Protez Diş Tedavisi (Protetik)

KAPAT
Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

Dt. Mehmet Sadık Altınayar
Ağız ve Diş Sağlığı
Birinci Diş Hastanesi

İnsan sağlığı açısından önemli bir konumda olan dişler, genelde ağız sağlığında dikkat edilen en önemli hususlar arasında yer alır. Dişlerde temizliğe ve bakıma ne kadar dikkat edilse de sorunlarla karşılaşmak mümkündür. Ortaya çıkan sorunların tedavisinde çeşitli yöntemler ön plana çıkar ve bunlardan biri de protez diş tedavisidir.

Protez diş tedavisi genelde diş tedavisinde en çok tercih edilen yapılardan biri olma özelliğine sahiptir. Dişlerde yaşanan çürüme, kırılma ve dolgunun yetersiz kalması durumlarında öncelikle protez dışında tedavi aşamaları gerçekleştirilir. Yapılan tedaviler ile sorun çözülemezse protez diş tedavisine başvurulur.

Protez Diş Nedir?

Protez diş, özellikle yaşın ilerlemesi ya da farklı sebepler ile dişlerde oluşan çürüme, kırılma ve dolgu yetersizliği durumlarında kullanılan diş tedavisi yöntemlerinden biridir. Bazen dişler çürüdüğünde, kırıldığında ya da dolguların yetersiz geldiği durumlarda diş tedavisinde tercih edilen pek çok yöntem işe yaramamaktadır. Böyle durumlarda ise devreye diş protezi tedavisi girer ve yaşanan sorunlar bu yöntem ile çözüme kavuşturulmaya çalışılır. Bunların yanı sıra protez dişler kendi arasında 3 farklı kategoride incelenir. Şimdi bunların neler olduklarına bakalım.

Protez Diş Çeşitleri

Protez çeşitlerini 3 farklı şekilde incelemek mümkündür. Bunlar;

 • Sabit Protezler
 • Hareketli protezler
 • İmplant üstü protezler

Sabit protezler

Tek dişin kaplanması şeklinde yapılan bu uygulama, günümüzde en çok kullanılan yöntemler arasında yer alır. Bu protezler, komşu dişlerden ya da implantlardan yapılır. Özellikle diş kayıplarında uygulanan sabit protez, metal destekli ve metal desteksiz olarak 2 farklı şekilde uygulanır. Diğer yandan sabit protezler, ağızda estetik açıdan olumsuz görüntülerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle son zamanlarda seramik yapıda protezlerin üretildiğini söylemek mümkündür. Hatta doktorların genelde seramik protez uyguladıklarını belirtmekte fayda vardır. Bunların yanı sıra sabit protez türleri aşağıdaki gibidir;

 • Kuron (kaplama)
 • Köprü
 • Laminate Kuron
 • Teleskop Kuron
 • Maryland köprü
 • Kalıcı dolgu yerine geçen protezler

Hareketli protezler

İki farklı uygulama şekli olan hareketli protezler, hareketli ve yarı hareketli olmak üzere kendi içerisinde 2’ye ayrılır. Diğer dişlere bağlı olarak uygulamaya alınır. Hareketli ve yarı hareketli protezler çıkarılarak tekrar yerine takılabilir özelliğe sahiptir. Ayrıca hareketli protezler, genelde tel ya da tutturucu yardımcı ile dişler arasına yerleştirilir.

İmplant protez

Bu protezler, implant üzerine yerleştirilir ve sabit ya da hareketli protezler olarak ön plana çıkar. Hareketli protezlerin kullanımı zor olduğundan implant üstü protezler daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca implant protezlerin doğal diş yapısına en yakın protezler olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Kullanımı Kolay Mıdır?

