Makula dejeneresansı ilerleyici bir hastalıktır. Hastalığın bazı tipleri uzun süre belirti vermeyebilir. Belirtiler ortaya çıktığında geri dönüşü olmayan hasarlar oluşmuş olabilir. Hastalığın en kısa sürede kontrol altına alınması gerekir. Makula dejeneresansı tanısı ve erken tedavisi için düzenli göz muayenesi yaptırmak son derece önemlidir. Bu sayede erken dönemlerde tanı almış hastalıklar en az hasarla tedavi edilebilir.

 

Görme bulanıklığı ve renklerde solukluk gibi şikayetler oluştuğunda vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurmak gerekir. Yapılacak göz dibi muayenesi, FFA (göz anjiyografisi) ve OCT ile makula dejeneresansı tanısı konur. Hastalığın ilerleyişini kontrol etmek amacıyla Amsler testi kullanılır.

 

Makula Dejeneresansı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Makula Dejeneresansı tedavisi hastalığın tipine göre farklılık göstermektedir. İlerleyen yaşla birlikte görülen hastalığın kuru tipi için kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Tedavide amaç ilerleyişi durdurmak ve yaş tipe dönüşmesini engellemektir. Bu amaçla ilaç, vitamin ve diyet tedavileriyle birlikte düzenli kontroller uygulanır.

 

Tedavide anti-VEGF adı verilen ilaçlar ile göziçine enjekte edilir.İlaç 3 ayda bir yapılacak yükleme dozundan sonra çeşitli tedavi şekilleri ile hastalık tedavi edilir ve kontrol altına alınır.

Bilgi Al
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
ONLINE RANDEVU