Ortodonti Tedavisi – Diş Teli

KAPAT
Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

Dr.Dt. Reyhan Ülgen
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Birinci Göz Hastanesi

Ortodonti Nedir?

Bireylerde oluşan alt ve üst çene bozuklukları ve dişlerde meydana gelen çapraşıklıkların tedavi edildiği bölüm ortodonti olarak adlandırılmıştır. Çapraşık dişler ağız ve diş temizliği konusunda sorunlar yaratmasının dışında, bireylerin estetik görünümlerini de olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Ortodontik tedaviler sonucunda daha sağlıklı bir ağız ve diş yapısına sahip olup, uzun, herhangi bir sorun yaşamadan sağlıklı ve estetik bir görünüme sahip olunabilmektedir. Ağız içerisinde kötü konumlanmış ve çapraşık bir görünüm oluşturan dişler, kolayca temizlenemediği için diş çürüğü ve diş eti hastalıklarına sebep olmaktadır. Ayrıca karşılıklı konumlanan alt ve üst dişlerin yanlış ilişkide olması dengesiz bir kapanış ilişkisi oluşturarak çene ekleminde hasarlara yol açabilmektedir.

Ortodontik Problemlerin Sebepleri Nelerdir?

Ortodontik problemler birçok çevresel etkiye ve genetiğe bağlı olarak gelişebilmektedir. Dişler ve çenelerin gelişimi döneminde meydana gelen sorunlar, erken yaşlarda meydana gelen diş ve çene travmaları, bebeklik ve çocukluk döneminde başlayan uzun süreli parmak emme gibi zararlı alışkanlıklar ortodontik sorunların ortaya çıkmasına ve gelişmesine temel teşkil edebilmektedir.

Ortodontik Tedavi Aşamaları

Dişlerde ayrıklık veya çapraşıklık görüldüğü ve çene ile ilgili sorunların yaşandığı dönemde hiç vakit kaybetmeden bir ortodonti uzmanına görünmek ve uygulanacak olan tedaviyi kesintisiz bir şekilde sürdürmek gereklidir. Ortodonti sorunlarını giderebilmek adına uzman hekimler tarafından uygulanan işlemler,

 • Muayene aşaması,
 • Hazırlık aşaması,
 • Teşhis ve planlama aşaması
 • Ortodontik tedavi aşaması,
 • Pekiştirme tedavisi gibi safhaların birbiri ardına uygulanmasını gerektirmektedir.

Muayene Aşaması

Bireylerin ağız ve dişlerinde meydana gelen sorunlarla ilgili ilk incelemenin yapıldığı aşamadır. Uzman ortodontist tarafından yapılan inceleme sonrasında uygulanacak tedavi yöntemleri belirlenerek hasta ile tedavi süreci hakkında bilgi paylaşımı yapılır.

Hazırlık Aşaması

Bu aşamada hastanın tedaviye hazır hale getirilebilmesi adına birçok unsur yerine getirilmektedir. Hazırlık aşamasında,

 • Varsa çürük dişlerin tedavi edilmesi, ağız hijyeninin sağlanması gereklidir.
 • Olası diş eti problemlerinin giderilmesi,
 • Tedaviye yönelik ihtiyaçlar doğrultusunda ağızda ölçümlemeler ve analizlerin yapılması,
 • Tedaviye yönelik tüm uygulamaların kayıt altına alınması,
 • Tedavi planlamasının daha kısa sürede yapılabilmesi adına panaromik ve sefalometrik röntgen filmlerinin çekilmiş olması,
 • Alt ve üst çenede ölçümler yapmak için modellerin alınması gerekmektedir.

Teşhis ve Planlama Aşaması

Bu aşamada ortodonti uzmanı ile karşılıklı olarak planlamalarda, elde edilen teşhis ve tedaviye yönelik alternatif uygulamalar karara bağlanır. Bireyin sahip olduğu soruna göre tedavi sırasında kullanılacak porselen, metal, şeffaf, lingual diş teli örnekleri, yüz maskesi, çene genişletici gibi seçenekler sunulur.

Ortodonti tedavilerinde ağız içinde yer kazanmak amacıyla uzman tarafından gerekli görüldüğü takdirde diş çekimi yapılabilir.

Teşhis ve planlama aşamasında yapılan uygulamalardan bir diğeri ise, bireyin çene yapısındaki muhtemel bozuklukların tedavisinin yapılmasıdır. Çene yapısının önde veya geride olması durumunda ortodontik tedaviye ek olarak, hekimler tarafından cerrahi müdahaleler yapılarak çene yapısı düzeltilebilir..

Ortodonti Tedavi Aşaması

Tedavinin nasıl yapılacağı konusunda hasta ile mutabık kalınması sonrasında gerek görülmesi halinde diş tellerinin hasta talebine göre seçilerek takılması gerçekleştirilir.

Ağıza takılan ve daha rahat bir çalışma yapılmasını sağlayan apareyler takılarak ağızda çalışma kolaylaştırılır. Bu uygulamada tüm dişlerin kuru olmasını sağlamak amacıyla tükürük izole edilir.