Kullanımı en kolay olan protez çeşidi sabit protezlerdir. Adından da anlaşılacağı üzere ağız içerisinde sabitlenir ve hareket etmez. Bu şekilde hastaya kendi dişiymiş hissi verir. Sabit protezler, tamamen diş olmayan ağızda kullanılmaz. Ağızda hiç diş olmadığı ya da dişsiz bölgenin bir ucunun boşta kaldığı durumlarda sabit protez uygulaması yapılmaz. Hastaya sabit protez uygulaması yapılması için dişsiz olan bölgenin iki ucunda protezi destek sağlayacak en az 2 tane sağlam dişin bulunması gerekir. Aynı zamanda proteze destek sağlayacak bu dişlerin köklü olması şarttır. Bu uygulama diğer adıyla köprü olarak karşımıza çıkar.

Protez diş kullanım genel olarak kolaydır ve hastalar kısa zaman içerisinde takılan yeni dişlerine alışır. Hareketli protez diş kullanımında dişlerin altında biriken yemek artıkları bazen sorun yaşanmasına neden olabileceğinden hareketli protez kullanan hastaların ağız bakımına özen göstermeleri gerekir. Ağız içerisinde diş bulunmayan hastalar için farklı protezler uygulanır. Bu protezler bazı hastaların zorluk yaşamasına neden olabilir. Protez, ağız içinde kendiliğinden hareket edebilir ve yerinden oynayabilir. Bu nedenle diş kaybı yaşayan hastalar için yapılan tedavilerde protezlere alışma dönemi önemlidir. Eğer hasta herhangi bir şekilde protezlere alışamıyorsa doktor tarafından sabit protez önerilebilir.

Protez Diş Tedavisinde Süreç Nasıl İşliyor?

Protez diş tedavisinde süreç öncelikle ağız yapısının incelenmesi ile başlar. Ağız içerisinde eksik olan dişlere göre sabit mi yoksa hareketli mi protez kullanılacağına karar verilir. Dişlerin tümü eksikse hareketli protez uygulanır. Ancak bazı dişler eksikse ve eksik olan bölgelerin her iki ucunda protez dişe destek sağlayacak sağlam dişler bulunuyorsa sabit protez uygulaması yapılır. Ayrıca destek sağlayacak sağlam dişlerin köklü bir yapıya sahip olması önemlidir. Ayrıca tedavi sürecinde hastada var olan diş eksikliği birtakım tetkikler sonucunda belirlenir. Gerekli muayene ve röntgen sonuçlarına göre hastaya hangi tür protezin uygun olduğuna karar verilir. Bunun ardından belirlenen proteze göre uygulamaya geçilir.

İmmediat (Geçici) Protezler İle Kalıcı Protezler Arasındaki Fark Nedir?

Geçici protezler ile kalıcı protez arasındaki fark şu şekilde açıklanabilir. Hastanın dişinin çekilmesinin ardından diş eti ve kemik dokularının gerektiği gibi iyileşerek son halini alması gerekir. Ancak bu, hastanın ağız yapısına göre farklılık gösterir ve iyileşme süreci değişebilir. Bu durumda diş çekiminin ardından hastanın dişsiz kalmaması adına geçici protezler kullanılır. Hastanın diş eti ve kemik dokusunun yeterince iyileştiği anlaşıldığında geçici protez alınır ve yerine kalıcı protez takılır. Yani geçici protezler, hastalarda diş çekimi sonrasında iyileşme sürecinin eksik diş ile geçirilmemesi adına tercih edilen bir uygulamadır.

Nasıl Temizlenir?

Protez dişlerin temizliği de oldukça önemli bir konudur. Kullanılan bu dişlerin belirli aralıklar ile düzenli bir şekilde temizlenmesi ve oluşabilecek olumsuz etkenlere karşı önlem alınması uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Protez temizliği yaparken aşağıdaki hususlara dikkat etmek önemlidir.

 • Özellikle her yemek sonrası protez dişler su ile temizlenmelidir.
 • Ayrıca ve gece uyumadan önce mutlaka temizlenmesi gerekir.
 • Protez dişlerin bakımında özel olarak üretilen diş fırçaları ve diş macunlarının kullanılması önem arz eder.
 • Dişler fırçalanırken tüm yüzeyleri iyice temizlenmelidir.
 • Sabit protezler için özel olarak üretilen diş ipleri mevcuttur, bu nedenle temizlik sırasında diş ipleri sık sık kullanılmalıdır.
 • Hareketli protezler içinse eczanelerde satışa sunulan kimyasal temizleyicilerin kullanılması faydalı olacaktır.
 • Protez dişler üzerinde meydana gelen tartar, leke ya da diş taşı gibi olumsuz etkenlere izin verilmemelidir.
 • Protez diş kullananların belli periyotlar ile doktor kontrolü yapması uygun olacaktır.

