Zirkonyum Diş Kaplama

KAPAT
Online Randevu

Lütfen hastane seçiniz.

Online Randevu

Lütfen bölüm seçiniz.

Online Randevu

Lütfen hekim seçiniz.

Dr.Dt. Reyhan Ülgen
Ağız ve Diş Sağlığı
Birinci Diş Hastanesi

Zirkonyum, herkesin bildiği klasik porselen köprülerin ve protezlerin alt yapısıdır. Bu uygulamada gri metal yerine beyaz bir alaşım tercih edilir. Genelde estetik amaçlı bir uygulama olan zirkonyum, dişlerde meydana gelen renkleşme ve kalıtsat renk değişimlerinde uygulanan bir yöntemdir.

Zirkonyum beyazlatma gibi uygulamalar ile çare bulunamayan durumlarda başarılı sonuçlar ortaya çıkarır. Ayrıca ortodontik tedavilerin tercih edilmediği uygulamalarda ön plana çıkar.

Genel olarak zirkonyum uygulamasının yapıldığı durumlar aşağıdaki gibidir;

 • Diastema adı verilen ayrık ya da az çapraşık dişlerde
 • Dönük yapılı dişlerde,
 • Rengi ve yapısı bozulmuş olan eski dolgulu dişlerde
 • Aşırı derecede madde kaybına uğramış dişlerin restorasyon işlemlerinde
 • Arka grupta yer alan dişlerde köprü ya da kaplama şeklinde
 • Ön grupta bulunan implant üstü protezlerde
 • Gülüş estetiğini düzenlemede

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Daha estetik gülüşlerin ortaya çıkması adına diş hekimleri tarafından bu ihtiyaçların karşılanmasında zirkonyum altyapılı diş tedavisi uygulanır. Zirkonyum, diş yapımında kullanılan ve beyaz renkli bir maddedir. Tedavi sırasında saf mineral hali yerine zirkonya seramiği haline dönüştürülür ve özel fırınlarda işlenerek kullanılır. Zirkonyum diş kaplama tedavisinde metal destekli kaplamalar kullanılmaz ve buoldukça doğal bir görünüm meydana getirir. Genel yapısı itibariyle pek çok avantajı da beraberinde getiren zirkonyum diş kaplama, son zamanlarda çok fazla tercih edilen yöntemlerden biri olarak ön plana çıkıyor.

Zirkonyum Diş Kaplamanın Avantajları

Zirkonyum diş kaplaması ile dişler doğal bir görünüm kazanmalarının yanında estetik bir duruşa sahip olur. Birçok faydası bulunan bu uygulama, özellikle dişlerin daha estetik bir yapıya kavuşması adına diş hekimleri tarafından tercih edilen yöntemlerden biridir. Peki, zirkonyum diş kaplama avantajları nelerdir? Daha yakından inceleyelim.

 • Zirkonyum diş kaplama ışık geçirgenliği özelliğine sahiptir. Bu şekilde dişlerde istenen doğal görüntüyü yakalamak mümkündür. Ayrıca sağlıklı dişlerde mine yapısı ışığı tamamen geçirir ve zirkonyum diş kaplama ile aynı durum sağlanmış olur.
 • Klasik porselen kaplamalarda bulunan metaller, dişlerin opak bir görüntü kazanmasına neden olur. Bu durum cansız ve yapay görünümlü dişlerin ortaya çıkması anlamına gelir. Ancak zirkonyum sayesinde meydana gelen bu olumsuz durumun da önüne geçilmiş olur.
 • Zirkonyum diş kaplama ile dişlerden mat görüntü tamamen kaybolur.
 • Dişler daha orijinal ve doğal bir görünüm sergiler.
 • Estetik etkileri yanında diş etlerinin sağlığı açısından da faydalıdır. Bunun nedeni zirkonyum diş kaplamanın diş etleri ile daha uyumlu olması ve metal destekli bir uygulama olmamasıdır.
 • Metale karşı alerjisi olan hastalar için tercih edilebilen bir yöntemdir.
 • Zirkonyum diş kaplama yaptıran hastalarda sıcak veya soğuğa karşı hassasiyet gözlenmez.
 • Zirkonyum diş kaplama ile sigara, çay, kahve ve buna benzer nedenlere bağlı olarak oluşan lekelenmeler en düşük seviyeye iner.
 • Ağız kokusu meydana getirmediği gibi diş eti sorunlarına neden olmaz.
 • Ağızda tat değişikliği gibi olumsuz durumlar ortaya çıkarmaz.

Zirkonyum Kaplama Fiyatları

Akla gelen ilk sorulardan biri de zirkonyum kaplama fiyatları olarak karşımıza çıkar. Porselen diş kaplamalarına oranla biraz maliyetli bir tedavi yöntemi olsa da avantajları ile bunu unutturur. Fiyatlarda değişiklik yaşanmasının nedenleri dişler üzerinde yapılacak çalışmanın yoğunluğu, diş hekimi tarafından tercih edilen laboratuvar ya da seans sayısıdır. Bu nedenle hastaların fiyat değişiklikleri konusunda bu tür olasılıkları göz önünde bulundurması gerekir.

Zirkonyum Diş Kaplaması Nasıl Uygulanır?

