SONBAHAR DEPRESYONUNU ÖNLEMEK SİZİN ELİNİZDE!

KAPAT
Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

Bol miktarda mevsim meyve ve sebzeleri tüketin. Her besini mevsiminde tüketmek çok önemli. Özellikle kış aylarına doğru çıkan sebze ve meyveler sizin bağışıklığınızı güçlendirmeye yöneliktir. Karnabahar, brokoli, portakal ve mandalina sizi bu anlamda destekleyecektir.

Haftada 2 gün balık tüketin. Omega 3’ün depresyonu azaltmada etkili olduğu düşünüldüğünden tüketiminizi arttırmak için haftada 2 gün balık tüketin. Eğer balık tüketemiyorsanız balık yağı hapı ile takviye alabilirsiniz.

Ara öğünlerdeki tercihleriniz önemli. Ara öğünlerinizde muz, fındık,ceviz gibi magnezyum içeriği yüksek ürünler tercih edin. Magnezyum kasların gevşemesine ve vücuttaki yorgunluğun giderilmesine yardımcı olacaktır. Yatmadan önce içeceğiniz rezene veya papatya çayı sizin daha rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olacak ve stres seviyenizi azaltacaktır.

Serotonin ve triptofan içeren besinler tercih edin. Hindi eti, yumurta, peynir, keten tohumu, somon balığı, ceviz, süt gibi besinleri günlük beslenmenize eklemeye çalışın.

Egzersize yer verin. Haftada 3-4 gün egzersiz yapmayı unutmayın. Yürümek, koşmak ve yüzmek sizi strese karşı koruyacaktır.

Su tüketimi atlanmamalı. Havaların soğumasıyla beraber su tüketimi unutulmaya veya atlanmaya başlanıyor. Bunun önüne geçmek için masanıza bir bardak su koyup bittikçe doldurmalı veya su tüketimini hatırlatması için uygulamalar indirilmelidir.

Tahlillerinizi yaptırın. B 12, D vitamini, magnezyum ve kalsiyum gibi vitamin ve minerallerin eksikliği daha yorgun ve depresyonda hissetmenize sebep olabilirler. Bunun önüne geçmek için tahlillerinizi yaptırmayı ve eksikliğiniz varsa ilaç ve/veya beslenme ile toparlamalısınız.

Dyt. Çiğdem TAŞKENT

Bilgi İçin Sizi Arayalım
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
Bilgi Al
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
ONLINE RANDEVU