Multiparametrik MR İle Prostat Tanısı

KAPAT
Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

Rektal tuşe yöntemi prostat tanısını gerçekleştirebilmek için yapılan bir tıbbi işlem olmasına rağmen, erkeklerin korkulu rüyası haline gelmiş bir yöntemdir. Rektal tuşe parmakla makattan muayene anlamına gelmektedir. Hekim prostat tanısını koyabilmek için eldivenli ve kayganlaştırılmış işaret parmağını hastanın makatından içeri sokmak suretiyle rektumun son kısmı, anüs ve prostat bezini muayene etmektedir. Hasta için oldukça sıkıntılı bir durum olmasına rağmen, tıbbi açıdan son derece doğal bir tanı yöntemidir. Ürologlar açısından da prostat muayenelerinde zorunlu bir yöntem olarak kabul edilir.

Multiparametrik MR ile prostat tanısı ise, prostat kanserinin erken tanısına yönelik olarak uygulanan gelişmiş bir görüntüleme yöntemidir. Parmakla teşhis yöntemindeki acı ve muayene sonrasında yaşanan sıkıntıları ortadan kaldıran bu yöntem, hastalara yatar vaziyette damar yolu açılması ve ilaç verilmesinden ibarettir. Bu inceleme sırasında yüksek görüntülü MR uygulamasının yanı sıra, diffüzyon MR ve Perfüzyon MR incelemeleri de yapılmaktadır.

Multiparametrik Prostat MR Nedir?

Multiparametrik Prostat MR özellikle ileri yaşlardaki erkeklerde meydana gelmesi muhtemel prostat kanserinin erken tanısında kullanılan bir görüntüleme sistemidir. Multiparametrik tarama tekniği, detaylandırmalar yapılarak teşhis konulmasında hekime ve hastaya büyük kolaylık sağlar.

Multiparametrik Prostat MR Neden Yapılır?

Yöntemin kullanılma sebeplerinden en önemlisi, hastaların prostat kanserine yönelik endişeleri ile ilgili erken teşhis olanağı sağlıyor olmasıdır. Yöntemin uygulanmasıyla multiparametrik MR sayesinde elde edilen parametrelerin skorlaması yapılarak hastalığın erken evredeyken teşhis edilmesi mümkün olmaktadır. Ayrıca tümörün yerinin çok daha net olarak belirlenmesi sayesinde, biyopside daha doğru sonuçların elde edilmesini sağlamaktadır. Bir başka avantajı da, prostatında kanser tümörü bulunmayan hastaları biyopsi yaptırma zorunluluğundan kurtarıyor olmasıdır.

Nasıl Yapılır?

Sırtüstü pozisyonda müzik dinlerken MR çekimleri yapılır. Hastaya Sadece damar yolu açılır ve ilaç verilir.Öncelikle, multiparametrik MR çekimi sırasında radyasyona maruz kalma endişesi yoktur. Uygulama sırasında kemik ve lenf düğümlerinin gözlenebilmesi için prostat ve tüm pelvisin anatomik görüntüleri elde edilmektedir. Aynı zamanda uygulama sırasında enjekte edilen kontrast boya sayesinde endorektal bobine ihtiyaç duyulmaksızın yüksek çözünürlüğe sahip prostat görüntülerini elde etmek mümkündür.

Multiparametrik Prostat MR’ın Sağladığı Bilgiler

Kandaki PSA düzeyindeki artış, prostat kanserinin varlığını teyit eden tipik belirtilerdir. Bu belirtilerin alınması sonrasında uygulanan işlemde ultrason rehberliğinde prostat bezinden özel iğneler yardımıyla biyopsi örneklerinin alınmasıdır. Fakat biyopsi işleminin sonucunda kanser tanısı konulmasa bile, anormal bir şekilde yüksek kalan ya da yükselmeye devam eden PSA değerleri kanser ile ilgili şüphelerin devam etmesine sebep olabilir. Yeni bir görüntüleme tekniği olan Multiparametrik MR, biyopsi işlemi negatif olsa bile PSA değeri yüksek olan ya da PSA değeri normal olmakla birlikte kanser riski taşıyan hastalara önemli katkılar sağlayabilmektedir.

Ne Kadar Sürmektedir?

Multiparametrik MR birbirinden farklı 3 MR görüntülemesi yapılmak suretiyle gerçekleşmektedir. Bu uygulama yaklaşık olarak 40-45 dakikalık bir süreçte sonuçlanmaktadır. Görüntüleme işlemleri başlamadan önce kalın bağırsağın son kısmını boşaltmak için lavman yapılmaktadır.

Tetkik Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Multiparametrik MR çekimi yapıldıktan sonra hasta hemen günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Tetkikler bitip normal yaşama döndükten sonra bol su içmek, işlem sırasında verilen kontrast ilacın vücuttan atılmasını sağlaması bakımından oldukça önemlidir.

Avantajları Nelerdir?

Multiparametrik MR yöntemi birçok avantajlar barındırmaktadır. Söz konusu olan prostat kanseri olduğunda erken ve doğru teşhis konulmasındaki önemi ve hastanın daha kaliteli bir yaşam sürmesine katkı sağlaması önemli avantajlar arasındadır.

  • Tümörlerin daha net ve doğru görüntülenmesini sağlar
  • Daha fazla ayrıntı sunar
  • Elde edilen sonuçlar doğrultusunda uygun radyoterapi ve cerrahi yöntemlerin belirlenmesine yardımcı olur.
  • Prostat kanserinin erken evrelerinde teşhis edilebilmesini sağlar
  • Kanserin vücuda ne genişlikte yayıldığını tespit eder.
Bilgi İçin Sizi Arayalım
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
Bilgi Al
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
ONLINE RANDEVU