Zirkonyum diş kaplamasının uygulanması esnasında ilk olarak diş, metal destekli kaplama yönteminde olduğu gibi biraz küçültülür ve bunun ardından ağız yapısına uygun kaşıklar yardımıyla hassas bir ölçü alınır. Zirkonyum diş kaplamada yapılacak olan dişlerin hastanın diş rengi ile aynı renkte olması gerekir. Bu nedenle laboratuvar ortamında hastanın diş rengine uygun bir zirkonyum elde edilmeye çalışılır. Zirkonyum alt yapısı hazırlandıktan sonra üzeri için de porselen yapı hazırlanır ve klinik ortamda dişe uyacak şekilde uygulamaya geçilir. Bu işlemler sonrasında devreye özel yapıştırıcılar girer ve kullanılan yapıştırıcılar aracılığı ile tamamen dişe adaptasyonu sağlanır. Yapılan uygulama ile hasta zirkonyumu kendi dişi gibi kullanmaya başlayabilir.

Zirkonyum Tedavisi

Zirkonyum tedavisi, dişlerinde estetik bir görünüş sergilemek isteyenler için oldukça etkili bir yöntemdir. Bu uygulama sayesinde dişlerde meydana gelen denkleşme, mat görünüm, sıcak ve soğuk hassasiyeti tamamen ortadan kaldırılabilir. Zirkonyum tedavisinde diş kaplama ya da protezler bilgisayar destekli özel makinelerde hazırlanır. Ayrıca yüksek dirençli ve çok sert yapısı ile uzun süreli bir kullanım sunar. Dişlerde doğal bir görünüm elde edilmesini sağlayan zirkonyum tedavisi, ışık geçirgenliği sayesinde uzmanlar tarafından da tavsiye edilir.

Zirkonyum Diş Ömrü Ne Kadardır?

Diş etlerine yüksek oranda uyum sağlayan zirkonyum, estetik duruşu ve uzun süreli kullanımı ile öne çıkan bir uygulamadır. Genel olarak zirkonyum diş kaplamanın kullanım süresi 5 – 20 yıl aralıklarında değişim göstermektedir. Zirkonyum ömründe değişimmeydana gelmesi hasta ile yakından ilişkilidir. Kişisel ağzı bakımı ne kadar iyi olursa zirkonyum diş kaplamanın ömrü de o kadar uzun sürer. Ayrıca 30 yıla kadar kullanılan diş kaplamaların da olduğunu söylemek mümkündür.

Zirkonyum diş kaplamayı uzun süre kullanmak için hastanın öncelikli yapması gereken, dişlerini düzenli olarak fırçalamaktır. Bunun yanında dişler arasında yemek artığı kalmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca sigara ya da alkol kullanımı dişlerin ömrünü kısaltabilir. Bu nedenle yapılan uygulama açısından kötü alışkanlıklardan da uzak durma önemlidir.

Zirkonyum Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Zirkonyum diş kaplama yapımı için laboratuvar ortamında süren işlemler 4 – 5 günü alır. Bunun yanında diş hekiminin yapacağı;

 • Diş kesimi
 • Ölçü alma
 • Planlama
 • Prova
 • Son olarak yapıştırma işlemi

İle birlikte zirkonyum diş kaplama uygulaması bir hafta kadar sürmektedir.

Zirkonyum Diş Kaplama Hangi Yaşlar İçin Uygundur?

Bu tedavi yöntemi için genel olarak herhangi bir yaş seviyesi yoktur. Ancak hastanın 18 – 20 yaşlarında olması gelişim dönemine denk geldiği için çene büyümesi nedeni ile aralanma gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Bu nedenle zirkonyum diş kaplama gelişim döneminde olan bireyler için tavsiye edilen bir tedavi yöntemi değildir.

Zirkonyum Diş Kaplamanın Dezavantajları Var Mıdır?

Zirkonyum diş kaplamaya dezavantajları açısından bakıldığında olumsuz etkileri yok denecek kadar azdır. Sadece; uzun köpüler için kullanımı önerilmez ve metal destekli diş tedavisine göre daha yüksek maliyetlidir.

Zirkonyum Dişler İleride Renk Değişikliğine Uğrar Mı?

Zirkonyum diş kaplamanın en önemli özelliklerinden biri kaygan ve aynı zamanda pürüzsüz bir yüzeye sahip olmasıdır. Bu özelliği sayesinde plak birikimine neden olmaz ve hasta çay, kahve ya da sigara kulansa dahi renk değişimi meydana getirmez. Yani rengi her zaman için sabit kalır.

Zirkonyum Dişler Nerelerde Kullanılır?

Genelde estetik amaçlı tercih edilen zirkonyum diş kaplama, beyazlatma gibi uygulamalar ile istenen sonuçların elde edilemediği ve dişlerde renkleşme meydana geldiği durumlarda kullanılır. Bunun yanında aşırı madde kaybı olan dişlerde, arka grup ve ön grup dişlerde köprü ya da implant üstü protezlerde oldukça tercih edilen bir yöntemdir.

Zirkonyum Dişlerin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Zirkonyum kaplama yapılan dişler, normal dişlerde olduğu gibi aynı şekilde fırçalanır. Ayrıca dişsiz bölgeler için superfloss kullanılırken diş ipi de bakım için tavsiye edilen uygulamalar arasında yer alır. Diğer yandan 6 ayda bir düzenli olarak hekim kontrolüne gidilmesi ortaya çıkacak problemlerin de giderilmesi adına önemlidir.

Zirkonyum Kaplama Ağzımda Değişik Tat Ve Kokuya Neden Olur Mu?

Zirkonyum diş kaplamanın metal içerikli olmaması en önemli özelliklerinden biri olarak ön plana çıkar ve bu sayede ağızda tat değişikliği gibi sorunların ortaya çıkmasını önler. Ayrıca yine metal içerikli bir uygulama olmamasından dolayı ağızda koku oluşumuna neden olmaz.

Bilgi Al
 • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
ONLINE RANDEVU