Periodontoloji Tedavisi (Diş Eti Hastalıkları)

KAPAT
Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

Dt. Mehmet Sadık Altınayar
Ağız ve Diş Sağlığı
Birinci Diş Hastanesi

Periodontoloji Nedir?

Periodontoloji, dişleri çevreleyen iltihabi hastalıkların tedavisine bakan anabilim dalı olarak tanımlanır. Dişler yeteri kadar temizlenmediğinde hem üzerlerinde hem de aralarında yiyecek artıkları birikir ve bu artıklar bakteri üretimine neden olur. Oluşan bakteriler dişlerde çürük ve iltihaplanma meydana getirir.

Periodontoloji alanına giren diş eti iltihaplanmalarının ilk belirtisi diş etinde kanamaların görülmesidir. Ayrıca diş etlerinde renk değişimi, şekil bozuklukları ve ağız kokusunun artış göstermesi yine belirtiler arasında yer alır. Diş eti iltihabı nedeniyle diş kaybına uğramak mümkündür. Ayrıca dişetlerinde renk değişimlerinin meydana gelmesi ciddi sorunların olduğunu gösterir. Çünkü sağlıklı diş etlerinde olması gereken renk pembedir. Bunu yanında dişe ve tam olarak kemiğe yapışmış bir görüntüsü bulunur. Bunun dışında görüntü sergileyen diş etlerinde problem olduğunun bilincinde olmak gerekir.

Periodontoloji Diş Eti Nedir?

Periodontoloji diş eti, zayıflamış ve damaktan sıyrılmış bir görüntü sergilemesi yanında kanama belirtileri gösteren ve rengi doğal görünümünden uzaklaşan bir diş eti hastalığıdır. Diğer adıyla periodontal hastalık olarak da bilinir. Dişlerde biriken yiyecek ve içecek kalıntıları sonrasında oluşan bakteriler, dişlerde iltihaplanma meydana getirir. Bunun ardından diş etlerinde renk değişimleri ve şekil bozuklukları görülür. Ortaya çıkan bu durum diş eti hastalığı olarak tanımlanır.

Diş eti Hastalığının Belirtileri;

  • Diş eti hastalıklarında ilk belirti diş eti kanamasıdır. Çünkü sağlıklı diş etleri kanamaz.
  • Diş etlerinde şişme ve kızarıklıklar oluşması belirtilerden biridir.
  • Diş etlerinde yaşanan çekilmeler ve kök yüzeylerin açığa çıkması ile meydana gelen hassasiyet de belirtiler arasında yer alır.
  • Diş etlerinin kenarında ya da dişler arasında diş taşları nedeniyle oluşan siyah alanlar diş eti hastalıklarının belirtisidir.
  • Diş ve diş eti arasında kalan bölümden iltihap geliyorsa bu da bir belirti olarak karşımıza çıkar.
  • Ağızda sürekli ağır bir koku ve kötü bir tat hissi varsa bu durum diş eti hastalığın belirtisidir.
  • Diğer yandan dişlerde oluşan sallanma, zamanla oluşan diş aralarındaki açılmalar da diş eti hastalıkları belirtisi olarak gösterilir.

Diş Eti Hastalıkları Nelerdir?

Diş eti hastalıkları, diş eti ve dişleri destekleme görevini üstlenen kemik dokularında görülen iltihabi hastalıklar arasında yer alır. Bu hastalıklar erken teşhis edilirse kolayca tedavi edilebilir ve başarılı sonuçlar elde edilebilir. Şimdi diş eti hastalıklarının neler olduğunu inceleyelim.

Gingivitis

Gingivitisin oluşma nedeni bakteri plağıdır. Ağız bakımının düzenli olarak yapılmadığı durumlarda dişlerin hemen üzerinde bakteri plağı meydana gelir. Ayrıca bu hastalıkta dişler kızarır ve fırçalama sırasında kanayarak şişer. Bakteri plağı oluşumunu önlemek için dişlerin düzenli olarak fırçalanması ve bunun yanında diş ipi kullanılması gerekir. Gingivitis tedavi edilmediğinde ileriki aşamaya geçer. Bunun adı ise periodontitis olarak adlandırılır. Bu hastalık dişleri ve diş etini destekleyen kemiklerde hasara neden olur.

Periodontitis

Tedavi edilmeyen gingivitisin ilerlemesi sonucu ortaya çıkar. Dişlerin kök yüzeyleri, kökü sağlam kemik ve bu ikisinin arasındaki bağ dokusunda hasar meydana getiren iltihabi bir hastalıktır. Ayrıca hastalığın ilerlemesi dişlerde sallanma ve diş etlerinde iltihabi akıntıların ortaya çıkmasına neden olur.

Diş Eti Hastalığı Kalıtsal Mıdır?

