×

GENEL CERRAHİ

Anasayfa Birimler Genel Cerrahi

Birinci International Hastanesi

Cerrahi, hastane koşullarında yapılan ameliyatlarda vücudun ve organların kesilerek çıkarılması, değiştirilmesi ve bu yöntem sonrasında organlardaki deformasyonların tedavi edilmesi ile ilgili bir tıp dalıdır. Genel cerrahi ise oldukça geniş bir yelpazeye yayılan birçok hastalığa ait cerrahi operasyonları yerine getiren bir ünitedir.

Bölüm Hakkında

Hariciye olarak da bilinen bölümde farklı ünitelerde konan teşhisler doğrultusunda cerrahi müdahaleler yapılmaktadır. Bu sebeple hariciye bölümünde görev yapan hekimler, birçok farklı hastalık hakkında bilgi ve aşinalığa sahiptir. Hariciye dalının ilgilendiği konular arasında,

 • Mide,
 • Karaciğer,
 • Pankreas,
 • Safra kesesi ve yolları,
 • İnce ve kalın bağırsak,
 • Fıtıklar da dahil olmak üzere karın ve içeriği,
 • Meme, cilt ve yumuşak dokular,
 • Tiroit,
 • Böbrek üstü bezleri
 • Paratiroit,
 • Guatr,
 • Transplantasyon cerrahisi,
 • Vasküler cerrahi
 • Yanık, travma
 • Acil cerrahi,
 • Cerrahi onkoloji

Yer almakta olup, son derece steril ameliyathane ortamlarında gerçekleşen cerrahi müdahalelerle hastaların sağlığına kavuşması sağlanmaktadır.

Kanser Cerrahisi

Meme kanseri, karaciğer, mide, kolon, tiroit gibi kanser çeşitlerinin, iyi ya da kötü huylu tümörlerin tedavisinin yapıldığı Kanser Cerrahisi Merkezimizde kanserli hücreler temizlenerek ve ameliyat sonrasında hastalarımıza gerekli tıbbi desteği vererek uzman doktor kadromuz ile kanseri yenerken de ¨Birinci¨ destekçiniz biziz.

Obezite Cerrahisi

Obezite başlı başına bir hastalık olmanın yanı sıra tip 2 diyabet, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları, kireçlenme ve daha birçok hastalığa neden olan tehlikeli bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmediği sürece hastanın yaşam kalitesini düşürür. Uyku düzensizliğinden tutun da kolon kanserine kadar pek çok şeye sebebiyet verebilir. Obezite Cerrahisi Merkezimizde aşağıdaki ameliyatları alanında uzman kadromuzla gerçekleştirebilir, kısa sürede sağlığınıza geri kavuşabilirsiniz.

 • Tüp Mide Ameliyatı
 • Mide Botoksu
 • Mide Balonu

Genel cerrahi ünitesinde gerçekleştirilen operasyonlar özel havalandırma sistemlerine sahip odalarda, gerekli ekipmanların eksiksiz olarak bulundurulduğu ortamlarda yapılmaktadır. Cerrahi hemşire ve asistanlarla birlikte tamamen sterilize edilmiş giysi ve eldivenlerle gerçekleştirilen operasyonlar, hastaya anestezi verilerek tamamen uyutulması sonrasında uygulanır. Ameliyat sırasında solunum cihazlarına bağlı olan hasta, ameliyatın cinsine göre lokal veya genel anestezi uygulanarak ameliyat edilir.

Regional anestezi (bölgesel) ameliyat edilecek bölgedeki sinirlerin uyuşturulmasıyla gerçekleşir. Örneğin spinal ve epidural anestezi bel ve omurilik bölgesine ilaç verilmek suretiyle belden aşağısının uyuşturulmasıyla yapılırken, sadece el ve ayakta yapılacaksa o bölgeye giden sinirlerin çevresinin uyuşturulması ile yapılır. Biyopsi şeklinde yapılacak küçük ameliyatlar ise lokal anestezi ile sadece ameliyat bölgesine ilaç enjekte edilerek uyuşturulması ile gerçekleştirilir.