Metal veya şeffaf görünümlü olan porselen braketlerin takılması geleneksel yöntem veya indirekt bonding yöntemiyle yapılabilir. Geleneksel yöntem braketlerin dişlere ayrı ayrı yapıştırılması şeklinde olur ve ışınla sertleştirilir. Dişlerin her birine ayrı ayrı braket yapılması sonrasında ark teli adı verilen tel braketlerin içlerinden geçirilerek işlem tamamlanır.

İndirekt bonding yönteminde ise, önceden ölçüsü alınarak hazırlanmış olan modellerin üzerine braketlerin yapıştırılması ve belirli plaklarla dişlerin üzerine transfer edilmesi söz konusudur. Bu yöntem hastanın koltukta daha az kalmasını sağlaması ve pratik bir yöntem olması sebebiyle tercih edilmektedir.

Tellerin dişlere takılmasından sonraki süreçte ağrı ve basınç hissedilse de, bu duygu yaklaşık 1 hafta içerisinde ortadan kalkmaktadır.

Tedavi süreci başladıktan sonra ayda bir kez ortodonti uzmanına muayene için gidilmesi gereklidir. İhtiyaç duyulması halinde tedavilerde değişiklikler yapılmaktadır. Yapılan tedavinin kesintiye uğramaması ve başarılı olabilmesi adına kontrollerin aksatılmaması ve uzman tavsiyelerine harfiyen uyulması gereklidir.

Pekiştirme

Diş telleri ile ilgili tedavi sürecinin bitip, tellerin çıkarılması sonrasında yapılan uygulamalardır. Dişlerin eski görünümüne dönmemesi adına yapılan pekiştirme uygulamaları, kullanılan apereyler sayesinde diş eti, kemik ve kasların tedavi sonrası konumlarına alışmasını sağlamaktadır.

Ortodontik Tedavi Çeşitleri

Ortodonti bölümünde çene kemiği üzerinde dizili olan dişlerin doğru bir şekilde ve işlevsel olarak yerleştirilmesi ile ilgili tedaviler uygulanmaktadır. Bu tedaviler sırasında diş teli ile yapılan uygulamalar olduğu gibi diş teli olmadan da yapılabilen tedavi çeşitleri bulunmaktadır.

Ortodonti Hakkında Sık Sorulanlar

Ortodontik tedavinin yaşı var mıdır?

Son yıllarda giderek yaygınlaşan ortodonti tedavisi dişlere hoş bir görünüm vermesinin yanı sıra, ağız ve diş temizliğinin daha etkin yapılmasına olanak sağlamaktadır. Önceki yıllarda sadece çocuklarda uygulansa da, günümüzde her yaştan kadın-erkek birey için uygulanabilmektedir.

Sabit ortodontik tedavi dişlerimin rengini değiştirir mi/ sarartır mı?

Dişlerde görülen renk değişikliklerinin ana unsuru ağız temizliğine gereken önemin verilmemesi ve çay, sigara, kahve, şarap vb. alışkanlıklardır. Sabit ortodonti tedavileri diş renginin değişmesine etki etmez.

Dişlerin çekilmesi gerekiyor mu?

Ağız içerisinde yapılacak olan ortodontik uygulamalarda yer darlığından veya ağız ve dişlerin simetrisini sağlamak adına diş çekimi yapılması gerekli görülebilmektedir.

Ortodontik tedavilerde kontrole gelme sıklığım ne olacak?

Muayeneler genellikle 4-6 hafta aralığında değişkenlik göstermektedir.

Braketlerim (diş tellerim) sökülürken dişlerim zarar görür mü?

Braketlerin çıkarılma aşamasında oldukça itinalı bir çalışma yapılmakta ve bu esnada dişlere herhangi bir zarar verilmemektedir. Braketlerin çıkarılması esnasında yapıştırıcı madde diş yüzeyinden ayrılmakta, bu sayede diş minesinde herhangi bir kayıp görülmemektedir.

Diş tellerim çıktıktan sonra çapraşıklığım geri döner mi?

Diş tellerinin sökülmesi sürecinde ön tarafta yer alan 6 ila 8 dişin dil tarafından tutunan ince bir tel vasıtasıyla dişlerin birbirine sabitlenmesi söz konusudur. Ayrıca ek olarak hastaların geceleri kullandığı şeffaf plaklarla dişlerin konumlarının değişmeden kalması sağlanmaktadır. Bu sebeple tedavi ile elde edilmiş durumun geriye dönüşü söz konusu değildir.

Sabitleyici diş teli ne kadar ağzımda kalacak?

Bazı özel durumlarda ömür boyu kullanım gerekli olsa da, sabitleyici diş tellerinin ağızda kalma süresi ortalama 5 yıl gibi bir süreyi kapsamaktadır. Uzun süreli diş teli kullanımının gerekli olduğu hallerde, ortodontistler tarafından hastaya, sebepleri ile ilgili bilgilendirmeler yapılmaktadır.

Bilgi Al
 • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
ONLINE RANDEVU