Presbiyopi

KAPAT
Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

Dr. E.Sibel ÖNCÜ
Göz Hastalıkları
Birinci Göz Hastanesi

Presbiyopi Nedir?

İnsanların yaşı ilerledikçe göz merceği  de yaşlanmakta ve istenmeyen sağlık sorunları görülmektedir. Prespiyopi ise genellikle 40 yaşından sonra görülen yakını görmekte yaşanan sağlık sorunudur. Göz merceği görmeye yardım eder ve zaman içinde değişime uğrar yakın ve uzak göremede focus  ve sonucunda prespiyopi sorunu yaşanır. Özellikle yakın görmeyi gerektiren bir mesleğe sahip olan kişilerin hayatını zorlaştıran prespiyopi hastanın işini icra etmeye engel olmaktadır. Baş ağrısı, görme problemi gibi sağlık sorunları yaşayan kişide depresyon ve stres belirtileri görülür. Mesleğinde yetersiz olduğunu düşünen kişi görme kapasitesinde ki değişiklikleri fark ettiğinde göz doktorundan randevu alıp muayene olmalıdır.

 

Belirtileri

Prespiyopi yakınlaşan cisimleri görmek için göz merceğinin büyüme kabiliyetini zamanla kaybetmesi ve yakını görememe sorunudur. Presbiyopi hastaları kitap okumak, dergi resimlerini incelemek, hareket halinde ki cisimleri ayırt etmek için gözlerinizden uzaklaştırır ya da bulundukları ortamdan saha uzağa giderek görme kapasitelerini arttırmaya çalışırlar. Aynı şekilde prespiyopi başlangıcında gözlerde kızarma ve ağrı yaşanır. Görme yeteneğinde ki kısıtlamalar şiddetli baş ağrısına da sebep olur. Bilgisayarda yazı yazmak gibi bir işle meşgul olan kişiler bu işi yürütmekte zorluk yaşar. Odaklanma ve dikkat sorunları yaşanır. Hastalığın ilerlemesi bulanık görmeye sebep olur.

 

Neden Olur?

Gör görme yeteneğini belli bir sistem ve düzen içinde gerçekleştirir. Yakında bulunan bir nesneyi görmek için beyne sinyaller gönderilir. Sinyallerin iletilmesinden sonra göz aslarında kasılma gevşeme görülür. Göze bağlı liflerde gerilme ve gevşeme görülür. Göz merceği şişerek görme kapasitesini arttırır ve görme işlemi gerçekleştirilir. Ancak yaşın ilerlemesi ile oluşur.  Prespiyopi görme kalitesini arttırmak amacı ile şişerek büyüyen göz merceğinin yaş ilerleyerek esnek yapısını kaybederek sertleşmesi ve şekil değiştirme yeteneğini kaybetmesi sonucu yakın göreme yeteneğini kaybolmasına sebep olur. Tedavi edilmediğinde ise rahatsızlık zaman içinde giderek artar.

 

Tedavisi

Yakını görme problemi yaşayan hastalar görme kapasitesini arttırmak amacı ile gözlük kullanabilirler. Prespiyopi belirtileri gözlük kullanımı sonrası hafifler ve zamanla yok olur. İlk gözlük kullanımında alışma evresinde baş ağrısı ve mide bulantısı olabilir. Ancak hastalığın belirtisi olan odaklanma sorunu, dikkat eksikliği, şiddetli baş ağrısı, gözlerde bulanıklık gibi problemler çözülmüş olur. İsteğe bağlı lens kullanımı da yapılabilir. Bunun için doktorunuzdan gerekli bilgileri alabilirsiniz. Ancak lens kullanımı ciddi bir önem ve hijyen kurallarına uymayı gerektirir. Hijyen kurallarına dikkat edilmediğinde istenmeyen enfeksiyonlar yaşanmasına sebep olabilir. Göz muayenesi sonrası göz çapınıza özel olarak hazırlanmış lensleri kullanabilirsiniz. Ancak gözyaşı azalması yaşanan durumlarda lens kullanılamamaktadır. Laser tedavisi ise uygulanan bir diğer tedavi yöntemidir. Ancak tüm tetkikler yapıldıktan sonra laser tedavisi uygun görülür ise uygulanır. Göz içi mercek tedavisi uygulanarak yeteneklerini kaybeden mercek alınır ve yerine yeni bir mercek koyulur. Bu şekilde yakını görme problemi tedavilerinde çözülür.

Bilgi Al
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
ONLINE RANDEVU