Genel cerrahi bölümünde görev yapan doktorları diğer branşlardaki doktorlardan ayıran temel özellik, genel cerrahın tedavi ettiği hastalıkla ilgili teşhisi koyabilmesi ve hastanın ameliyatla tedavisinin gerekli olacağına karar verebilmesidir. Genel cerrahi uzmanları hastayı en uygun şartlarda ameliyat etmek üzere hazırlayarak, titiz bir şekilde cerrahi müdahalenin yapılmasını sağlar. Halk arasında ameliyat doktoru olarak bilinmekle birlikte, genel cerrahi doktorları hastalığın teşhisinden, cerrahi müdahale ve tedavi yöntemlerine karar vermenin dışında, meydana gelebilecek komplikasyonları tedavi etmek gibi geniş bir yelpazede görev yapmaktadır.

Uygulamalar

Genel cerrahi bölümünün görev tanımı içerisinde yer alan birçok cerrahi müdahale farklı uygulamalarla yapılmaktadır. Genel cerrahi büyük bir çoğunlukla rezeksiyon cerrahisi yöntemini uygulamak suretiyle ihtiyaç duyulan cerrahi operasyonları yerine getirmektedir. Rezeksiyon yönteminde organ kısmen veya tamamen yerinden çıkarılır. Yapılan müdahaleler ise, çıkarılan organların sonuna –ektomi eki getirilmek suretiyle anlamlandırılır.

Örneğin gastrektomi midenin tamamen çıkarılmasını ifade ederken, midenin tamamen çıkarılması total gastrektomi, yarısının çıkarılması hemigastrektomi olarak belirtilir. Eksizyon adı verilen uygulamada ise bir yapı veya tümörün tamamen vücuttan çıkarılması gerçekleştirilir. Lenf nodu eksizyonu ve geniş tümör eksizyonu bu uygulamalara örnek verilebilecek cerrahi operasyonlar arasında yer alır.

Vücutta yer alan içi boş organ ve yapıların devamlılığının sağlanması adına birbirine ağızlaştırılması uygulamaları ise anastomoz olarak adlandırılır. Ameliyatta birbirine dikilecek olan organların isimlerinin sonuna ostomi eki eklenerek cerrahi operasyon tanımlanır. Örneğin ince bağırsağın mideye dikilmesi ve ağızlaştırılması operasyonu gastrojejunostomi şeklinde ifade edilir.

Genel cerrahi uzmanları tarafından yerine getirilen bir başka uygulama da stoma ya da ostomi olarak ifade edilen ve içi boş bir organın cilde ağızlaştırılması uygulamasıdır. Bu tip uygulamalarda genellikle bir tüp kullanılarak hastanın midesine gıda enjekte edilir ve hastanın beslenmesi veya tuvalet ihtiyacının giderilmesi bu yolla sağlanır.

Genel cerrahi uygulamalarından biri de Bağlama (Ligasyon) operasyonlarıdır. Kanamanın durdurulması için damar bağlanması veya gebe kalmayı önlemek adına tüplerin bağlanması bu tür uygulamalara örnektir.

Hasta bireylerin kendilerinden veya başkalarından alınan dokuların sorunlu bölgeye aktarılarak tedavi edilmesi uygulaması ise, greft olarak ifade edilir. Örneğin vücudunda yanık oluşmuş bulunan bir hastanın vücudun başka bir bölgesinden alınan cilt grefitinin sorunlu bölgeye aktarılması veya sorunlu damarların değiştirilerek baypas operasyonlarının yapılması bu tür uygulamalara örnek olarak verilebilir.

Diğer bir genel cerrahi uygulaması ise protez olarak adlandırılan uygulama olup, hasarlı veya eksik vücut yapılarını yapay malzemeler kullanarak işler hale getirme operasyonlarıdır. Fıtık ameliyatlarındaki sentetik yamalar veya kol, bacak, göz, diz, kalça protezleri bu uygulamalara dair örnekler arasında yer alır.

Genel Cerrahi Doktorları