Prematüre Retinopatisi (ROP)

KAPAT
Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

Prof.Dr. Hakkı Zeki BÜYÜKYILDIZ
Göz Hastalıkları
Birinci Göz Hastanesi

38 gestasyon haftasından önce doğan bebekler prematüre bebek olarak adlandırılır. Prematüre bebekler gelişimini tamamlamadan doğmuş olup birçok sağlık sorunu yaşayabilirler. Yeterli kiloya sahip olmadığı gibi beslenme bozukluğu gibi sorunlarda yaşayabilmektedirler. Prematüre bebeklerde görülen bir diğer sorun tedavi edilmediğinde ileri derece görme problemlerine sebep olan prematüre retinopatisidir.

 

Anne Karnında Göz Gelişimi

Anne karnında göz gelişimi 1 aylık gebelik döneminden sonra başlar. Öncelikle göz küresi oluşur ve gelişim devam eder. 4 ayda ise göz damarları gelişmeye başlar. Retinada geçici bir damarsal yapı oluşur ve 7 aydan sonra göz yapısını belirgin bir şekilde oluşmaya başladıktan sonra bu geçici yapı varlığını sonlandırır. Retinadaki damar oluşumu ve gelişimi iki parçaya ayrılır. Damar gelişimi buruna yakın bölgede gelişimi 8 ayda tamamlar iken şakakların bulunduğu bölgede ise bu damar gelişimi doğumdan sonra üçüncü aya kadar devam eder. Görme organının gelişimi ve kendisini tamamlama süreci doğumdan sonra ilk üç aya kadar devam eder.

 

Risk Faktörleri Nelerdir?

Gelişimini tamamlamadan doğan prematüre bebeklerde görülen ROP hastalığının oluşumunu hızlandıran ve tetikleyen bazı risk faktörleri vardır. ROP 1500 gram bir ağırlığa sahip olarak doğmuş ve solunum yetmezliği yaşadığı için oksijen tedavisi almış bebeklerde, halk dilinde kalp delikliği olarak bilinen ductus arteriyosuz açıklığı olan bebekler, annesinde diyabet (şeker hastalığı) ve preeklampsi (gebelik tansiyonu) görülen bebeklerde, akciğerleri gelişmeyen bebeklerde, ağır ve uzun süreli enfeksiyon hastalıkları geçirmiş bebekler, beyin içi kanama gibi sorunlar yaşayan bebeklerde Rop görülme riski vardır.

 

Rop Hastalığı Nasıl Gelişir?

Anne karnında göz damarlarının gelişimi 4 aydan sonra başlar ve doğumdan sonra üç aya kadar devam eder. Ancak erken doğumda göz damar gelişimi tamamlanmamış olur. Akciğerlerde de gelişim gerilimi yaşanması sonrası bebeğe oksijen tedavisi uygulanır. Oksijen tedavisinin süresi ve miktarı ise göz damarlarının gelişimini etkileyen ana etkendir. Damarların gelişimini etkileyen maddenin uyarımını oksijen azaltır ve damarlarında beslenme yetersizliğine bağlı olarak incelme ve zayıflama görülür. Bu madde daha sonra aşırı derecede artış gösterir ve yeni damar oluşumunu hızlandırır. Anormal şekilde gelişen yeni göz damarları göz içinde kanlanma gibi problemlere sebep olur. Rop damarsal gelişimi sağlayan maddenin çok fazla üretilmesi ile oluşur.

 

ROP’un Sınıflandırılması

Rop yerleşimine ve şiddetine göre iki ayrı sınıfta incelenir. ROP yerleşimi bakımından 3 evrede incelenirken şiddeti 5 evrede incelenir. Hastalığın evresini sınıflandırmak bazen çok zor olabilmektedir. Bu sebeple sınıflandırmak ve tedaviye karar vermek belli bir süreci kapsar.

 

Rop Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rop tedavisine karar vermek için öncelikle kaçıncı evrede olduğu ve şiddeti belirlenmelidir. Rop tedavisinde ki amaç görme problemini tedavi etmek ve görme yetisini kaybetmemektir. Rop tedavisi erken dönemde yapılmadığı takdirde görme yetisi etkilenip bebekler tedaviye cevap vermeyebilir. Bu sebeple doğum sonrası bebeklerin Rop muayenesi gerçekleştirilmelidir. Rop tedavisinde retinada damar gelişimi tamamlanmamış kısımları yok ederek görmeyi sağlayan bölgenin kurtarılmasını sağlamaktır. Böylelikle körlüğün önüne geçilip bebeğin ileri yaşlarda sorun yaşaması önlenir. ROP muayenesinde anormal kan damarları tespit edildiğinde tedaviye hemen başlanır. Laser tedavisi ya da krio yöntemi tedavi yöntemlerinden biridir. İleri evrelerde bu yöntemler tercih edilir. Krio yöntemi laser tedavinin keşfedilmesi ve tedavi amaçlı kullanılmasından sonra daha az tercih edilmektedir. Krio yöntemi bir tür dondurma yöntemidir. Retinada anormal kan damarlarının oluşmasını engeller ve hastalığın ilerlemesini önler. Laser tedavisi sağladığı kolaylıklar ve tedaviye cevap oranının yüksek başarı sağladığı için daha çok tercih edilmektedir. Laser tedavisi ile retinada oluşan anormal kan damarlarının gelişimi önlenir ve ilerlemesi engellenir. Günümüzde ilaçla tedavi de tercih edilen bir yöntemdir.

Bilgi Al
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
ONLINE RANDEVU