Sünnet

KAPAT
Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

Penis ucunda kapalı boşluk oluşturan ve idrar çıkış deliğini kapatan derinin kesilmek suretiyle alınması sünnet olarak adlandırılmaktadır. Oldukça uzun bir geçmişten beri gelenek haline getirilerek sürdürülen sünnet, enfeksiyon oluşumları ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesine önemli oranda katkı sağlamaktadır.

Doğru Sünnet Nasıl Yapılmalıdır?

Çocuk yaşlarda yapılan sünnetin dini ve sosyal gerekliliğinin yanı sıra, tıbbi ve psikolojik boyutları da büyük öneme sahiptir. Sünnetin yapılış şekli ve sonraki sürecin doğru bir şekilde yapılması, çocuğun psikolojik kaygılardan uzaklaşmasını sağlayacak en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Doğru sünnet mutlaka tüm hijyenik koşulların en üst düzeyde sağlandığı sağlık kuruluşları veya hastanelerde yapılmalıdır. Böylece sünnet sonrası oluşabilecek muhtemel komplikasyonların önlenmesi veya çocuğun yaşaması muhtemel travmaların önlenmesi mümkün olacaktır. Sünnete hem cerrahi hem de psikolojik bir bakışla yaklaşan uzman ürologlar, vücuttan kanlı canlı bir dokunun ayrılması işleminin en üst düzeyde önemsenmesi gerektiğini söylemektedir.

Sünnet işlemi her türlü mikrop barındırmaz alet ve edevat yardımıyla bireyin mahrumiyetinin sağlandığı bir ortamda yapılmalıdır. Operasyon soncunda bireyin rahatlamasını sağlayacak sakinleştirici, ağrı kesici gibi ilaçlar yardımıyla tedavi sürecinin en iyi şatlarda sürdürülmesi sağlanmalıdır. Kısaca doğru bir sünnetin doktor kontrolü altında ve ciddi bir cerrahi operasyon bilinciyle yapılması gereklidir.

Lokal Anestezi Mi? Yoksa Genel Anestezi Mi Tercih Edilmelidir?

Anestezi ile ilgili karar verilirken birçok unsurun ayrı ayrı değerlendirilmesi gereklidir. Lokal veya genel anestezi uygulamaları

  • Bireyin yaşı,
  • Çocuk üzerinde oluşan psikolojik baskı
  • Yaşanan stres,
  • Travma ihtimali göz önünde tutulmak suretiyle uygulanmalıdır.

Hastanın sakin bir ruh halinde olması durumuna lokal anestezi uygulanırken, çocuğa korku ve panik halinde cerrahi müdahale yapılması gereken durumlarda genel anestezi uygulanabilmektedir. Genel anestezi operasyonun sakin eve başarılı bir şekilde yapılmasını sağlayan bir yöntemdir. Bu sebeple genel anestezinin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

Sünnetten Sonra Ağrı Olur Mu?

Steril ortamlarda yapılan cerrahi uygulamalar sonrasında çoğu zaman sargıya bile gerek duyulmaz. Hastaneler ve sağlık kurumlarında yapılan operasyon sonrasında 48 saat içerisinde banyo yapılabilecek düzeyde iyileşme sağlanır. İlk birkaç gün ağrı kesici kullanılması gerekse bile, penis ucunda oluşan şişme kısa süre içerisinde yok olacak ve ağrılar tamamen dinecektir.

Hatalı Sünnetin Doğurabileceği Sonuçlar Nelerdir?

Hatalı sünnetin ortaya çıkaracağı olumsuz sonuçlar tıbbi birtakım müdahaleler ve estetik uygulamalarıyla düzeltiliyor olsa bile, penis gövdesinde oluşan yaralanmalar, glans yaralanmaları, idrar kanalında meydana gelen yaralanmalar birtakım ciddi ameliyatlar gerektirebilmektedir. Bazı durumlarda düzeltme mümkün olmadığı için organ kayıpları gibi vahim durumlarla karşılaşmak da muhtemeldir. Hatalı sünnetin en önemli sonuçlarından biri de bireyin bir ömür boyu yaşayacağı psikolojik sorunlardır.

Çocuğunuzu Sünnet Ettirirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sünnetin insan yaşamına olumlu katkıları olduğu gibi, bilinçsiz kişiler eliyle yapıldığında onarılamaz sonuçlarla karşılaşmak da muhtemel sonuçlar arasında yer almaktadır. Bu sebeple temel cerrahi prensiplere uygun olarak düzenlenmiş ameliyathanelerde, uzman doktor kontrolünde yapılması gereklidir. Bebeklerin ilk 3 ayda hareketsiz olacağı göz önüne alındığında sünnet işlemlerinin lokal anestezi uygulamalarıyla yapılması mümkün olabilmektedir. Her yaşta uygulanabilecek bir işlem olmasına rağmen çocukta meydana gelmesi muhtemel travmaların önlenmesi adına doğumdan sonraki iki yıl içerisinde sünnetin yapılması tavsiye edilmektedir. 3-5 yaş arası dönem çocuğun kimlik kazanma dönemdir. Bu dönemlerde yapılacak sünnetlerin genel anestezi altında ve çocuk psikolojisine vakıf çocuk cerrahları veya uzman ürologlar tarafından yapılması uygun görülmektedir.

Acı ve Ağrısız Sünnet Uygulaması

Sünnet operasyonlarında penis bölgesine uygulanan lokal anestezi, ameliyat sonrasındaki ilk 6 saatte ağrısız bir süreci garanti etmektedir. Sünnet operasyonu bitiminde lokal anestezinin etki süreci geçmeden önce alınacak ağrı kesicilerle bu süreç daha da uzun bir zamana yayılabilmektedir. Dikişsiz olarak yapılan sünnetlerde elde edilen avantaj sünnetten birkaç gün sonra ortaya çıkıyor.

Dikişsiz sünnette çocuğun penisi herhangi bir giysi veya iç çamaşırına takılınca pansuman gerektiren kanamalar oluşmakta, hastanın iyileşme süreci uzamaktadır. Öte yandan dikişsiz sünnet uygulamalarında kullanılan doku yapıştırıcıları sayesinde 5 gün içerisinde iyileşme süreci başlar. Dikişsiz sünnetin bir diğer avantajı da, hastanın iyileşme sürecini çabuk atlatması sebebiyle psikolojik etkinin çok daha kısa sürede atlatılmasına katkı sağlamasıdır.

Bilgi İçin Sizi Arayalım
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
Bilgi Al
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
ONLINE RANDEVU