Diş etinde ortaya çıkan hastalıklarda genetik faktör ilk neden olmamakla beraber, bazı kişilerin bu hastalığa genetik olarak yatkın oldukları gözlenmiştir. O yüzden aile bireylerinde diş eti hastalığı olan kişilerin belirli aralıklar ile diş etlerini muayene ettirmeleri önemli bir husustur. Ayrıca uzmanlar, ailesinde diş eti hastalığı olan kişilerin kemik kaybı yaşayıp yaşamadığı konusunda yeterli bilgi edinme açısından panoromik röntgen çektirmelerini tavsiye etmektedir.

Tedavi Nasıl Yapılır?

Diş eti hastalığının tedavisi sırasında öncelikle hastaların hangi aşamada olduğu gözlenir. Eğer hastalık henüz ilerlememiş ve erken aşamalarda ise hekim, dişlerin düzenli olarak fırçalanmasını ve diş ipi kullanılmasını önerir. Ağız bakımı yeterli düzeyde yapıldığında plakların birikmesi önlenebilir ve bu şekilde hastalığın önüne geçilebilir.

Diğer yandan diş hekimleri tarafından profesyonel bir ağız bakımı ve temizliği yapılır. Hem biriken hem de sertleşen tartar şeklindeki plakları çıkarmanın en etkili yolu detaylı bir ağız temizliğidir. Diş hekimleri diş eti üzerinde ve altında oluşan tartarları yok etmek için temizleme işlemi gerçekleştirir. Ancak durum daha ciddi boyutlarda ise kök düzeltme işlemi devreye alınır. Kök düzeltme ile diş köklerinde meydana gelen düzensizlikler giderilir ve aynı zamanda plak birikimleri azaltılmaya çalışılır.

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Var Mıdır?

Diş eti çekilmesi, diş eti sınırının mine yapısı altına düşmesi ve bunun ardından kök yüzeyinin ortaya çıkması şeklinde tanımlanabilir. Tedavisi olan bu hastalık farklı aşamaları ile karşımıza çıkar. Hastalığa erken safhada müdahale edilmesi halinde kısa sürede başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür. Ancak hastalığın ilerlediği safhalarda kök düzeltme gibi operasyonlar gerçekleştirilir. Diş eti hastalığının tedavi yöntemleri arasında küretaj, flap operasyonu ve lazer uygulaması yer alır. Bu tedavilerden her biri kişiye bağlı olarak diş eti hastalığı sorunlarında uygulanır.

Diş Eti Hastalığı Nasıl Önlenir?

Diş eti hastalığını önlemek için öncelikle düzenli ve doğru bir fırçalama yapılması gerekir. Bunun yanında diş ipi kullanımı yine diş eti hastalığına karşı korunmanın etkili yollarından biridir. Ayrıca bakteri yok edici diş macunu ve ağız bakım sularından faydalanmak da ağızda oluşan plak miktarını en düşük seviyeye indirger. Kısacası hastalığı önlemek için bakteri plağını tamamen temizleyerek ortadan kaldırmak ilk olarak yapılması gerekendir.

Diş Eti Hastalığı Tedavisi

Diş eti hastalığı tedavisi erken teşhis ve geç kalınmış olan safalar olmak üzere ikiye ayrılabilir. Erken teşhis edildiğinde düzenli ve kapsamlı bir ağız bakımı ile hastalığı sona erdirmek mümkündür. Ancak ilerlemiş bir dişeti hastalığında devreye diş hekimleri girer ve birtakım operasyonlar gerekebilir. Örneğin diş etlerinin yüksek oranda mine seviyesi altına indiği durumlarda diş kökleri daha belirgin olacak şekilde ortaya çıkar. Böyle bir durumda düzeltme operasyonu gerçekleştirilir. Kök düzeltme operasyonu ile köklerde var olan düzensizlikler ortadan kaldırılır ve biriken plaklar tamamen temizlenir.

Peki Diş Eti Hastalıkları Nasıl Teşhis Edilir?

Bu hastalığa, diş ile diş eti arasında oluşan derinliğin periodontal sond yardımı ile ölçülmesi ve radyoaktif bulgular eşliğinde değerlendirilmesi ile teşhis konur. 

Diş Eti Neden Kanar?

Diş eti kanamasının nedeni bakteri ve plak oluşumu nedeniyle meydana gelen diş eti rahatsızlığı olabilir. Bakteri plağı ve tartar birikimleri sonucunda hem diş etlerinde hem de dişlere destek veren kemikte iltihaplanma meydana gelir. Bunun sonucunda ise diş etlerinde kanama görülür.

Diş Eti Kanadığında Ne Yapılmalıdır?

Diş etlerinde kanama meydana geldiğinde ilk olarak kanamanın görüldüğü bölge dikkatli bir şekilde fırçalanmalıdır. Bunun yanında diş ipi de kullanılarak ağız içerisindeki hijyen en yüksek seviye getirilmelidir. Bunun nedeni dokuların kendini yenileyebilme kapasitesi göstermesi içindir. Ancak kanamanın oluştuğu bölgeler gerekli ağız temizliği uygulamaları karşısında iyileşme göstermiyorsa vakit kaybetmeden diş hekimine başvurulması gerekir.

Bilgi Al
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
ONLINE RANDEVU