Sezaryen Sonrası Normal Vajinal Doğum (SSVD)

KAPAT
Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

Önceden bir kez sezaryen olan annelerin sonraki doğumlarında da sezaryen olması gerektiği düşüncesi vardı. Yani ilk doğumunda sezaryen olan kadınlar sonraki doğumlarını da sezaryenle gerçekleştirmek zorunda kalırdı. Günümüzde ise cerrahi tekniklerin değişmesi ve yapılan çalışmalar neticesinde artık bu zorunluluk ortadan kalkmış bulunuyor.

Daha önceki doğumunuzu sezaryen olarak yaptıysanız, sonraki doğumunuz için iki alternatifiniz vardır. Bunlardan biri planlanmış sezaryen doğum, diğeri sezaryen sonrası normal (vajinal) doğumdur. Bu seçeneklere özel tıbbi durumunuz göz önünde bulundurularak doktorunuzla beraber, olanaklara ve risk-yarar oranınıza göre karar verilir.

Sezaryen sonrası vajinal doğumun yararları

Sezaryen yerine normal doğumun tercih edilmesinin daha kısa sürede toparlanma ve günlük yaşama dönme, enfeksiyon riskinin ve kan kaybının azlığı şeklinde pozitif yönde etkileri vardır. Bununla birlikte bir kez daha çocuk sahibi olmak isteyen çiftler açısından da tekrarlayan sezaryenin arttırdığı riskler bertaraf edilmiş olur. Tekrarlayan sezaryen, komşu organlar olan mesane ve bağırsak yaralanmaları, plasentann yaralanması ve kan kaybına, hatta rahmin alınmasına kadar gidebilecek riskler taşır. Normal doğumda bu riskler en aza inmiş olur.

Sezaryen sonrası normal doğum kimler yapamaz?

Sezaryen sonrası normal doğum için bazı koşulların sağlanması gerekmektedir. SSVD için uygun olup olmadığınız konusunda kesi tipi ve iki doğum arası süre dışında, normal doğum planı yapıyorsanız şu faktörleri göz önünde bulundurmalısınız.

Kaç tane çocuk sahibi olmak istiyorsunuz? Çok sayıda çocuk, tekrarlayan sezaryenle artmış riskleri beraberinde getirecektir. Plasentanın rahim ağzını kapatması, iri bebek gibi durumlar önceki doğum şekline bakılmaksızın sezaryen gerektirebilir. Daha önce yaşanan rahim yırtılması olaylarında ya da rahimde tüm tabakaları kapsayan bir kesiyle, myom çıkarılması ameliyatı geçirildiği takdirde asla normal doğum denenmemelidir.
Doğumu yapacağınız hastane, hem anne hem yeni doğan için yoğun bakım şartlarının, kan transfüzyonu imkanının sağlanamadığı, devamlı sizi takip edebilecek bir ekibin olmadığı tam teşekküllü olmayan bir hastane ise normal doğum yapılmamalıdır; çünkü beraberinde geri döndürülemeyecek derecede büyük riskler taşır.

Sezaryen sonrası normal doğumun riskleri

Yapılan sezaryen sayısının artmasıyla beraber rahime yapılan kesi sayısı artar ve oluşan doku yeni bir gebelikte gerilerek açılmaya ve yırtılmaya daha da hassas hale gelir. Sezaryen sonrası tercih edilen normal doğumlarda en çok korkulan şey rahimin yırtılmasıdır. Sezaryen doğumlarda rahme bir kesi uygulanır. Bu kesi dikildikten sonra vücuttaki her yara iyileşmesi gibi bir iyileşme periyoduna girer. Vücut bunu bir iyileşme dokusu oluşturarak sağlar. Bu doku hiç kesi işlemi yapılmamış normal rahim dokusu kadar sağlam ve dayanıklı olamayabileceği için, bir sonraki doğumda rahim kasılmaları (doğum sancıları) başladığında, yırtılma riski ile karşı karşıya gelir.
Rahim yırtılma riski çok yüksek oranlarda olmamasına rağmen gerçekleştiği takdirde hem anne hem bebek için hayati riskler taşır. Muayenenizle birlikte doktorunuz tarafından böyle bir risk taşıdığınız söylenirse asla normal doğum denememelisiniz.

Sezaryen sonrası normal doğum başarısını etkileyen faktörler nelerdir?

Daha önce hiç vajinal doğum yapılmamış olması, zaman aşımı yani doğumun 41. haftada hala başlamamış olması, annenin genç olmaması, vücut kitle indeksinin 30’un üzerinde olması ve önceki sezaryenin doğumun ilerlememesi, genital kanalın uygun olmaması ya da açılma olmaması gibi sebeplerle yapılmış olması, sezaryen sonrası normal doğumu olumsuz yönde etkiler. Sezaryen sonrası normal doğumun başarısız olması yani sezaryene dönmesi durumunda, hem anneye hem bebeğe ait riskler, planlanmış tekrarlayan sezaryene göre artar ama bu artış çok yüksek bir oranda olmaz.

Gerekli koşullar nelerdir?

Sezaryen sonrası normal doğum için öncelikle anne adayı istekli olmalı ve zorlanmamalıdır. Bununla birlikte anne adayının pelvis (çatı) yapısı da normal doğum yapmaya uygun olmalıdır. Anne adayı daha önceden yatay kesili bir ya da en fazla iki sezaryen geçirmiş olmalı, rahim şekil bozukluğu ya da önceki doğumlarında rahimin yırtılması gibi bir durum yaşamamış olmamalıdır.

Sezaryen sonrası normal doğum uygulanacak hastanenin kalitesi de çok önemlidir. Doğum sırasında acil bir sezaryen için ekip ve ameliyathane hazır bulunmalı, merkezde anne ve bebek yoğun bakım ünitesi bulunmalıdır. SSVD uygulanacak birçok durumda anne adayının kan grubuna uygun en az iki ünite taze kan hazır bulundurulur.
Risksiz bir doğum şekli yoktur. Her doğumun kendine özgü riskleri , komplikasyonları mevcuttur.
Sezaryen sonrası normal doğumda her zaman için rüptür riski önceden öndörülemez.
Sonuç olarak her aileye sağlıklı, mutlu ,hayırlı doğumlar dileriz.

Bilgi Al
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
ONLINE RANDEVU