Tam Diş Protezleriyle Rahat Yemek Yiyebilir Miyim?

Tam diş protezleri uygulamalarında hastanın çenesinden ölçü alır ve bu şekilde kişiye özel protezler yapılır. Gerekli ölçülerinin alınarak yapılan protezlerin tutuculuğu, üst ve alt çenedeki kemik miktarına bağlı bir durumdur. Kemik miktarı yeterli ise protezin tutuculuğu da aynı oranda başarılı olur ve hasta uygulanan protezler ile zorlanmadan rahatça yemek yiyebilir. Bunun yanında tam diş protezi uygulanmasının ardından yanak ve dudak kaslarının alışması sürecinde hasta zorluk çekebilir. Ancak alışma sürecinin atlatılmasından sonra hasta yemekleri rahatça öğütebilecek fonksiyonlar gerçekleştirmeye başlar.

Protez Dişler Yemek Yerken Hareket Eder Mi?

Eğer çenedeki alt ve üst kemik oranı yeterli değilse protez dişlerin tutuculuğu azalabilir ve bu nedenle yemek yerken protezler hareket edebilir. Böyle durumlarda protez dişler için özel yapıştırıcılar kullanılmaktadır. Bu yapıştırıcılar kullanılabildiği gibi çene kemiğine yerleştirilen implantlardan da yardım alınması mümkündür.

Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Protez dişleri kullanırken herhangi bir sorun yaşamamak için bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Protezlerin temizliğine özen gösterilmesi gerekir.
 • Protez dişlerin temizliği kesinlikle kaynar su ile yapılmamalıdır.
 • Her gece yatarken protez dişler ağızdan çıkarılmalı ve özel bir kap içerisinde muhafaza edilmelidir.
 • Protez dişleri takıp çıkarırken ya da temizlerken kırılgan olmaları nedeniyle düşürmemeye çalışmak önemlidir.

Protez Dişler Kırıldığında Ya Da Dişler Düştüğünde Tamiri Mümkün Müdür?

Protez dişlerde tamir durumu kırılma şekli ya da kırığın boyutuna göre değişebilmektedir. Genel olarak tamir edilebilen protez dişler için çeneden ölçü almak gerekebilir. Bunun yanında protezden düşen dişler de aynı şekilde kolaylıkla tamir edilebilir.

Protez Dişlerin Alerjik Hastalarda Kullanımı Mümkün Müdür?

Protez dişleri alerjik hastalarda kullanmak için öncelikle yapılması gereken şey alerji testidir. Hastanın neye alerjisi olup olmadığı anlaşılır ve bunun ardından işlemlere geçilebilir. Tam diş protezlerinde metal bulunmaz ve bu nedenle metal alerjisi olan hastalara rahatlıkla uygulanabilir. Ancak tam diş protezlerinde akrilik bulunmaktadır ve bu maddeye karşı alerjisi olan kişilere uygulanması mümkün değildir. Öyle durumlarda genel olarak implant destekli protezler tercih edilir.

Tüm Dişlerimi Kaybettiğimde Tam Diş Protezi Mi Yaptırmak Zorundayım?

Ağız içerisinde tüm dişlerin kaybedilmesi durumunda daha önce hiç protez kullanmamış kişilerin tam diş protezine alışmaları oldukça zordur. Çenede alt ve üst kemik hacimleri yeterli ise kemik içerisine yerleştirilen implant üzerine yapılacak protezler tam diş protezlerine göre kullanım daha kolay ve aynı zamanda konforlu protezler olarak karşımıza çıkar. Genel olarak tüm dişlerini kaybeden hastalar için öncelikle implant destekli diş protezleri önerilir.

Bilgi Al
 • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
ONLINE RANDEVU