Protezler Kaça Ayrılır? Çeşitleri Nelerdir?

KAPAT
Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

Dt. Mehmet Sadık Altınayar
Ağız ve Diş Sağlığı
Birinci Diş Hastanesi

Diş Protezi Nedir?

Diş protezi çürük, kırık veya herhangi diş kaybı durumlarında kullanılan çeşitli özelliklere sahip yapay dişlerdir. Sağlıklı ve düzenli dişlere sahip olmak hem estetik açıdan hem de ağız sağlığı açısından son derece önemlidir. Kısmi veya total diş kayıplarında uygulanan protez dişler teknolojinin gelişmesiyle birlikte oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Protezler uygulandığı diş sayısı ve kullanım işlevlerine göre çeşitlenir.

 

Diş Protezi Çeşitleri Nelerdir?

Sabit Protez

Sabit protez kişinin istediği zaman çıkaramayacağı, ağıza yapıştırılmış protez çeşididir. Diş eksikliklerinde en çok tercih edilen protez çeşididir. Uygulanma şekline göre kron ve köprü olarak iki çeşittir. Kron tek diş üzerine uygulanan protezdir. Doğal diş aşındırılarak küçültülür ve üzerine kron sabitlenir. Köprü ise birkaç diş kaybı olması durumunda uygulanır. Dişsiz bölgeye özel üretilmiş protez her iki yanda bulunan sağlıklı dişlere sabitlenir. Bu sayede iki diş arasındaki bütün boşluk köprü protez yerleşleştirilerek kapatılmış olur. Bu işlemler sırasında metal, metal destekli porselen ve porselen diş protezleri kullanılır.

 

Sabit protezlerin bakımı diğer dişlerle birlikte düzenli olarak yapılmalıdır. Oluşabilecek sorunlara karşı düzenli muayeneler ihmal edilmemelidir.

 

Hareketli Protez

Hareketli protez kişinin istediği zaman çıkarabileceği, mobil protezlerdir. Günlük aktiviteler sırasında ağız içerisinde hareket edebildiğinden dolayı kişide psikolojik sorunlara yol açabilmekte olup çok sayıda veya tüm diş kayıplarında sağladığı avantajlardan dolayı tercih edilmektedir. Kişinin dilediği zaman bu protezleri çıkarabiliyor olması hareket kabiliyeti açısından avantaj sağlamaktadır. Bu protezlerin bakımı ağız dışında yapılır ve diğer dişlerden daha farklıdır. Hareketli Protezler uygulanan diş sayısına göre çeşitlere ayrılır.

 

Bütün dişlerin kaybedildiği durumlarda durumlarda total protez kullanılır. Kişiye özel oluşturulan protezlerdir. Tüm çenenin protezinin oluşturulması uzun ve zahmetlidir. Bu süreçte kişi en az 6 kez doktoru ile görüşmeli, yapılan testler ve ölçümler neticesinde protez üretilmelidir. Üretilen protezler çeneye oturmalı ve mümkün olduğunca az hareket etmelidir.

 

Bölgesel diş kayıplarının olduğu durumlarda parsiyel protez kullanılır. Diş kaybının olduğu bölgeye özel olarak üretilmiş protezler tel tutucular sayesinde sağlam dişlere tutunur. Kroşeli, sürgülü, barlı protez gibi çeşitleri vardır.

 

Hassas Tutuculu Protezler

Hassas tutuculu protezler işlev olarak parsiyel protezlere benzerlik gösterir. Kısmi diş kaybı olan kişilerde tercih edilen bu yöntem estetik açıdan parsiyel protezden daha avantajlıdır. Ağız kemik yapısı elverişli olan kişilerde hassas tutucular ağız içerisine yerleştirilir. Bu sayede parsiyel protezlerde kroşelerin oluşturduğu estetik problemler ortadan kalkmış olur. Aynı zamanda hassas tutucular sayesinde daha sağlam ve stabil protezler edinilmiş olur.

 

İmplant Üstü Protezler

İmplant üstü protezler ağızda protez yerleştirmek için uygun kemik yapısına sahip olmayan kişilerde kullanılan protez çeşididir. Kişinin ağzında protezlerin yerleştirilmesi için uygun yapı mevcut değilse çene kemiğine implantlar yerleştirilir. Bir çeşit total protezdir. Klasik total protezler özellikle alt çene yapısı ve özellikleri düşünüldüğünde yetersiz kalmaktadır. Son yıllarda giderek yaygınlaşan implant üstü protezler ile ağıza daha kolay adapte olur ve hastanın protez hissini asgari düzeyde hissetmesini sağlar.

Bilgi Al
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
ONLINE RANDEVU