Ofiste Göz Sağlığını Korumanın Yolları

KAPAT
Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

Bilgisayar başında geçirilen saatler, dikkatli olmazsanız gözlerinize etki etmeye başlayabilir. Bu nedenle, özellikle de ofiste göz sağlığını korumak oldukça önem arz eder. Ofis ortamı özellikle de bir kontakt lens kullanıcısıysanız, gözlerinizin rahatsız olmasına neden olabilecek etkilerle doludur. Klima, iç mekân ısıtması, parlak ışıklandırma ve genişletilmiş dijital ekran kullanımı, uzun bir çalışma günüyle birlikte gözlerinize ciddi zararlar verebilir. Bunun için alınması gereken bir takım önlemler vardır.

Ofiste Göz Sağlığını Korumak İçin Hangi Önlemler Alınmalıdır?

Bilgisayar kullanımı sırasında düzenli olarak gözler kırpılmalıdır

Gözler için dijital ekran kullanımındaki asıl sorun, göz kırpılmasındaki düşme oranıdır. Bu durumun bilgisayarda çalışırken olması yaygın bir alışkanlıktır ve gözlerinin kırpılmaması göz kuruluğunun başlamasına neden olabilir. Bilgisayar ekranına yoğun bir şekilde odaklandığınızda 1 saat sonra 1 dakikada bir gözleri kırpmaya başlarsanız bu sorunu aşmış olursunuz. Bununla beraber, bilgisayarda çalışırken düzenli olarak göz kırpma pratik yaparsanız, alışkanlığı hızlı bir şekilde kazanırsınız.

Bilgisayarınıza yansıma önleyici kapak takabilirsiniz

Gözlerinizi bilgisayar ekranından ve parlak ışığın gözlere yapabileceği kurutma etkilerinden korumanın bir başka ve kesin yolu yansıma önleyici kapak taktırmaktır. Bu kapaklar parlamayı azaltmak ve ekrandan gelen zararlı ışınları engellemek için özel olarak tasarlanmıştır.

Isıtma ve iklimlendirme cihazlarına dikkat edin

Ofislerin çoğunda, yılın belirli saatine bağlı olarak, gün boyu iç mekân ısıtma cihazı veya klima olabilir. Bunların tümü gözleri doğrudan etkileyebilir. Gözlerde oluşan kuruluk hissi için de bu cihazlar önemli bir faktör olabilir, bu yüzden son derece dikkat etmeniz gerekir.

Bilgisayarınızdaki ekran parlaklık ayarlarını değiştirin

Bilgisayar kullanımı son zamanlarda ofislerde artık kaçınılmazdır. Bu nedenle elinizden gelenin en iyisini yapmalı ve bilgisayarınızın çalışma günü boyunca gözlerinize hitap edecek şekilde donatıldığından emin olmalısınız. Daha yüksek bir kalite çözünürlüğü gözleriniz için daha sağlıklı olacaktır ve parlaklığın, ekran etrafındaki ışık koşullarına göre ayarlanması gerekir.

Sigara dumanından uzak durun

Sigar dumanı doğrudan gözlere ve genel sağlığına ciddi zararlar verir.  Bununla beraber sigara içmek, katarakt gibi büyük sorunlara neden olabilir. Bu durum da görüşünüzü bulanıklaştırabilir ve cerrahi operasyon gerektirebilir. Sigara kullanımı ayrıca, yaşa bağlı makula dejenerasyon ve görme kaybına yol açabilir.

Ofiste sağlıklı bir şekilde beslenin

Paket servis siparişi vermek veya marketten paketlenmiş bir sandviç almak, yoğun bir yaşam tarzı ve çalışma programı olan herkes için cazip olabilir. Ancak, özellikle öğle yemeğinde sağlıklı ve dengeli bir beslenmenin sürdürülmesi, gözlerinizi sağlıklı tutmak ve görüşünüzü keskinleştirmek için oldukça önemlidir. Havuç, ıspanak, yeşil yapraklı sebzeler, patates, meyve ve et de dâhil olmak üzere göz sağlığınızı artırmak için tüketebileceğiniz çeşitli yiyecekler bulunmaktadır. Omega 3 ve yağ asitleri, sağlıklı bir göz ve net bir görüş sağlar.

Gözlerinizi ekrandan ayırın

1 saatten fazla bilgisayar ekranına bakmayın. Bu durum göz sağlığınızı ciddi düzeyde etkileyebilir.

20-20-20 kuralını deneyin: Bu kural, gözlerinizin ihtiyaç duyduğu arayı almasını sağlamak için harika bir yoldur. Öğrenmesi kolay ve sadece 20 dakikada bir, 20 saniye boyunca, 20 metre mesafedeki bir nesneye bakmak göz sağlığı için oldukça önemlidir. Bu egzersizi yaparak, gözleriniz hızlı bir rahatlama periyoduna sahip olurken, göz kırpmanızın anında normal oranına döneceğini göreceksiniz.

Doğru kontakt lensleri kullandığınızdan emin olun

Kurumaya eğilimli olsun ya da olmasın, gözlerinizin gereksinimlerini karşılamak için kontakt lens kullanmanız gerekebilir. Bununla beraber, gözlerde tekrarlayan kuruluk veya tahrişe maruz kaldığını tespit ederseniz, alternatif kontakt lensleri, doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz. Belki de daha yüksek bir su içeriği, daha fazla nefes alabilen bir mercek veya daha uzun bir kullanım süresi için tasarlanmış bir lense ihtiyacınız olabilir. Kontakt lens tipini değiştirmeden önce göz doktorunuza danışmanız çok önemlidir.

Kuru Göz Sendromu Nedir?

Özellikle ofiste bilgisayar ortamında çalışırken yaygın olarak kuru göz sendromu gelişebilir. Kuru göz sendromu, göz yüzeyinde yeterli miktarda gözyaşı ve nem bulunmamasından dolayı kaynaklanır. Kuru göz sendromunun sonuçları, çok fazla ağır değildir ancak süreklidir. Bunlar, göz tahrişinden, önemli iltihaplara ve hatta gözün ön yüzeyinin yaralanmasına kadar uzanabilir. Bu sendrom dünyadaki en yaygın göz sorunlarından biridir ve göz doktoruna yapılan ziyaretlerin başlıca nedenidir.

Siz de ofiste göz sağlığını korumanın yollarını uzmanlarımız ile konuşarak detaylı bir şekilde öğrenmek istiyorsanız hastanemize başvurabilirsiniz.

Bilgi Al
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
ONLINE RANDEVU